ŠÚKL sťahuje z obehu šarže známeho lieku. Pozor, je možné, že zaň nedostaneš na počkanie náhradu

  • ŠÚKL sťahuje z trhu štyri šarže lieku Fraxiparine 9500 IU
  • Používa sa často po úraze či operácii na prevenciu krvných zrazenín
ŠÚKL, injekcia
Ilustračné foto: TASR/Martin Baumann, Unsplash/Diana Polekhina
  • ŠÚKL sťahuje z trhu štyri šarže lieku Fraxiparine 9500 IU
  • Používa sa často po úraze či operácii na prevenciu krvných zrazenín

Známy liek sa sťahuje z trhu. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sťahuje z trhu štyri šarže lieku na prevenciu a liečbu krvných zrazenín Fraxiparine 9500 IU. Ide o šarže 8297, 8297A, 8297AA, 8297AB. Dôvodom je potenciálne riziko, že niektoré injekčné striekačky môžu byť prázdne. TASR o tom informovala špecialistka pre styk s verejnosťou Lucia Balážiková.

Spozoruješ to

Radí, že predmetnú šaržu možno skontrolovať na bočnej strane škatule, prípadne na každej jednej injekčnej striekačke. „Chýbajúci obsah striekačky je možné spozorovať voľným okom,“ podotkol ŠÚKL.

❗Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informuje o stiahnutí štyroch doleuvedených šarží lieku Fraxiparine 9 500 IU…

Posted by Štátny ústav pre kontrolu liečiv on Tuesday, February 7, 2023

Žiada pacientov, aby uvedené, aj otvorené, balenia vrátili najneskôr do 21. februára. „Preferenčne do lekárne, v ktorej bol liek vydaný. Pokiaľ to nie je možné, pacienti môžu liek vrátiť do hociktorej inej lekárne,“ priblížil ústav.

V súčasnosti je liek na slovenskom trhu dlhodobo nedostupný a z toho dôvodu nie je možná výmena lieku za inú šaržu. „Je potrebné, aby pacient kontaktoval svojho lekára a poradil sa o nasledujúcej liečbe,“ ozrejmil ŠÚKL.

Fraxiparine 9 500 IU (anti-Xa)/1 ml, sol. inj. 10×1 ml/9,5 KU (striek.inj.skl.napl.) je liek, ktorý slúži na predchádzanie tvorby krvných zrazenín v krvných cievach (trombóz), alebo na liečbu už vytvorených krvných zrazenín. Tento druh lieku sa nazýva antitrombotikum.

Na Slovensku chýbajú lieky

V lekárňach na Slovensku aktuálne chýba množstvo liekov, vrátane antibiotík a medicíny pre najmenšie deti. Viac sme o tom písali v tomto článku. Na stav upozorňuje viceprezidentka Slovenskej lekárenskej komory (SLeK) Miroslava Snopková, ktorú ďalej cituje TASR.

„Čo v súčasnosti najviac rezonuje, sú lieky, ktoré obsahujú antibiotiká, lieky proti bolesti, proti zápalu a najmä lieky, ktoré sú určené pre najmenšie deti. To znamená liekové formy, ako sú suspenzie, sirupy alebo čapíky,“ priblížila.

Príčinou je podľa SLEK zhoda viacerých okolností. „Na jednej strane je obdobie v roku, keď je najvyššia chorobnosť a prudko stúpajú respiračné ochorenia. Tie sa týkajú najčastejšie zraniteľnej populácie, čiže aj malých detí. Zároveň chýbajú niektoré liečivá, ktoré sa používajú na výrobu týchto liekov,“ vysvetlila viceprezidentka.

kasel
zdroj: Unsplash/@anniespratt

Zdôraznila, že problém s nedostatkom evidujú aj iné krajiny, a to vo všetkých skupinách liekov. „Či už sú to lieky na tráviaci systém, nervový systém, hormonálny systém a tak ďalej,“ ozrejmila.

Do istej miery by sa podľa Snopkovej situácia mohla stabilizovať s príchodom lepšieho počasia. „To pomáha zabraňovať šíreniu respiračných ochorení. To je jeden faktor, ktorý by mohol prispieť k tomu, že situácia sa zastabilizuje, ale z pohľadu, že nebude dopyt zo strany spotrebiteľa,“ priblížila.

Samotnú situáciu na trhu je podľa nej ťažko predpovedať. „My vychádzame z toho, aké informácie máme od výrobcov, a nedá sa to paušalizovať, že by sme povedali, že sa to zlepší o mesiac, o dva,“ dodala.

Zdroje: TASR, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá