Sú Slováci leniví? Každý piaty mladý človek sa v našej krajine nevzdeláva či nepracuje 

  • Jeden zo šiestich Európanov vo veku 20 až 34 rokov neštuduje ani nepracuje
  • To predstavuje až 15 miliónov mladých ľudí
  • Slovensko je v tomto smere nelichotivo na popredných priečkach v rámci 28 krajín Európskej únie, v roku 2018 skončilo na piatej pozícii
pka
unsplash.com
  • Jeden zo šiestich Európanov vo veku 20 až 34 rokov neštuduje ani nepracuje
  • To predstavuje až 15 miliónov mladých ľudí
  • Slovensko je v tomto smere nelichotivo na popredných priečkach v rámci 28 krajín Európskej únie, v roku 2018 skončilo na piatej pozícii

Podľa najnovších údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat išlo vlani až o 20 % mladých ľudí na Slovensku vo veku 20 až 34 rokov, ktorí sa nevzdelávali ani nepracovali. Najviac, a to až takmer 29 % mladých neštudujúcich a nepracujúcich v tomto veku má Taliansko, nasleduje Grécko (27 %), a Bulharsko a Rumunsko (obe zhodne na úrovni 21 %). 

„Počet ľudí, ktorí sa v tejto vekovej kategórii vzdelávajú alebo pracujú sa naprieč európskymi krajinami značne líši. Napríklad najmenej nevzdelávajúcich sa a nepracujúcich majú Švédi (8%), nasleduje Holandsko (8,4 %), Luxembursko (9,9 %) a Malta (10,1 %). Ak porovnávame mužov a ženy, tak v európskom meradle je viac žien, ktoré neštudujú a nepracujú vo veku 20 až 34 rokov, a to až 20, 9 %, u mužov to je 12,2 %,“ povedala analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

zdroj: unsplash.com

Slovensko má pritom jeden z najnižších podielov mladých vo veku 16 až 29 rokov, ktorí sú ohrození chudobou či sociálnym vylúčením. Zo susedných krajín sa pred nami ocitla len Česká republika, ktorá má v tejto skupine 12,1 % mladých, čo je o takmer 5 % menej ako na Slovensku. 

„V tejto štatistike na rozdiel od podielu mladých žien a mužov v mama hoteli neslávne vyhrávajú dievčatá nad chlapcami, ktoré sú častejšie ohrozené chudobou či sociálnym vylúčením. Dotvára to nelichotivé prvenstvo Slovenska v rámci rovnosti mužov a žien, ktoré sú na tom horšie napríklad v získavaní práce či sú menej platovo ohodnotené ako muži. Celkovo bolo mladých vo veku 16 až 19 rokov ohrozených chudobou či sociálnym vylúčením v rámci krajín EÚ v roku 2018 približne tretina, čo predstavuje takmer 22 miliónov mladých ľudí,“ doplnila Buchláková.

Ženy na Slovensku zarábajú menej, no aj napriek tomu ušetria viac peňazí ako muži

Slovenská sporiteľňa už pred časom zostavila analýzu svojich klientov, pri ktorej sa pozrela na sporiace účty mužov a žien. Podľa jej výsledkov to boli práve ženy, ktoré dokážu ušetriť oveľa viac ako muži. A to aj napriek tomu, že muži sporia v priemere mesačne o 5 % viac. Ženy však dokážu nahromadiť vyššiu celkovú sumu, a to až o 6 %.

Štatistiky teda naznačujú, že muži míňajú viac a pravdepodobne aj spontánnejšie. Slovenská žena má ušetrených priemerne 2 000 eur na rezervu a mesačne je schopná odložiť si približne 190 eur.

zdroj: unsplash.com

„Jedným z vysvetlení, prečo majú ženy našetrených viac peňazí je, že sú zodpovednejšie a nesiahajú tak na peniaze odložené bokom. Muži sú vo väčšine domácností hlavou rodiny, financie sú v ich rukách, a preto napríklad v prípade nečakaných finančných výdavkov využívajú aj rezervy,“ hovorí L. Buchláková.

Z analýzy taktiež vyplynulo, že najviac sporia ľudia vo veku 18 až 35 rokov, a to v priemere 235 eur mesačne. Najvyššiu čiastku si pritom dokážu doložiť v Bratislave (320 eur), Žiline a Trnave (obe 200 eur). Najmenej v Banskej Bystrici (160 eur) či Trenčíne (170 eur). Analytička radí, že najlepšie je začať si šetriť okamžite a nečakať. Odložiť by si si pritom mal rezervu v hodnote aspoň troch mesačných výdavkov, ideálne šesť mesačných.

zdroj: TS/SLSP, europe.eu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá