ŠÚKL zverejnil údaje o nežiadúcich účinkoch vakcín. Medzi hláseniami je aj paralýza končatín či cievna mozgová príhoda

  • ŠÚKL uverejnil týždennú štatistiku nahlásení nežiaducich účinkov vakcín proti ochoreniu COVID-19
  • Medzi najzávažnejšie patrila paralýza končatín či cievna mozgová príhoda
očkovanie
TASR/AP
  • ŠÚKL uverejnil týždennú štatistiku nahlásení nežiaducich účinkov vakcín proti ochoreniu COVID-19
  • Medzi najzávažnejšie patrila paralýza končatín či cievna mozgová príhoda

V súvislosti s očkovaním na prevenciu ochorenia COVID-19 Štátny ústav pre kontrolu liečiv ku dňu 10. 6. 2021 eviduje 5 795 hlásení podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení je ku dnešnému dňu 447 závažných, čo predstavuje 7,7 % hlásení. 

Celkovo bolo na Slovensku k 9. 6. 2021 podľa údajov NCZI  prvou dávkou zaočkovaných 1 852 580 osôb, druhou dávkou 1 046 405 osôb. 

Nežiaduce účinky hlásenia
zdroj: ŠÚKL

Medzi najčastejšie a menej závažné hlásenia patrí bolestivosť, opuch alebo začervenanie v mieste aplikácie, opuch a bolesť lymfatických uzlín v podpazuší, triaška, zimnica, horúčka, pocit na odpadnutie, únava, závrat, bolesť tela, zvýšenie pulzu, slabosť, tráviace ťažkosti, návaly tepla, pásový opar, kožné reakcie, nauzea, vracanie, hnačka, smäd, návaly tepla a porucha menštruačného cyklu.

Všetky tieto príznaky sa radia medzi menej závažné s krátkym časom trvania. Medzi závažnejšie patria krátkodobá strata vedomia, prekolapsový stav, kolaps, trombóza, čiastočné a dočasné ochrnutie dolných končatín, pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, alergické reakcie, anafylaktické reakcie, náhla cievna mozgová príhoda a epileptické záchvaty u pacientov trpiacich týmto ochorením.

Hlásenie môže zaslať ktokoľvek

Každý má možnosť nahlásiť podozrenie na nežiaduci účinok a štátny ústav prijíma všetky hlásenia a v prípade potreby dožiada ďalšie informácie od odosielateľa. Objektívnejšie hlásenia z odborného hľadiska prijíma ŠÚKL od odbornej verejnosti (zdravotnícki pracovníci), informuje ŠÚKL.

Pri hodnotení počtu a závažnosti hlásení je potrebné vziať do úvahy všetky faktory vrátane odosielateľa hlásenia. Je preto nesprávne zamerať sa len na počet hlásení  a považovať vakcínu s vyšším počtom hlásení za menej bezpečnú.

Dve vakcíny účinnejšie, ako jedna

Nedávne zistenia vedcov naznačujú, že zaočkovanie kombináciou vakcín od spoločnosti AstraZeneca a konzorcia BioNTech-Pfizer vytvára silnejšiu imunitnú reakciu, než podanie dvoch dávok rovnakej vakcíny. Naznačuje to štúdia, ktorú zverejnila v stredu Sárska univerzita. Výsledky sú predbežné a zatiaľ neboli v plnom rozsahu vyhodnotené, upozorňuje portál Deutsche Welle (DW), informuje SITA.

Do testov v univerzitnej nemocnici v meste Homburg v spolkovej krajine Sársko na západe Nemecka sa zapojilo 250 ľudí. Výskumníci ich rozdelili do troch skupín. Prvá dostala dve dávky vakcíny AstraZeneca, ďalšia po dvoch dávkach prípravku BioNTech-Pfizer a účastníkov v tretej skupine najskôr zaočkovali vakcínou od AstraZeneca a následne im podali druhú dávku od BioNTech-Pfizer.

Zdroj: ŠÚKL

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá