Súčasťou vertikálneho mesta v Indii bude megastavba, ktorá v jednej budove ponúkne „všetko“

  • Architektúra sa posúva v pred míľovými krokmi a to od nových materiálov až po odvážne megaprojekty
  • Takým je aj projekt Future Towers v Indii, ktorý v jednej budove ponúkne takmer všetko, čo u nás bežné sídliska
  • Od kútika na jógu, cez jasle, športoviská až po dámsky kútik či kultúrne centrum
youtube.com
  • Architektúra sa posúva v pred míľovými krokmi a to od nových materiálov až po odvážne megaprojekty
  • Takým je aj projekt Future Towers v Indii, ktorý v jednej budove ponúkne takmer všetko, čo u nás bežné sídliska
  • Od kútika na jógu, cez jasle, športoviská až po dámsky kútik či kultúrne centrum

Pune je ôsme najväčšie mesto Indie a zároveň jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich miest v krajine. Tomu nasvedčuje aj megastavba, ktorá je súčasťou Amanora Park Tower na okraji mesta a tvoria ju apartmánové byty. Tie najmenšie majú rozlohu 45 m2 a tie najdrahšie a najväčšie sa rozprestierajú na ploche 450 m2 a bude ich presne 1 068 a ubytujú viac ako 5 000 obyvateľov.

S názvom Future Towers ide o prvý dokončený projekt  od architektonického štúdia MVRDV v Indii, ktorý vychádza z miestneho štandardu pre samostatne stojace budovy so šikmými strechami, výzorom pripomínajúcim vrcholky hôr v kombinácií s údoliami. Napriek podobe s pohorím bola stavba navrhovaná podľa indických štandardov bývania a kultúrnych predpokladov a očakávaní. Napríklad také poschodia budovy zahŕňajú tzv. princípy Vastu Shastra. Reč je o tradičnom architektonickom systéme, ktorý je prirovnávaný k Feng Shui. Prirodzený systém vetrania pomáha extrahovať vzduch z kuchyne a zároveň zabezpečenie prirodzeného chladenia je len jednou z mnohých skvelých technológií, ktorou sa môže Future Towers pýšiť.

V Ázií sa mestá rozrastajú veľmi rýchlo no často sa opakujú jednotvárne obytné veže s predpísanými normami. S naším dizajnom sa snažíme ponúknuť väčšiu rozmanitosť a spojiť rôznych ľudí z rôznych prostredí dohromady. Pôvodný plán bolo postaviť 16 samostatne stojacich veží, z ktorých by všetky mali viac-menej rovnaký typ bytov. Tím z architektonického ateliéru MVRD dôkladne preskúmal moderné indické bývanie a prišiel so systémom vytvoriť zmes rôznych typov bytov v jednej budove.“

„Tento projekt priláka obyvateľov s rôznymi príjmami, čo zvýši rozmanitosť pre Amanora Park Town. Vďaka ochote zákazníkov vyskúšať si niečo nové bola dosiahnutá efektivita potrebná pre masové bývanie bez toho, aby to akokoľvek obmedzilo komfort obyvateľov,“ uvieol Jacob van Rijs, spoluzakladateľ a riaditeľ MVRDV

Náklady na výstavbu sú v Indii síce nízke, no výťahy sú extrémne drahé. Z toho dôvodu tvoria Future Towers len štyri jadrá, okolo ktorých je deväť blokov, no samozrejme všetko v jednom celku. Veľké spoločné priestory sú rozptýlené po celej budove a ponúkajú rôzne činnosti na rôzne účely ako napr. golf alebo starostlivosť a stráženie detí. Každá z týchto častí je vymaľovaná inou farbou, aby to pôsobilo oddelene a evokovalo pocit „okolitého susedstva“. Vonkajšie nádvoria sú prístupné len cez trojuholníkové brány a ponúkajú dodatočný priestor pre stretávanie sa s priateľmi alebo susedmi.

zdroj: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK