Sudca odmietol obžalobu na Miroslava Výboha

  • Miroslav Výboh je od augusta 2021 obvinený pre obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku
  • Podnikateľ mal byť sprostredkovateľom peňazí pre Petra Pellegriniho
Miroslav Výboh
Linkedin/Miroslav Výboh, TASR/Pavel Neubauer
  • Miroslav Výboh je od augusta 2021 obvinený pre obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku
  • Podnikateľ mal byť sprostredkovateľom peňazí pre Petra Pellegriniho

Reportéri Startitup zistili najnovšie informácie z prostredia Špecializovaného trestného súdu. Tie sa týkajú veľkopodnikateľa Miroslava Výboha.

Sudca Špecializovaného trestného súdu už podľa našich informácií rozhodol o obžalobe, ktorú na podnikateľa podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.

Michal Truban podľa informácií Startitup rozhodol, že obžalobu na Miroslava Výboha odmietol a vrátil ju prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrejovi Repovi.

Advokátsky tím Miroslava Výboha informácie Startitup potvrdil: „Z uznesenia Špecializovaného trestného súdu zo dňa 28. júna 2023, ktoré bolo dnes doručené obhajobnému tímu vyplýva nasledovné: Zákonný sudca odmietol obžalobu a vrátil vec prokurátorovi, “nakoľko zistil závažné procesné chyby, najmä porušenie práva na obhajobu ” vyšetrovateľkou NAKA JUDr. Monikou Barčákovou a prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry JUDr. Ondrejom Repom.“

„V intenciách vyššie uvedeného tak súd prijal záver, že nedoručenie obvinenia obvinenému, nevykonanie jeho výsluchu a vydanie Príkazu na zatknutie, Európskeho zatýkacieho rozkazu, ako aj Medzinárodného zatýkacieho rozkazu na základe návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry bez toho, aby na to boli splnené zákonné podmienky, predstavovali závažné procesné pochybenia majúce za následok porušenie práva obvineného na obhajobu,“ dodal.

V súvislosti s najnovšími informáciami z prostredia Špecializovaného trestného súdu sme kontaktovali aj samotný súd.

Na reakciu čakáme. Správu budeme aktualizovať.

Nezaujatý sudca

O obžalobe mal pôvodne rozhodovať na Špecializovanom trestnom súde sudca Jozef Šutka, ten však od 1. októbra 2022 prešiel na Najvyšší súd. Elektronická podateľňa následne nanovo pridelila spis sudcovi Michalovi Trubanovi.

Senát Najvyššieho súdu v máji tohto roku rozhodoval, či sudca Michal Truban nie je zaujatý a môže rozhodovať o obžalobe na Miroslava Výboha, a posudzoval námietku zaujatosti, ktorú voči sebe vzniesol samotný Michal Truban.

Miroslav Výboh
zdroj: Linkedin/Miroslav Výboh, TASR/Pavel Neubauer

Rozhodnutie senátu bolo, že sudca Špecializovaného trestného súdu Michal Truban nie je zaujatý a môže o obžalobe na podnikateľa rozhodnúť.

Úplatok v škatuli od šampanského

Vyšetrovateľ NAKA obvinil Miroslava Výboha v lete 2021. Podnikateľ na výsluch pred vyšetrovateľa nikdy neprišiel. Dokonca nebol vraj ani na území Slovenska. Postupne na neho boli vydané dva zatykače. Po podaní obžaloby sudca zatykače na Miroslava Výboha zrušil.

Dôvodom bolo to, že advokáti Miroslava Výboha pred sudcom argumentovali, že mu zatykače bránia v príchode na súd.

Miroslav Výboh si podľa vyšetrovateľa od bývalého šéfa finančnej správy Františka Imreczeho a podnikateľa Michala Suchobu vypýtal úplatok 150-tisíc eur.

František Imrecze usvedčuje Miroslôava Výboha z korupcie.
zdroj: SIU: František Imrecze usvedčuje Miroslava Výboha z korupcie.

Všetko sa to podľa vyšetrovateľa malo stať v presne nezistený deň v roku 2014, ale pred 29. októbrom 2014. „Obvinený Miroslav Výboh kontaktoval obvineného Františka Imreczeho, aby spolu s obvineným Michalom Suchobom priši na stretnutie do jeho kancelárskych priestorov v hoteli Carlton, Hviezdoslavovo námestie 3 v Bratislave, kde sa následne uskutočnilo stretnutie,“ napísal v uznesení o vznesení obvinenia vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry.

V uznesení o vznesení obvinenia sa ďalej píše, že Miroslav Výboh požiadal podnikateľa Michala Suchobu za prítomnosti Františka Imreczeho o úplatok, respektíve o vyplatenie „provízie“ vo výške 150 000 eur pre vtedajšieho štátneho tajomníka Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorým bol vtedy Peter Pellegrini.

Úplatok vraj pýtal za podporu legislatívneho procesu a jeho sfinalizovanie v súvislosti so zavedením projektu virtuálna registračná pokladnica od spoločnosti Allexis s.r.o.

Peter Pellegrini, šéf strany HLAS-SD.
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

„Michal Suchoba akceptoval a následne o niekoľko dní v presne nezistený deň v roku 2014 odovzdal osobne v hotovosti v tých istých priestoroch obv. Miroslavovi Výbohovi úplatok v sume 150 000 eur v bankovkách nominálnej hodnoty 500 eur v krabici od šampanského značky CRISTAL žltej farby, ktoré Miroslav Výboh prijal a pri ďalšom stretnutí Michala Suchobu a Miroslava Výboha o niekoľko týždňov v rovnakých priestoroch opäť aj za prítomnosti Františka Imreczeho, Miroslav Výboh povedal, že ,Pelle ďakuje‘, pričom následne dňa 29.10.2014 došlo k podpísaniu čiastkovej zmluvy o dielo a čiastkovej licenčnej zmluvy medzi Finančným riaditeľstvom SR zastúpenou Františkom Imreczem a spoločnosťou Allexis s.r.o. zastúpenou Janou Rovčaninovou na dodanie informačného systému Virtuálnej registračnej pokladnice,“ píše sa v uznesení o vznesení obvinenia Miroslavovi Výbohovi.

Peter Pellegrini aj Miroslav Výboh odmietajú, že by mali dostať, respektíve si vziať od Františka Imreczeho a Michala Suchobu akékoľvek peniaze.

Podnikateľovi hrozí desať až pätnásť rokov väzenia.

Najnovšie videá

Trendové videá