Sulík a Matovič sú ako chlapci pretekajúci sa, kto vyššie naciká na múr, udrel politológ

  • Igor Matovič vo svojom najnovšom príspevku označuje Richarda Sulíka za klamára
  • Sulík mal trvať na odchode Kollára a Remišovej z koalície
matovič, sulík
Richard Sulík a Igor Matovič, TASR/Jaroslav Novák, TASR/Dano Veselský
  • Igor Matovič vo svojom najnovšom príspevku označuje Richarda Sulíka za klamára
  • Sulík mal trvať na odchode Kollára a Remišovej z koalície

Igor Matovič sa na svojej sociálnej sieti vyjadril k najnovším tvrdeniam Richarda Sulíka. Odkazuje mu, že „klamať sa nepatrí“.

Ako vo svojom príspevku na sociálnej sieti uvádza, pred týždňom mal Richard Sulík v rozhovore pre Denník N zverejniť „bombastickú správu, ako sa on veľmi snažil urovnať vzťahy v koalícii“.

Vlastná pravda

Matovič v príspevku odcitoval vyjadrenie Richarda Sulíka. „Ja som mal snahu to urovnať, ale keď raz nie je vôľa, tak to nebudem robiť donekonečna. Minulý rok na jeseň som písal Igorovi Matovičovi správu v znení: „Igor, čo keby sme zakopali vojnovú sekeru?,“ uverejnil v príspevku Matovič.

Následne sa redaktor opýtal Sulíka, čo mu mal Matovič údajne na túto správu odpísať. „Prišla mi odpoveď: „Hm“. Ja som vykonával opakovane a preukázateľne kroky na zmiernenie situácie v koalícii,“ odpovedal Sulík.

Ako Matovič vo svojom príspevku uvádza, malo ísť iba o ďalšie klamstvo zo strany Sulíka. Avšak, keďže v nepravdivých tvrdeniach mal pokračovať, Matovič sa rozhodol reagovať a informuje o tom, aká je naozaj pravda.

„Áno, krátka správa, ktorú mi napísal Richard Sulík 18.9.2021 začínala vetou: Ahoj, možno nastal čas zakopať vojnovú sekeru. … ALE končila OMNOHO PODSTATNEJŠÍM NÁVRHOM, citujem: „Ak sa rozhodneš vyprevadiť Borisa z koalície, môžeš rátať s 20 hlasmi klubu SaS (predbežne aj Miro Kollár). Ty máš 52, Veronika 4, to je 76,“ píše Matovič.

Sulíkove plány

Na vyššie uvedenú správu mu odpísal Matovič podľa jeho slov „Hmm“. Sulík ho mal za posledné 2 roky koalície osloviť približne 10-krát s návrhom na vyhodenie Borisa Kollára z koalície, pričom nezabudol ani na Remišovú.

S týmto návrhom ho mal Sulík opakovane kontaktoval, aby „zmiernil situáciu v koalícii“. Ako však Matovič pokračuje, Sulík „v skutočnosti od samého počiatku našej koalície neustále robil systematické a zákerné kroky na jej rozbitie. Mňa nahováral na vyhodenie Borisa a Veroniky. Borisa a Veroniku na vyhodenie mňa“.

V súvislosti s tvrdením Matoviča o tom, že Sulík chcel hnutie Sme rodina vyhodiť z koalície, sme kontaktovali aj poslanca Petra Pčolinského. „Nechcem na to reagovať, ale počul som o tom,“ tvrdí. 

Matovič vo svojom príspevku ďalej pokračoval o tom, ako Sulík pred 11-timi rokmi začal poľovať a šikanovať Ivetu Radičovú, až pokým sa mu nepodarilo dosiahnuť, čo chcel. Ako uvádza, tak jeho „zakomplexované megaego si nedokáže pomôcť“.

Sulík je podľa Matoviča iba „profesionálny rozbíjač vlastnej strany, koalície, iných strán a profipovalač demokratických vlád“. Odkazuje mu, aby odložil hračky a skúsil prstom do piesku napísať: „Som už veľký, klamať sa nepatrí!“. 

Igor Matovič zdvíha varovný prst
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Svoj príspevok zakončil Matovič tým, že k Sulíkovi necíti nenávisť, ale je mu ho ľúto. Dúfa, že Sulík svoj „egotrip“ nakoniec skončí krokom späť a má preňho odkaz: „Spiknúť sa s mafiou a fašistami proti vlastnej vláde a demokratickým voličom v najťažších chvíľach, aké Slovensko zažíva, nie je hrdinstvo. To je zbabelosť a podraz,“ zakončil svoj príspevok Matovič.

Vyjadrenie k problémovému statusu

K najnovším tvrdeniam Matoviča sa nám vyjadril aj poslanec Miroslav Žiak (SaS). „Treba si dať do kontextu, kedy bola tá správa písaná, ak to bolo toho 18. septembra, tak to bolo v čase, keď Boris Kollár odmietal zrušenie paragrafu č. 363, bol prepustený Pčolinský a tak ďalej. Vtedy aj Igor Matovič rozprával, že ak bude Boris Kollár naliehať na takéto mafiánske praktiky, tak on sám zváži opustenie koalície,“ tvrdí Žiak.

„Takže to bolo v takejto konotácii s tým, že Richard Sulík ponúkal Igorovi Matovičovi 20 poslancov, ktorí budú podporovať vládu aj bez Borisa Kollára. Nebolo to nejaké podrývanie či vyhadzovanie Borisa Kollára len preto, že chcel rozbiť vládu, bolo to na základe toho čo sa vtedy dialo,” doplnil. 

K autenticite Sulíkovej správy, ktorú mal poslať Igorovi Matovičovi, odpovedal: „To vám neviem potvrdiť, ale zrejme bude autentická”.

Poslanec za SaS ešte priznal, že problematický status SaS ihneď riešila v skupinovom chate.

K téme sme oslovili aj šéfku poslaneckého klubu SaS Annu Zemanovú. Tá podobne ako Žiak spomína kritizovaný paragraf číslo 363 či bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského.

zemanová
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

“Nezvykneme sa vyjadrovať k statusom Igora Matoviča, no urobím výnimku. Mrzí ma selektívna pamäť Igora Matoviča. Bol to práve on, kto diskutoval s Richardom Sulíkom, ako sa dá vládnuť s Borisom Kollárom a najmä v čase, keď sa hovorilo o paragrafe 363 v súvislosti s Vladimírom Pčolinským. V parlamente sme si veľakrát počítali hlasy, či ich máme spolu s koalíciou 76 aj bez Sme rodina, ktorá bola nespoľahlivým partnerom pri kľúčových hlasovaniach o reformách,“ povedala Zemanová pre Startitup.

„Je to naozaj zavádzajúci status Igora Matoviča. Mal by zatiahnuť spiatočku a uvedomiť si, že je človekom, ktorý koalíciu rozoštváva. Nie je to nič osobné zo strany Richarda Sulíka, no takto sa ďalej vládnuť nedá a nesmieme to robiť. Máme zodpovednosť za Slovensko a celá koalícia sa musí zobudiť a od septembra fungovať na nových princípoch a pravidlách profesionality,” doplnila.

O vyjadrenie k celej situácii sme mailom kontaktovali aj samotnú Sme Rodina. Odpoveď sme zatiaľ neobdržali.

Sulík vysvetľuje

Pár hodín od publikovania kritizovaného statusu sa k nemu oficiálne vyjadril aj Richard Sulík prostredníctvom tlačovej správy.

„Moja správa adresovaná Igorovi Matovičovi reflektovala snahy Borisa Kollára zastaviť boj proti mafii. V tom čase, po paragrafe 363 pre Vladimíra Pčoliného a chaose v bezpečnostných zložkách, sa Boris Kollár verejne vyjadroval pre odchod Sme rodina z koalície a predčasné voľby. Bolo mi ľúto, keď som videl ako Boris Kollár s Igorom Matovičom zametá. Navrhol som preto Igorovi Matovičovi ústretový krok – zakopať vojnovú sekeru, a tiež som ho uistil o podpore 20 poslancov SaS v prípade, že by sa rozhodol vyprevadiť Borisa Kollára z koalície,“ vysvetľoval Sulík.
 
Šéf liberálov tlačovej správe ďalej osvetľuje kontext poslania spomínanej správy: „Igor Matovič deň po mojej sms vyhlásil, že si musíme položiť otázku, či dokáže koalícia fungovať aj bez Sme rodina. Moju ponuku teda odignoroval a zároveň naše uistenie o podpore využil na silácke reči voči Sme rodina, ktorej dokázal veľkoryso prehliadnuť všeličo, najnovšie aj to, že nehlasovali ani len za vydanie Roberta Fica do rúk spravodlivosti.“
 
Podľa SaS o správe Matovičovi informoval aj premiéra Eduarda Hegera. „Ten mi poďakoval a napísal, že si váži, čo som napísal Igorovi Matovičovi. Klobúk dole, doplnil Eduard Heger,“ dodal Richard Sulík.

Typický Igor

K téme sme oslovili aj naslovovzatého odborníka na domácu politiku, politológa Jozefa Lenča. „Prvé čo mi napadlo, keď som si status Igora Matoviča prečítal, bolo, že chlapcov väčšinou prestane baviť pretekanie sa, kto vyššie naciká na múr v desiatich rokoch. Zdá sa ale, že Igora Matoviča s Richardom Sulíkom to neprešlo ani na prahu či tesne po päťdesiatke,“ opísal spor s nadsádzkou Lenč.

„Keď Igor Matovič o niekom píše, že je klamár, alebo niečo vynáša von, alebo povaľuje vládu, tak z hľadiska psychológie to je najideálnejší príklad ako v realite vyzerá projekcia. To znamená, keď sa svoje vlastné skutky snažím vsugerovať či hodiť na niekoho iného. Slušne povedané, je to typický Igor,“ opísal politológ.

Lenč taktiež podčiarkol, že intrigovanie v rámci koalície nebolo nič nezvyčajné v minulosti a tobôž nie v súčasnosti. „Summa summarum, to čo sme si mohli prečítať v statuse Igora Matoviča, nie je nič prekvapujúce. Opätovne to ukazuje malosť Igora Matoviča, opätovne to ukazuje, že koalícia je v permanentnej kríze a opätovne to ukazuje, že sa Igor Matovič neštíti ničoho, keď mu v úvodzovkách ide o život,“ dodal odborník.

Zdroj: FB/Igor Matovič

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá