Sulík: Slovensko bude platiť Rusku za plyn v rubľoch

  • Za ruský plyn bude Slovensko platiť rubľami
  • Splníme tak podmienku ruského prezidenta Vladimira Putina
Sulík
TASR/ Jakub Kotian
  • Za ruský plyn bude Slovensko platiť rubľami
  • Splníme tak podmienku ruského prezidenta Vladimira Putina

Slovensko bude platiť Rusku za plyn v rubľoch. V nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). „Plyn sa nesmie zastaviť. Preto aj hovorím, možno je to pre niektorých príliš pragmatická pozícia. Keď je tu podmienka platiť rubľom, tak plaťme rubľom,“ povedal.

Pri výpadku dovozu ropy cez ropovod Družba je dohodnutý s rafinériou Slovnaft, že po minutí zásob spracuje ropu dovezenú na tankeroch v takej miere, aby bol spokojný celý slovenský trh. Ak by taká situácia nastala, Slovnaft by podľa Sulíka obmedzil export ropy.

Putinova požiadavka

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok vyhlásil, že jeho krajina od piatka začne prijímať platby od „nepriateľských krajín“ za zemný plyn v rubľoch. Kontrakty sa podľa neho zastavia, ak kupujúci nebudú súhlasiť s novými podmienkami. Podľa jeho slov zákazníci, ktorí chcú kupovať plyn, „si budú musieť otvoriť účty v rubľoch v ruských bankách„.

Na Slovensko prúdi z Ruska v prvých aprílových dňoch viac plynu ako v predchádzajúcich mesiacoch tohto roka. Kým v marci na Slovensko prišlo cez Veľké Kapušany denne od 70 do 83 miliónov metrov kubických plynu, prvé aprílové dni to už bolo viac ako 91 miliónov metrov kubických.

Ako vyplýva z údajov slovenského prepravcu zemného plynu, spoločnosti Eustream, plyn prestal prúdiť zo Slovenska smerom na Ukrajinu. V marci sme plynovodom Vojany – Užhorod poslali nášmu východnému susedovi 2,6 milióna metrov kubických plynu denne. Počas prvých aprílových dní to nebol ani kubík plynu.

Európa sa už pre vojnu na Ukrajine pripravuje na možné zastavenia dodávok plynu z Ruska. Ministerstvo hospodárstva SR chce zintenzívniť dodávky skvapalneného plynu LNG na Slovensko, keďže sme takmer na sto percent závislí na dodávkach ruského plynu.

Minister hospodárstva Richard Sulík tvrdí, že situáciu s dodávkami plynu a ropy z Ruska sledujú na dennej báze a následne prijímajú opatrenia tak, aby Slovensko nepocítilo nedostatok plynu či ropy.

Od piatka sa začali plniť aj plynové zásobníky, posledný marcový deň sa totiž oficiálne skončila vykurovacia sezóna.

Náš plyn je zaplatený

Platba za ruský plyn je uhradená a ďalšie kroky Slovenska zatiaľ nie sú potrebné, uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR 31. marca. Rezort pracuje na znížení závislosti od plynu z Ruska. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva hospodárstva SR Katarína Matejková.

Vzhľadom na to, že platba za poslednú faktúru za plyn je už uhradená, nie sú potrebné nijaké okamžité kroky Slovenska a ďalší vývoj ukážu najbližšie týždne. Budeme postupovať spoločne s ostatnými členskými štátmi Európskej únie. Rezort hospodárstva zároveň intenzívne pracuje na znížení závislosti od plynu z Ruskej federácie,“ uvádza Matejková.

Nemusí to byť hneď, hovorí Rusko

Ruskí predstavitelia uviedli, že ich požiadavka, aby sa za zemný plyn platilo v rubľoch, neznamená okamžité prerušenie dodávok. Plyn z Ruska do Európy v piatok stále pritekal. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že „platby za súčasné dodávky sa nemusia robiť v ten istý deň, ale niekedy v apríli alebo dokonca začiatkom mája“.

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok vyhlásil, že Moskva začne od piatka žiadať platby v rubľoch a dodávky plynu sa zastavia, ak kupujúci nebudú súhlasiť s novými podmienkami. Podľa dekrétu, ktorý podpísal ruský prezident, majú ruské úrady a Gazprombank do desiatich dní dohodnúť podmienky.

Z dekrétu zároveň vyplýva, že krajiny môžu platiť zahraničnými menami tejto banke, ktorá ich prekonvertuje na rubľový účet. Eurokomisár pre energetiku na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že Európska únia sa koordinuje, aby „prijala spoločný prístup“. Západní lídri uviedli, že naďalej budú platiť v eurách a dolároch.

Zdroje: SITA, RTVS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá