Sulík: Toto je pre podnikateľské prostredie najlepší deň po šestnástich rokoch. Vláda predstavila Lex korona

  • Kabinet odobril legislatívu, ktorá odstraňuje mnohé byrokratické ustanovenia, ruší viaceré povinnosti, odstraňuje prekážky v podnikaní a znižuje náklady pre malých a stredných podnikateľov a živnostníkov.
sulík
TASR/Martin Baumann
  • Kabinet odobril legislatívu, ktorá odstraňuje mnohé byrokratické ustanovenia, ruší viaceré povinnosti, odstraňuje prekážky v podnikaní a znižuje náklady pre malých a stredných podnikateľov a živnostníkov.

Aktualizované 13:00

Kabinet premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) schválil s pripomienkami viac ako 100 legislatívnych zmien, ktoré by mali zlepšiť podnikateľské prostredie a pomôcť naštartovať slovenskú ekonomiku po pandémii ochorenia COVID-19. Zákon z dielne Ministerstva hospodárstva (MH) SR, označovaný aj ako lex korona, by mal byť schválený parlamentom na najbližšej schôdzi v skrátenom legislatívnom konaní.

„Cieľom je všestranná podpora podnikateľského sektoru pomocou opatrení napomáhajúcich oživeniu ekonomiky v čase nasledujúcom po útlme spôsobenom pandémiou choroby COVID-19,“ konštatuje sa v predkladacej správe. Podľa Ministerstva hospodárstva SR totiž podnikateľské prostredie na Slovensku akútne potrebuje zlepšenie.

Toto je pre podnikateľské prostredie najlepší deň po šestnástich rokoch. Ešte nás čaká Národná rada a dúfam, že presvedčíme aj opozíciu,“ povedal minister hospodárstva Richard Sulík. Balík 114 opatrení si dáva za cieľ najmä odstrániť zbytočnú byrokraciu a nebude mať vplyv na štátny rozpočet. „Vytrhávame úradníkom z rúk mučidlá,“ povedal Sulík.

Podnikanie na Slovensku: prerezali mu gumy, vykradli ho, neustále kontroly. Majiteľ Hambáča končí, aby začal niečo nové

Návrh zákona obsahuje opatrenia administratívnej povahy, odstraňujú sa ním zbytočné byrokratické ustanovenia v jednotlivých zákonoch, zrušujú sa viaceré povinnosti, odstraňujú prekážky v podnikaní a znižujú náklady pre malých a stredných podnikateľov a živnostníkov.

Toto poludnie je oscarovou nocou,“ povedal na tlačovej besede tajomník rezortu hospodárstva Ján Oravec.  „Je to najmasívnejšie zlepšenie podnikateľského prostredia za ostatných 20 rokov. Zatiaľ máme spočítanú asi švrtinu, no odhadom môžu podnikatelia ušetriť až 100 miliónov eur. Ak pridáme aj zrušenie bankového odvodu, tak plus 150 miliónov,“ hovorí Oravec. 

„Odstránenie týchto prekážok prispeje k rýchlejšiemu naštartovaniu hospodárstva SR po uvoľnení opatrení po pandémii choroby COVID-19,“ konštatuje rezort. Z týchto dôvodov neboli podľa neho vykonané konzultácie pri všetkých bodoch.

„Avšak mnohé podnety na zmeny, ktoré boli zapracované do návrhu zákona, predložili aj samotní podnikatelia. Návrh zákona je výsledkom širokého konsenzu ústredných orgánov štátnej správy a dialógu s podnikateľskou obcou,“ tvrdí ministerstvo.

🔴🎥 Premiér Igor Matovič a členovia vlády po rokovaní kabinetu k prijatým hospodárskym opatreniam

Gepostet von OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti am Mittwoch, 24. Juni 2020

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech