Subjekty v cestovnom ruchu a gastre už môžu žiadať o príspevok aj za január a február 2022

  • Celkový disponibilný rozpočet pre túto schému pomoci je po navýšení 220,25 mil. eur
  • Nárok na štátny príspevok majú podnikatelia, ktorým sa tržby prepadli o viac ako 40 %
gastro
Unsplash/Mika Baumeister, Jessie McCall
  • Celkový disponibilný rozpočet pre túto schému pomoci je po navýšení 220,25 mil. eur
  • Nárok na štátny príspevok majú podnikatelia, ktorým sa tržby prepadli o viac ako 40 %

Podnikatelia v cestovnom ruchu a gastre už môžu dodatočne žiadať o kompenzáciu fixných nákladov alebo ich časti aj za január a február 2022 z dôvodu obmedzených tržieb počas pandémie koronavírusu. Nárok na štátny príspevok majú podnikatelia, ktorým sa tržby prepadli o viac ako 40 % v porovnaní s obdobím pred pandémiou, v tomto prípade s januárom a februárom 2019.

Štátna tajomníčka Ministerstva dopravy a výstavby SR Katarína Bruncková (nom. Sme rodina) o tom informovala s tým, že o finančnú pomoc je možné žiadať od 15. augusta do 16. septembra 2022 cez portál slovensko.sk.

„Napriek tomu, že opatrenia sa už uvoľňovali, vplyv pandémie je stále veľmi zásadný. Pomoc pokryť prepad tržieb za uvedené obdobie vzišla z dôvodu, že mesiace január a február 2022 boli pre mnohé podniky stále kritické. Väčšina z nich fungovala v obmedzenom režime a vzhľadom na to bolo nevyhnutné pomôcť tým, ktorí sa z koronakrízy ešte stále spamätávajú,” zdôvodnila na sociálnej sieti predĺženie štátnej pomoci Bruncková.

Za celé obdobie pandémie podľa štátnej tajomníčky poskytlo ministerstvo dopravy a výstavby cestovnému ruchu a gastrosektoru pomoc v hodnote viac ako 202 miliónov eur.

Výška finančného príspevku je 1,44 % až 10 % z čistého obratu v oprávnenom období, pričom cestovné kancelárie majú nárok na pomoc vo výške 6 %, cestovné agentúry na 3,6 % a ostatné činnosti na 10 %. Maximálna výška pomoci jednému subjektu v rámci malej schémy de minimis nesmie presiahnuť 200-tisíc eur.

Celkový disponibilný rozpočet pre túto schému pomoci je po navýšení 220,25 mil. eur. V rámci veľkej schémy pomoci cestovnému ruchu a gastru rezort dopravy vyčlenil ďalších 37 mil. eur, v tomto prípade majú podnikatelia nárok na príspevok v objeme 1 mil. eur.

Tržby za ubytovanie v druhom štvrťroku presiahli sto miliónov eur

Ubytovacie zariadenia cestovného ruchu na Slovensku dosiahli v druhom štvrťroku tohto roka tržby v objeme 103 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty. Predstavuje to 2,7-násobný medziročný nárast. Prevažnú časť tržieb, a to 65 %, vygenerovali domáci návštevníci.

Najvyššie tržby podľa Štatistického úradu SR dosiahli ubytovacie prevádzky v Bratislavskom, Žilinskom a Prešovskom kraji, spolu tieto tri kraje vykázali 60 % celkových tržieb v SR.

Bratislavský kraj mal na celkových tržbách zahraničných návštevníkov podiel vyše 40 % a bol jediným krajom, v ktorom tržby od zahraničných návštevníkov prevyšovali tržby od domácich hostí.

Ubytovacie služby na Slovensku poskytovalo v druhom štvrťroku tohto roka 4 361 ubytovacích zariadení, čo je v porovnaní s prvým štvrťrokom tohto roka nárast o 137 prevádzok.

Návštevníci mali k dispozícii 68-tisíc izieb a 189-tisíc lôžok, vrátane kempingových miest. Čisté využitie stálych lôžok predstavovalo 25 %, využitie izieb 31 %. Priemerný počet izieb k dispozícii v jednom dni bol 57-tisíc a stálych lôžok 130-tisíc.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá