Súd rozhodol: Blaha nesmie verbálne útočiť na prezidentku

  • Blaha je povinný sa zdržať ďalších verbálnych útokov
  • Krajský súd sa v plnej miere stotožnil s odôvodnením vydaného neodkladného opatrenia
Ľuboš Blaha sa rozpráva s dôchodkyňami
Startitup
  • Blaha je povinný sa zdržať ďalších verbálnych útokov
  • Krajský súd sa v plnej miere stotožnil s odôvodnením vydaného neodkladného opatrenia

Prezidentka Zuzana Čaputová na sociálnej sieti informovala o tom, že krajský súd v plnom rozsahu potvrdil, že poslanec Ľuboš Blaha protiprávne zasahuje do práv prezidentky a je povinný sa zdržať ďalších verbálnych útokov a šírenia nepravdivých informácií.

Už v marci 2022 nariadil okresný súd Blahovi zdržať sa zverejňovania a šírenia nepravdivých tvrdení, podľa ktorých je prezidentka vlastizradkyňou, agentkou cudzích mocností, alebo že je ovládaná Spojenými štátmi. 

„Poslanec Ľuboš Blaha sa vtedy proti rozhodnutiu odvolal, no s odvolaním proti nariadeniu neodkladného opatrenia neuspel. Proti tomuto rozhodnutiu krajského súdu už nie je prípustné odvolanie,“ uvádza Čaputová.

Tiež dodáva, že krajský súd sa v plnej miere stotožnil s odôvodnením vydaného neodkladného opatrenia a potvrdil, že v predmetných výrokoch poslanca Blahu absentuje vecná, racionálna argumentácia, prípadne akákoľvek snaha o vysvetlenie a preukázanie tvrdených skutočností. 

Podľa Čaputovej toto súdne rozhodnutie európsku judikatúru, podľa ktorej politici a verejne činné osoby síce musia akceptovať vyššiu mieru verejnej kritiky, ako iní občania, ale aj v rámci politického súboja existujú isté hranice, ktoré pri nej nemožno prekročiť. Za tieto hranice možno považovať bezdôvodné obviňovanie zo spáchania závažných trestných činov a samoúčelné urážky postavené na klamstvách.

V závere príspevku prezidentka píše, že sloboda prejavu nie je bezbrehá ani v politike. „Verím, že tento verdikt pomôže našej politickej kultúre a vezmú si ho za svoje všetci, pre ktorých sa osočovanie stalo bežným politickým nástrojom.“

Zákaz neplatí len na internete

Zákaz šírenia nepreukázaných tvrdení podľa rozhodnutia súdu nie je obmedzený len na sociálne siete, ale na akékoľvek verejné vystúpenia alebo komunikáciu. Rozhodnutie podľa stanoviska prezidentskej kancelárie zároveň potvrdilo európsku judikatúru, podľa ktorej politici a verejne činné osoby síce musia akceptovať vyššiu mieru verejnej kritiky ako iní občania, ale aj v rámci politického súboja existujú isté hranice, ktoré pri nej nemožno prekročiť.

Týmito hranicami sú napríklad bezdôvodné obviňovanie zo spáchania závažných trestných činov a samoúčelné urážky postavené na klamstvách.

Podľa zástupcu advokátskej kancelárie zastupujúcej prezidentku Taylor Wessing Jána Lazura slovenské súdy potvrdili, že spôsob, akým Ľuboš Blaha vykonával slobodu prejavu nebol súčasťou legitímneho politického dialógu a protiprávne zasahoval do práv prezidentky. Doplnil, že rozhodnutie krajského súdu fakticky podporuje odôvodnenosť rozhodnutia prevádzkovateľa sociálnej siete Facebook trvalo zrušiť stránku Ľuboša Blahu.

Blaha v reakcii skonštatoval, že namiesto toho, aby prezidentka riešila rekordné zdražovanie, plynovú krízu či vládny chaos, ona útočí na slobodu slova opozičných poslancov. „Je to malicherné, úzkoprsé a detinské,“ vyhlásil poslanec. Zároveň pripomenul, že Zuzana Čaputová dlhodobo pracovala pre mimovládku Via Iuris, ktorá bola podľa neho výdatne podporovaná zo strany americkej ambasády či Nadácie otvorenej spoločnosti.

„Po nástupe do funkcie vo svojich zahraničnopolitických stanoviskách kopíruje posolstvá americkej administratívy, čo sa ukázalo napríklad pri schvaľovaní nevýhodnej obrannej dohody s USA či pri podpore vojnového štvania proti Rusku,“ uviedol Blaha s tým, že veľké množstvo ľudí na Slovensku nadobudlo legitímne presvedčenie, že prezidentka Čaputová neháji záujmy Slovákov, ale Američanov.

„Ak ich chce Čaputová všetkých žalovať a umlčať, nech sa páči, tešíme sa na milióny žalôb,“ dodal poslanec.

Zdroje: Facebook/Zuzana Čaputová, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá