Sulík k čerstvým obvineniam: „Musíme si uvedomiť, že Matovič je psychiatrický pacient a patrí do ústavu“

  • Igor Matovič zvolal tlačovú besedu
  • Uverejnil údajné dôkazy o korupcii Richarda Sulíka
  • Richard Sulík na Matovičovu tlačovú besedu reagoval ostro
matovič a sulík
TASR/Pavel Neubauer, Jaroslav Novák
  • Igor Matovič zvolal tlačovú besedu
  • Uverejnil údajné dôkazy o korupcii Richarda Sulíka
  • Richard Sulík na Matovičovu tlačovú besedu reagoval ostro

Hnutie OĽANO a priatelia zvolalo tlačovú besedu s názvom „Ako mafia upláca politikov“. Hnutie na sociálnych sieťach tvrdí, že ide o mimoriadne a vážne odhalenie. Beseda bola pôvodne naplánovaná na 10:00, avšak bola presunutá na 14:00.

„Treba zverejniť jednoznačné dôkazy o korupcii najvyšších štátnych predstaviteľov,“ začal svoj príhovor predseda strany Igor Matovič. „Počas predošlých volieb som vždy presviedčal ľudí, aby volili SaS, ak už nedokážu voliť OĽANO,“ pokračuje ďalej.

Bývalý premiér ďalej pripomenul status svojho bývalého koaličného lídra Richarda Sulíka, v ktorom mu gratuloval k víťazstvu vo voľbách a sľuboval mu podporu. Matovič tvrdí, že podpora napriek sľubom neprišla a OĽANO dostalo „v časoch najväčších kríz dýkou do chrbta“ a Sulíkov politický subjekt sa správal, ako keby „koná v záujme niekoho iného“. 

Predseda hnutia ďalej tvrdí, že v časoch koalície poslanci SASKY bojovali za prerozdelenie štátnych financií pomedzi všetky zdravotné poisťovne, na základe podielu na trhu, čo nebolo v súlade s víziou OĽANO, ktorá chcela financie poskytnúť Všeobecnej zdravotnej poisťovni. Desiatky miliónov eur by tým získala podľa Matoviča Penta, čo nasvedčuje tomu, že SASKA „ako by slúžila Jaroslavovi Haščákovi“.

Údajne komunikovali cez WhatsApp

„Všetko nasvedčovalo tomu, že Cigániková a Sulík kopú za Haščáka, no nemali sme žiadne dôkazy,“ uvádza ďalej bývalý premiér a minister. Matovič tiež tvrdí, že sa neskôr dostal k zálohe mobilného telefónu Richarda Sulíka z októbra roka 2020.

„Považujem právo Richarda Sulíka na ochranu jeho súkromia za slabšie, ako verejný záujem,“ vysvetľuje svoje rozhodnutie zverejniť tieto údajné dôkazy Matovič.

Igor Matovič ďalej ukázal údajnú komunikáciu bývalého ministra hospodárstva s Jaroslavom Haščákom, má podľa neho dokazovať „spoluprácu s mafiou“. Údajná komunikácia je priložená nižšie.

komunikácia
zdroj: YouTube/OĽANO

Ako dôkaz neobstojí

Startitup v súvislosti s používaním tohto typu „dôkazov“ kontaktoval trestného právnika Ondreja Mularčíka, ktorý vysvetlil, že použiť súkromnú konverzáciu ako dôkaz pred súdom by bolo veľmi zložité, ba až nemožné. „Stručne povedané, každý dôkaz musí byť získaný zákonným spôsobom,“ uvádza právnik.

„V občianskom zákonníku máme ochranu osobnosti, pod ktorú patria aj súkromné konverzácie,“ dodáva ďalej. Mularčík vysvetľuje, že aby sa vôbec dalo uvažovať nad použitím takéhoto dôkazu, Igor Matovič by musel mať najprv povolenie na odpočúvanie priamo od súdu.

„Ako príklad môžeme použiť neslávne známe video z poľovníckej chaty, ktoré neobstálo, keďže nebolo získané v súlade so zákonom,“ priblížil.

Sám Matovič tvrdí, že „záloha Sulíkovho telefónu koluje po Bratislave“ a dá sa kúpiť. „Súkromná konverzácia by sa dala použiť ako dôkaz, ak by zaznamenával zločin páchaný na vás, respektíve, ak by ste boli jej účastníkom a druhá strana by vás, napríklad, šikanovala. V takom prípade je zákonom dovolené spraviť si záznam a použiť ho pred súdom,“ dodal Mularčík.

Na vzniknutú situáciu zareagovala aj Veronika Remišová v mene strany ZA ĽUDÍ. „Strana ZA ĽUDÍ vyzýva poslancov SAS, ktorým ide o boj proti korupcii a ekonomicky prosperujúce Slovensko, aby odstúpili z kandidátky, pretože svojou kandidatúrou za SAS legitimizujú hrubé zneužívanie moci a ovládanie štátu malou skupinou oligarchov,“ vyzýva v stanovisku.

„Kauza Gorila a stretnutia Richarda Sulíka s Kočnerom v minulosti sú oproti tomuto slabý odvar,“ dodáva Remišová ďalej.

Je to podlý klamár a manipulátor

„Igor Matovič už mesiace masíruje verejnosť s tým, že má nepriestrelné dôkazy o mojej korupcii. A potom príde s takouto banalitou,“ uviedol Richard Sulík svoju tlačovú besedu, ktorou reaguje na dnešné tvrdenia Igora Matoviča.

Predseda strany SASKA ďalej vysvetlil, prečo sa rozhodol bojovať proti návrhu prideliť 300 miliónov eur VŠZP. „Veľmi dobre vieme, ako sa tam s peniazmi narábalo. Pod vedením pána Strapka VŠZP nezažila najlepšie časy. Navyše si dovolím povedať, že mám podozrenie, že pán Strapko VŠZP tuneloval, alebo o tom aspoň vedel,“ argumentuje.

Sulík taktiež hovorí, že mu záležalo aj na férovosti danej dotácie, keďže aj v súkromných zdravotných poisťovniach sú poistené milióny slovenských občanov. „Aj tak na tom profitovala najviac VŠZP,“ dodal. 

„Druhá rovina sú jeho okydávačky a podlé kroky. Musíme si uvedomiť, že Igor Matovič je psychiatrický pacient a patrí do ústavu, potrebuje odbornú pomoc,“ vyjadril sa expresívne predseda liberálov. „Okrem toho je to ešte aj pomstychtivý a podlý klamár a manipulátor. Ja som si toho zažil dosť,“ pokračuje.

„Rozhodol som sa, že sa k tým údajným správam vyjadrovať nebudem vôbec. Igor Matovič na toto výdatné kúpanie sa v bahne si vystačí sám. Nebudem sa vyjadrovať k obsahu môjho mobilu,“ uzavrel Sulík.

Vraj sa sám udal

Práve však veta predsedu SASKY „nebudem sa vyjadrovať k obsahu môjho mobilu“ v očiach hnutia OĽANO potvrdzuje, že daná konverzácia je pravá a Sulík sa tak sám udal.

„Tým, že Richard Sulík odmietol novinárom odpovedať na otázky, ako aj spomínaným vyjadrením potvrdil pravosť komunikácie s Jaroslavom Haščákom, ktorú dnes zverejnil Igor Matovič,“ píše v tlačovej správe.

„Zo zverejnenej komunikácie vyplýva, že Jaroslav Haščák, hlavný aktér najväčšej korupčnej kauzy v histórii SR, priamo počas rokovania vlády inštruoval vtedajšieho podpredsedu vlády za SaS a ministra hospodárstva,“ píše hnutie ďalej.

„Namiesto toho, aby sa Sulík za svoje nemorálne a protizákonné konanie verejne ospravedlnil, zmohol sa len na osobné urážky. Považujeme to za smutný koniec politickej kariéry zrejme najväčšieho povaľača vlád v Európskej únii,“ uzatvára OĽANO.

Zdroje: TB/OĽANO, TB/SASKA, TS/OĽANO

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá