Súd nariadil Netflixu stiahnuť kontroverzný film. Problémom bolo, ako vykreslili Ježiša

  • Film s názvom Prvé pokušenie Krista vytvorila brazílska skupina Porta dos Fundos
  • Dva milióny ľudí podpísalo petíciu, ktorá žiada o stiahnutie filmu z Netflixu
BeFunky-collage-2
unsplash.com/printscreen/Netflix
  • Film s názvom Prvé pokušenie Krista vytvorila brazílska skupina Porta dos Fundos
  • Dva milióny ľudí podpísalo petíciu, ktorá žiada o stiahnutie filmu z Netflixu

Brazílsky súd v stredu nariadil internetovej streamovacej službe Netflix, aby zo svojej ponuky v Brazílii stiahla komediálny film, v ktorom je vyobrazený Ježiš ako homosexuál. V brazílskych konzervatívnych kruchoch to totiž vyvolalo silné pobúrenie, informuje ČTK.

Situácia počas Vianoc vyvrcholila útokom na kanceláriu produkčnej firmy, pričom Netflix rozhodnutie súdu nebude komentovať, informovala agentúra AP.

„Právo na slobodu prejavu nie je absolútne,“ uviedol sudca v rozsudku. „Vystavovanie tohto umeleckého diela by mohlo spôsobiť vážnejšie škody, než jeho pozastavenie,“ dodal. Rozhodnutie je zatiaľ dočasné a musí ho ešte potvrdiť súd vyššej inštancie.

Film s názvom Prvé pokušenie Krista vytvorila brazílska komediálna skupina Porta dos Fundos. Ježiš v ňom na svoje 30. narodeniny privedie domov svojho priateľa Orlanda, s ktorým podľa všetkého udržiava romantický pomer.

Veľký rozruch v Brazílii

Práve to vyvolalo ostrú reakciu u niektorých brazílskych konzervatívnych kresťanov. Dva milióny ľudí podpísalo petíciu, ktorá žiada o stiahnutie filmu z Netflixu. Počas vianočných sviatkov taktiež neznámy útočník napadol zápalnými fľašami kanceláriu produkčnej spoločnosti, ktorá snímku vyrobila. Pri útoku nebol nikto zranený. Jeden z podozrivých utiekol do Ruska a na jeho zatknutí teraz spolupracuje aj medzinárodná policajná agentúra Interpol.

Rozhodnutie súdu však kritizovala brazílska advokátska komora. „Akákoľvek forma cenzúry alebo ohrozenia týchto ťažko nadobudnutých slobôd predstavuje krok späť a nemôže byť prijatá spoločnosťou,“ vyhlásil jej predseda.

V Brazílii žije najväčší počet katolíkov zo všetkých krajín na svete. Okrem toho je tam aj početná evanjelická komunita, ktorá podporuje krajne pravicového prezidenta Jaira Bolsonara, uviedla agentúra Reuters. Bolsonaro už skôr vyhlásil, že by mal radšej mŕtveho, než homosexuálneho syna.

Jeden z Bolsonarových synov Eduardo nazval na Twitteri snímku odpadom a dodal, že komediálna skupina Porta dos Fundos „nereprezentuje brazílsku spoločnosť“. „Podporujeme slobodu vyjadrovania, ale stojí za to útočiť na vieru populácie?“ pýtal sa podľa agentúry AFP Bolsonarov syn.

Súd nakoniec zrušil zákaz

Vyplýva to z najnovších informácií, ktoré pred malou chvíľou uviedla ČTK. Súd podľa všetkého vyhovel odvolaniu spoločnosti Netflix, ktorá argumentovala tým, že zákaz porušuje právo na slobodu umeleckého prejavu.

„Nie je možné predpokladať, že satira má magickú moc podkopať hodnoty kresťanskej viery, ktorá existuje už viac než 2 000 rokov,“ uviedol predseda najvyššieho súdu José Dias Toffoli.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech