Súdny lekár: Čas smrti vieme stanoviť na základe teploty tela, lariev, hmyzu a červov (ROZHOVOR)

  • Norbert Moravanský nám priblížil prácu súdneho lekára
  • O tom, ako sa stanovuje čas úmrtia, čo je pre súdneho lekára najťažšie aj aké bizarné zážitky zažil, nám povedal v rozhovore
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, archív/norbert moravansky,unsplash/Joshua Eckstein
  • Norbert Moravanský nám priblížil prácu súdneho lekára
  • O tom, ako sa stanovuje čas úmrtia, čo je pre súdneho lekára najťažšie aj aké bizarné zážitky zažil, nám povedal v rozhovore

Súdny lekár Norbert Moravanský z Ústavu súdneho lekárstva Lekárskej fakulty UK v Bratislave je aj zakladajúcim partnerom a hlavným konzultantom znaleckého ústavu a znaleckej organizácie forensic.sk Inštitút forenzných medicínskych expertíz s.r.o., Bratislava od roku 2008.

Je členom Súdnolekárskej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti, členom International Academy of Legal Medicine a Spoločnosti urgentnej medicíny a medicíny katastrof.

Ako však prezradil v rozhovore, ani roky praxe jeho emócie spojené s výkonom práce neotupili. „Stále sa v mojej práci stretávam so situáciami, kedy súcitím a kedy je mi obetí alebo pozostalých veľmi ľúto,“ uvádza v rozhovore.

  • Ako sa odhaľuje presný čas úmrtia
  • Či sa práca súdneho lekára podobá na tú z kriminálnych filmov
  • Či je po rokoch práce citovo otupený
  • Aký najbizarnejší zážitok zažil

Ak sa na smrť pozrieme z medicínskeho hľadiska, čo je najčastejším dôvodom úmrtí na Slovensku?

Srdcovo-cievne ochorenia. Ale ak sa pýtate na násilnú smrť, tak najčastejšie riešime pády a úrazy súvisiace s alkoholom, najmä úrazy hlavy, dopravné úrazy a samovraždy.

Ako vyzerajú srdce a cievy obézneho človeka či pečeň alkoholika? Je to skutočne taký veľký rozdiel, ako vídame na obrázkoch?

Každé ľudské telo je unikát. Niekedy sú zistenia na pitevnom stole úplne iné, než by sme očakávali, a inokedy sú úplným prekvapením. Niekedy je stav pečene úplne normálny a z okolností prípadu môže vyplývať, že konkrétny človek veľmi dlho a veľa pil alkohol.

Rozvinutá ateroskleróza ciev je niekedy prekvapujúci nález aj u inak chudého človeka, relatívne mladého s dobrým životným štýlom. Niekedy je prítomná vo vencovitých tepnách srdca taká skleróza, že ich nedokážeme vôbec nasondovať.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie