Sú peniaze pre mladých Slovákov rovnako dôležité ako sloboda? Toto ukázal prieskum

  • O 2 týždne oslávime 30 rokov od pádu Železnej opony
  • Slovenská sporiteľňa spolu s Insight Diver a G82 pripravili prieskum o tom, či sú pre ľudí do 30 rokov dôležitejšie peniaze alebo sloboda
  • Sú mladí ľudia finančne slobodní?
slsp
TASR/Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • O 2 týždne oslávime 30 rokov od pádu Železnej opony
  • Slovenská sporiteľňa spolu s Insight Diver a G82 pripravili prieskum o tom, či sú pre ľudí do 30 rokov dôležitejšie peniaze alebo sloboda
  • Sú mladí ľudia finančne slobodní?

Tridsať rokov je Slovensko demokratickou a slobodnou krajinou. Ešte aj dnes v meste či obci stretneš ľudí, ktorým pojem Nežná revolúcia vôbec nič nehovorí.

Slovenská sporiteľňa spolu s Insight Diver a G82 spojili sily a v priebehu augusta a septembra 2019 oslovili 1 580 respondentov bez záväzkov vo veku od 15 do 30 rokov s otázkami, čo pre nich znamená sloboda a ako sa pozerajú na peniaze.

Od zarážajúceho faktu z úvodu sa tak dostávame ku konkrétnemu percentu – až neuveriteľných 7  % opýtaných mladých ľudí potvrdilo, že o revolučnom 17. novembri a udalostiach s ním spojených nikdy nepočuli a nič o nich nevedia.

Tento článok ti prinášame spolu so Slovenskou sporiteľňou. Už čoskoro sa môžeš tešiť na ďalší.

Peniaze sú pre spokojný život dôležité, hovoria mladí

Na otázku, či bol takýto prieskum robený aj pred rokom 1989, bola odpoveď jednoznačná. Nie. „Možno u sociológov, ale finančné štatistiky, spokojnosť či zábezpeka pre budúcnosť sa dnes číselne jednoznačne líšia a v časoch pred ´89 sa pravdepodobne nedokumentovali,“ potvrdil pre Startitup psychológ Marek Madro z internetovej linky dôvery pre mladých IPčko, ktorý prieskum spolutvoril.

Od roku 1989 do roku 2004 vyrástla generácia mileniálov a generácia Z. Tí v mnohom považujú za dôležitejšie iné dejinné udalosti, než Zamatovú evolúciu. Jednou z najdôležitejších je vstup Slovenska do EÚ či Schenghenu, čo v preklade znamená otvorené hranice a svet.

Prieskum potvrdil, že hoci pocit slobody môže súvisieť s množstvom financií, hlavnú rolu zohrávajú iné aspekty. Ak môžeme vyjadriť svoje vnútorné prežívanie, prináša nám to pocit slobody vo väčšej miere ako dostatok peňazí,“ hovorí Madro. Financie sú pre spokojný život dôležité, nie však postačujúce. Myslí si to až 53  % opýtaných s dodatkom, že ľudské abstraktné hodnoty si za ne kúpiť nedokážeš.

Mladí majú jasno hlavne v tom, že chcú byť finančne nezávislí. Sú pre to ochotní aj niečo urobiť. Sú v hospodárení celkom sebavedomí. To všetko naznačuje, že berú financie relatívne vážne a nie prehnane negatívne alebo s obavami,“ potvrdil Štefan Frimmer, šéf korporátnej komunikácie Slovenskej sporiteľne.

Finančná sloboda je pre 94  % opýtaných extrémne dôležitá, no 61  % si myslí, že peniaze sú nanič, pokiaľ nemajú dostatok času na to, aby si ich reálne užili. Preto financie a sloboda priamo úmerne súvisia s voľným časom. Ten sa čím ďalej, tým viac posúva na nevyčísliteľne hodnotnú premennú aj vo vzťahu k peniazom.

zdroj: StartitUp/Daniela Ďurišková

500 eur predstavuje finančnú nezávislosť

Z prieskumu vyplýva, že mladí Slováci sú finančne zodpovední, šetria si najmä na bývanie, budúcnosť a cestovanie. Reálne dospelí sa však cítia len vtedy, keď si založia rodinu. Zodpovednosť a dospelosť sú relatívne pojmy a pocitovo sú veľmi individuálne. Vo zvýšenej miere však súvisia predovšetkým s priamou zodpovednosťou za vlastnú rodinu a deti.

Vlastný príjem prináša väčší pocit slobody. Mnohých mladých stále finančne podporujú rodičia. Je len málo takých, ktorým vreckové od rodičov postačuje.

zdroj: SLSP

Čo sa týka hospodárenia s peniazmi, na vzorke opýtaných možno pozorovať, že až 85  % z nich nechce byť na rodičoch závislý. Až 74  % si myslí, že vie dobre hospodáriť s peniazmi. Toto sa však paradoxne s realitou nestretáva.

Sebavedomie je v tomto prípade vyššie ako realita, prieskumy veľmi jasne ukazujú, že to až tak nie je,“ hovorí pre Startitup Frimmer.

Ako ďalej dodáva, pre mladých ľudí do 30 rokov nie sú peniaze zásadným problémom. Až 75  % opýtaných považuje svoje príjmy za stabilné.

zdroj: SLSP

Rozdiely v regiónoch

Prirodzené rozdiely vo finančnej slobode sú viditeľné v regiónoch. Mladí ľudia sa cítia nezávisle, ak majú v peňaženke alebo na účte približne 500 eur. Na tejto hranici sa začína ich finančná samostatnosť.

Suma, s ktorou hospodária, sa rôzni v závislosti od regiónov. Spomínaných 500 eur je bežných pre mladého človeka žijúceho v Bratislave alebo na západnom Slovensku. Viac na východ sú mladí schopní nezávisle od rodičov fungovať aj so značne menšou sumou.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá