Sulík hovoril o rubľoch za Putinov plyn. Znamená to veľké riziko, varuje ekonóm

  • Richard Sulík pripustil, že by Slovensko za ruský plyn mohlo platiť aj v rubľoch
  • Koaličný politici ministra ihneď skritizovali, ten výrok vysvetlil
ruský prezident
TASR/AP/Mikhail Klimentyev
  • Richard Sulík pripustil, že by Slovensko za ruský plyn mohlo platiť aj v rubľoch
  • Koaličný politici ministra ihneď skritizovali, ten výrok vysvetlil

Téma nákupu ruského plynu je naďalej poriadne horúcou témou. Vladimir Putin totiž požaduje od Európy po novom platbu za plyn v rubľoch. Neštandardná požiadavka zavalila vlna kritiky.

Obzvlášť kuriózne tak vyznel výrok ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Ten totiž v diskusnej relácii O 5 minút 12 pripustil, že by sa za plyn dalo platiť aj ruskou menou, ktorú vyžaduje Putin.

Okolo Sulíkovho vyjadrenia sa strhla koaličná búrka a ten musel výrok lepšie vysvetliť. Startitup sa na ostro sledovanú energetickú tému opýtal ekonomického experta z platformy INESS Radovana Ďuranu. 

Sulíkove vyjadrenia o rubľoch

Za dodávky ruského plynu zaplatíme podľa platnej zmluvy, čiže v eurách. Zároveň čakáme na analýzu ruských požiadaviek, na ktorej pracuje Európska komisia. V reakcii na kritiku jeho skorších vyhlásení o možnosti platenia v rubľoch, ak to bude nevyhnutné, to na sociálnej sieti konštatoval minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Slovensko podľa neho postupuje spoločne s ostatnými krajinami EÚ napriek tomu, že sme jednou z najviac závislých krajín od ruského plynu.

Spravili sme opatrenia, všetky doterajšie záväzky má Slovenský plynárenský priemysel (SPP) riadne zaplatené v eurách, ďalší účet príde až v druhej polovici mája, priblížil. Európska komisia teraz posudzuje rozsah, v ktorom sú ruské požiadavky v rozpore so zmluvnými záväzkami aj právom EÚ.

ZA PLYN ZAPLATÍME PODĽA PLATNEJ ZMLUVY – V EURÁCHDnes som povedal toto: „Ak to bude nevyhnutné, za plyn zaplatíme…

Posted by Richard Sulik on Sunday, April 3, 2022

„Počkáme si na výsledky. To všetko preto, lebo sa nedáme vydierať Putinom a ruble nemáme. Ale dostať ich môže. Veď nech si ich na eurá zamení doma v Kremli a hneď to má v rubľoch, hrivnách, bitcoinoch, hocičom len chce. My zmluvu neporušíme,“ zdôraznil Sulík.

Zároveň však upozornil, že bez plynu nám nielen bude zima, ale nevyrobíme napríklad naftu, benzín ani hnojivá, čo bude znamenať menšiu a drahšiu úrodu. Bez plynu podľa ministra nevyrobíme ani oceľ a množstvo iných vecí, pretože Slovensko je extrémne priemyselná krajina.

„Odkedy začala vojna, pomáhame Ukrajine zo všetkých síl a budeme pomáhať aj naďalej. Skolabovaním slovenskej a ani európskej ekonomiky by sme im však príliš nepomohli. A to je to moje ‚ak to bude nevyhnutné’. Nie je to moja ochota vyhovieť vojnovému zločincovi Putinovi. Je to pochopenie nevyhnutnosti,“ dodal Sulík.

Koaličná kritika

Slovensko bude pri nákupe zemného plynu z Ruska koordinovať svoj postup s ostatnými členskými štátmi EÚ. Uviedol to premiér Eduard Heger v reakcii na vyhlásenie ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), ktorý pripustil platbu aj v rubľoch. Tú od „nepriateľských“ štátov požaduje od začiatku apríla ruský prezident Vladimir Putin.

Od vyhlásenia Sulíka v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 sa dištancovala aj koaličná strana Za ľudí.

K Sulíkovej rétorike o rubľoch sa vyjadril aj Matovičov poslanec Andrej Stančík. „Slová Richarda Sulíka si okamžite všimli ruské médiá, ktoré ich šíria ako proruskú propagandu. Chápem, že sa Richard Sulík ako minister hospodárstva snaží zaistiť dodávky plynu, no tento výrok je školáckou chybou a podkopáva spoločný postoj EÚ v týchto náročných časoch,“ skonštatoval Stančík.

Podobne to vníma aj šéf mediálneho výboru Kristián Čekovský (OĽANO). Upozornil vládnych predstaviteľov, aby si dávali pozor na výroky.

Problematickosť ruských požiadaviek

Startitup sa ohľadom témy nákupu dodávok ruského plynu obrátil aj na Radovana Ďuranu z platformy INESS. Ten priznal, že zmena meny v súvislosti s platbou za určitý tovar býva v podobných zmluvách bežná. Ďurana ale upozorňuje na jedno „ale“.

„Motivácie Ruska v tomto prípade ale nie sú štandardné. Do istej miery sú ovplyvnené tým, aká je pozícia rubľa na medzinárodných finančných trhoch. Snaha o preklopenie zmlúv do rubľov znamená snahu o vytvorenie medzinárodného dopytu po rubli. To mene prospieva a mohlo by to podporovať posilnenie rubľa,“ opísal problematickosť správania Ruska.

V opise problému pokračuje: „Pre ostatné krajiny, ktoré by museli platiť v rubľoch, to znamená veľké riziko. Pokiaľ kurz rubľa bude do veľkej miery určovaný ruskou centrálnou bankou, tak to znamená neistotu a znamená to, že ruská strana takto nepriamo môže nepriamo zvyšovať cenu dodávaného plynu a zvyšovať náklady pre odberateľov.“

Zdroje: TASR, Facebook/RS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá