Štvorica žien sa rozhodla vrátiť späť do života slovenskú vlnu. Prinášajú moderný dizajn z tradičného materiálu

  • Vlnu sa snažia vykupovať od slovenských farmárov a dávajú im za to férovú cenu
  • Oblečenie potom z vlny ručne pletú ženy z okolia Banskej Štiavnice
BeFunky-collage-13
Gubaňa/TASR
  • Vlnu sa snažia vykupovať od slovenských farmárov a dávajú im za to férovú cenu
  • Oblečenie potom z vlny ručne pletú ženy z okolia Banskej Štiavnice

V Banskej Štiavnici vznikol projekt štyroch žien, ktoré sa rozhodli vrátiť späť do života slovenskú vlnu. Pod značkou Gubaňa ponúkajú oblečenie s moderným dizajnom, ale z tradičného materiálu – vlny slovenského pôvodu.

„Ide o to, že sa snažíme vykupovať vlnu od slovenských farmárov a dávame im za to férovú cenu. Takú, aby sa im oplatilo ovce vôbec chovať, pretože dnes farmári nemajú vlnu kde predávať. Buď ju pália, zakopávajú alebo predávajú za pár centov niekam do Poľska, prípadne do Číny,“ uviedla pre TASR spoluzakladateľka projektu Šárka Minárik.

zdroj: TASR - Jana Vodnáková

Malá rodinná firma

Vlnu od slovenských farmárov spracovávajú v jednej z posledných slovenských fabrík, kde sa to ešte robí, a to v malej rodinnej firme v Lučenci. Oblečenie potom z vlny ručne pletú ženy z okolia Banskej Štiavnice. Podľa Minárik sú to prevažne dôchodkyne, mamičky na materskej dovolenke či ženy s nižšími príjmami.

„Tvoríme si vlastný dizajn oblečenia,“ podotkla Minárik s tým, že snahou nie je skĺznuť do ponuky folklórneho oblečenia. „Naopak, ide o čistý dizajn, ktorý by mal tradičný materiál povzniesť na úroveň súčasného oblečenia,“ dodala.

zdroj: TASR - Jana Vodnáková

Aktuálne má značka v ponuke prvé výrobky z priemyselne spracovanej nite, ale aj ručne pradenej vlny, ktorú spracovávajú pradleny. Ide najmä o svetre a rôzne doplnky, ako rukavice a ponožky. Podľa Minárik chcú v budúcnosti vlnu spracovávať aj na súkno, z ktorého by chceli šiť kabáty.

„Radi by sme sa angažovali aj v oblasti vzdelávania, aby sa opäť dostala do povedomia kvalita slovenskej vlny a aby ju ľudia začali vnímať ako bežný materiál, ktorý sa dá spracovávať a z ktorého sa dá vyrobiť super súčasné oblečenie s vysokou kvalitou,“ načrtla plány Minárik.

zdroj: Gubaňa

Dolaďujú posledné detaily a plánujú aj vlastnú aplikáciu

Ich plány sú však v budúcnosti ešte oveľa väčšie, čo pre Startitup potvrdila aj spoluzakladateľka projektu Šárka Minárik. „V tomto roku chceme celý projekt v prvom rade zastabilizovať. Testujeme, aká cesta organizácie a predaja je pre nás najlepšia, čo určite pozná každý, kto niekedy rozbiehal vlastný projekt,“ dodala.

Stále ešte dolaďujú aj určité detaily, ktoré im v ponuke chýbajú. Podľa jej slov ide najmä o pánsku kolekciu. „Riešime tiež skladový systém, pre ktorý si vyvíjame vlastnú aplikáciu. Na trhu sme nenašli žiadnu, ktorá by zodpovedala našim potrebám. A určite musím spomenúť aj rad výrobkov zo súkna, na ktorú sa chystáme. Aj tá bude spĺňať lokálne a etické požiadavky, ktoré sú pre nás dôležité,“ uviedla pre Startitup Minárik.

Pri otázke, aké sú ich plány v oblasti tržieb za rok 2020 Minárik uviedla, že síce majú predstavu o nutných tržbách, aby dosiahli finančnú stabilitu, avšak celý projekt podľa nej vznikol na princípoch sociálneho podnikania a maximalizácia zisku nie je ich prioritou.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá