Sulík hovorí, že poctivo čítal diskusie na sociálnych sieťach: „Až 90 % kritiky na vládu zo strany ľudí je pravda“

  • „Spravili sme hrubú čiaru, SaS spravila ústupok, Igor Matovič tiež,“ vkladá Richard Sulík nádeje do novej vlády
  • Kritiku ľudí si vraj koalícia zaslúži, no na čele s Eduardom Hegerom to vyzerá sľubne
Sulik Richard SaS
TASR/Jaroslav Novák
  • „Spravili sme hrubú čiaru, SaS spravila ústupok, Igor Matovič tiež,“ vkladá Richard Sulík nádeje do novej vlády
  • Kritiku ľudí si vraj koalícia zaslúži, no na čele s Eduardom Hegerom to vyzerá sľubne

„Musíme dokázať ľuďom, že vieme vo vláde fungovať lepšie ako doposiaľ,“ vraví Richard Sulík u Braňa Závodského Naživo na Exprese, čím obhajuje svoj rozhodnutie spraviť kompromis a ostať s Igorom Matovičom vo vláde aj napriek tomu, že sa nedávno vyslovil, že tak nespraví.

„Spravili sme hrubú čiaru, SaS spravila ústupok, Igor Matovič tiež, a tak sme otvorili priestor pre novú dohodu na čele s Eduardom Hegerom, verím, že to môže fungovať,“ vysvetľuje Sulík svoj postoj k novej dohode, tú označuje za poctivú a solídnu. Ako bude nová vláda fungovať, chce nechať konflikty bokom. Verí, že sa situácia sa upokojí.

Eduard Heger je dobrá voľba

Prezidentka by podľa slov Richarda Sulíka mohla vymenovať novú vládu ešte počas tohto týždňa. Je následne na Eduardovi Hegerovi, kedy zvolá jej zasadnutie. Ten je vraj veľmi dobrou voľbou a má potenciál a skúsenosti na to, aby svoju budúcu funkciu zvládol. „Som presvedčený, že Heger bude lepším premiérom ako Matovič. Je racionálnejší a vie viesť aj ťažké, náročné rokovania, mám s tým dobrú skúsenosť,“ dodáva.

Nechce však vyťahovať minulosť  a rozoberať chyby, ktoré vláda v poslednom roku spravila. „Nehrkať, poďme si robiť svoju robotu. Neťahajte zo mňa zbytočne veci, čo sa stali. Máme veľa čo robiť a dobiehať. Nie je to o tom, aby sme ukazovali, že kto je „bakaný“.“

Igor Matovič na poste ministra financií je zmätočný

Kritiku ľudí, ktorí sa odvolávajú na to, že Igor Matovič nemá dostatočné vzdelanie na zastávanie funkcie ministra financií, nepovažuje za opodstatnenú. Vraví, že ak by sa na posty ministrov mali dostať len ľudia s konkrétnym vzdelaním, naštrbilo by to demokratickú politiku, a teda moc, ktorú vkladajú do rúk ľudia zvoleným politikom.

Upozornil aj na to, že vo vláde platí pravidlo, že koaličné strany sa nemiešajú do personálnej politiky koaličných strán. To, či bude Igor Matovič dobrým ministrom financií, si však netrúfa povedať. „Nechajme sa prekvapiť.“

Sulík si plánuje robiť ďalej svoju robotu

Po Veľkej Noci plánuje Sulík zvolať tlačovú konferenciu, na ktorej predstaví plány Ministerstva hospodárstva SR na rok 2021. Chce sa zacieliť hlavne na pomoc podnikateľom v krízovej situácii spôsobenej pandémiou.

„Ale nebojte sa, ja už mám svoj jazyk dohryzený, čo si stále doň hryziem,“ vraví na margo otázky, či sa v budúcnosti pokúsi riešiť problémy vlády za zatvorenými dverami, namiesto na sociálnych sieťach.

Ako bude vyzerať nová vláda a jej fungovanie tak stále ostáva otázne, gesto Igora Matoviča však považuje jeho koaličný partner za štátnické, nakoľko mal možnosť pokračovať v menšinovej vláde či trojkoalícii, preto si aj Sulík myslí, že u čoskoro bývalého premiéra došlo k sebareflexii, na základe ktorej môže nová vláda fungovať bezkonfliktne.

Kritiku verejnosti považuje za oprávnenú. „Poctivo som si čítal diskusie pod príspevkami na sociálnych sieťach a musím povedať, že až 90 % kritiky na vládu zo strany ľudí je pravda.“

Zdroj: Braňo Závodský Naživo na Exprese

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech