ŠTÚDIA: Zabudni na Ivermektín, tento lacný liek skutočne funguje. Vieme ho dokonca vyrobiť aj na Slovensku

  • Dexametazón, lacný steroid sa ukázal ako vysoko efektívna liečba proti koronavírusu
  • Britské NHS England preukázalo efektivitu lieku. Tento liek dokážeme vyrobiť aj na Slovensku
  • Podľa Britov steroid pomohol zachrániť životy približne milióna ľudí na celom svete
  • Dobré výsledky zaznamenal aj liečebný koktail od spoločností Regeneronu a Roche, ktorým sa liečil Trump
Tableta covid
Unsplash/TASR/AP, Julia Zolotova, Antonio Calanni
  • Dexametazón, lacný steroid sa ukázal ako vysoko efektívna liečba proti koronavírusu
  • Britské NHS England preukázalo efektivitu lieku. Tento liek dokážeme vyrobiť aj na Slovensku
  • Podľa Britov steroid pomohol zachrániť životy približne milióna ľudí na celom svete
  • Dobré výsledky zaznamenal aj liečebný koktail od spoločností Regeneronu a Roche, ktorým sa liečil Trump

Dexametazón, lacný steroid sa ukázal ako vysoko efektívna liečba proti koronavírusu. Britský NHS England vo svojom programe na testovanie potencionálnych liečiv proti COVID-19 preukázalo efektivitu lieku. Podľa Britov steroid pomohol zachrániť životy približne pol milióna ľudí na celom svete, z toho 22 000 vo Veľkej Británii, odvoláva sa na NHS England denník Guardian.

Budúcnosť očkovania proti Covidu nie je vo vakcíne. Vedci tvrdia, že našli účinnejší a príjemnejší spôsob

Znižuje riziko úmrtia 

Projekt testovania potenciálnych liekov proti koronavírusu dostal názov Called Recovery. Išlo o najväčší randomizovaný klinický pokus s liečivami na svete. Projekt spustili v marci 2020 s cieľom vyhodnotiť účinnosť liekov na koronavírus. Do štúdie sa zapojilo tisíce lekárov a sestier, ktorí lieky testovali na desiatkach tisíc pacientov v nemocniciach po celej Británii.

Netrvalo ani 100 dní od začiatku projektu a už sa objavili prvé výsledky. Ukázalo sa, že dexametazón, bežne dostupný a cenovo prijateľný generický steroid, znižuje riziko úmrtia o tretinu u pacientov liečených na koronavírus pri pacientoch na ventilátoroch a takmer o pätinu u pacientov liečených kyslíkovou terapiou.

koronavírus covid-19 liečba lieky
zdroj: Unsplash/Mark Fletcher-Brown

„Bolo ťažké vedieť, koľko životov sa zachráni, pretože sme nevedeli, aká bude trajektória pandémie alebo aké dobré budú výsledky,“ uviedol Peter Horby z Oxfordskej univerzity, ktorý sa zapojil do výskumu pre Guardian. „Je zrejmé, že dexametazón mal veľký vplyv,“ dodal Horby. „Milión je veľké číslo … Je to odhad, ktorý by mohol byť nižší alebo vyšší ako tento. Nevieme.“

Odhady, ktoré uvádza NHS England, budú zverejnené v utorok, vychádzajú zo štúdie zverejnenej minulý mesiac v časopise Nature Communications.

Liek vieme vyrobiť aj na Slovensku 

Tento liek dokážeme vyrobiť aj na Slovensku. Jeho nedostatok hlásili u nás, ale aj v celej Európe. Farmaceuti z komárňanskej nemocničnej lekárne dokážu tieto kapsule vyrobiť v priebehu niekoľkých minút. Za jeden deň sa im podarí vyrobiť približne 600 tabliet s obsahom dexametazónu.

Komárňanskí farmaceuti dokážu pomôcť pacientom z celého Slovenska, pretože postup, pomocou ktorého kapsule tvoria, sprístupnia viacerým nemocničným lekárňam.

VEĽKÝ ÚSPECH: Slovenskí farmaceuti dokážu vyrobiť liek potrebný na liečbu koronavírusu

Liek sa už roky využíva pri liečbe nádorových ochorení a je viazaný na lekársky predpis. Podľa hovorkyne rezortu zdravotníctva Zuzany Eliášovej však v slovenských lekárňach dlhodobo chýba. „Keďže dexametazón je vo forme bežných tabliet na Slovensku momentálne nedostupný, lekáreň môže vyrobiť čapíky. Surovina dexametazónu na výrobu čapíkov je pre lekárne dostupná,“ pre Rádiožurnál na Rádiu Slovensko Hajnalka Komjáthy, vedúca nemocničnej lekárne v Komárne.

Dobré výsledky zaznamenal aj Trumpov koktail 

Dobré výsledky zaznamenal aj liečebný koktail od spoločností Regeneron a Roche. Koktail používali aj na liečbu koronavírusu pri bývalom prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi. Bývalý prezident mal mať oveľa horší priebeh ako tvrdil. Imunológ Anthony Fauci dokonca uviedol, že „obézny a starý“ Trump „mal šťastie, že nezomrel.“

zdroj: Unsplash/Elsa Olofsson

Úspech jeho liečby sa pripisuje práve koktailu. Teraz nové dáta z klinických štúdií ukázali, že znížil hospitalizáciu alebo smrť o 70% v porovnaní s placebom u nehospitalizovaných pacientov, uviedol v utorok švajčiarsky výrobca liekov. Informuje agentúra Reuters.

Koktail má byť účinný aj proti variantom. Liečivo získalo mimoriadny súhlas na použitie v USA a v Európskej únii bolo tiež povolené na podmienečné použitie u pacientov bez hospitalizácie

Zdroje: the Guardian, Reuters, Rádiožurnál, Nature

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK