Sulík zverejnil dôležitý dokument, hrá v jeho prospech. TO hovorí o machináciách s desiatkami miliónov

  • Richard Sulík sa obvineniam bráni
  • Tvrdí, že konal v súlade zo zákonom
  • Financie mali byť použité na prípravu terénu pre Volvo
gestikulujúci sulík po vládnom rokovaní v hoteli bôrik
Bývalý minister hospodárstva Richard Sulík, TASR/Dano Veselský
  • Richard Sulík sa obvineniam bráni
  • Tvrdí, že konal v súlade zo zákonom
  • Financie mali byť použité na prípravu terénu pre Volvo

Bývalý minister hospodárstva Richard Sulík má na krku trestné oznámenie, ktoré sa týka založenia štátnej s.r.o. v súvislosti s príchodom automobilky Volvo na Slovensko. Richard Sulík ešte včera o oznámení nič nevedel. Dnes bývalý minister na sociálnej sieti zverejnil dokument, ktorý má dokazovať, že žiadnu chybu neurobil. 

Vládou schválené

Nejaký dobrák na mňa podal trestné oznámenie, vraj som založil štátnu s.r.o.čku bez súhlasu vlády. Dobráka pozdravujem a prikladám uznesenie, ktorým to vláda schválila,“ píše Richard Sulík v príspevku na sociálnej sieti.

Obrázok priložený pod Sulíkovým statusom je uznesením, v ktorom vláda „schvaľuje návrh na poskytnutie prostriedkov zo štátnych finančných aktív na financovanie významnej investície“. Podľa Sulíka to dokazuje, že má pravdu. 

O udalosti sme ťa informovali v predošlom článku.

Išlo by o závažný trestný čin

Portál Topky informoval, že bývalý minister hospodárstva Richard Sulík čelí trestnému oznámeniu. To bolo podané na Krajskej prokuratúre v Bratislave, pričom jeho adresátom je Úrad špeciálnej prokuratúry. Práve tá ho odstúpila cez NAKA. 

Trestné oznámenie sa spája s podozrením zo spáchania obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a obzvlášť závažného zločinu zneužívania právomocí verejného činiteľa. Sulík sa mal týchto záležitostí podľa trestného oznámenia dopustiť tým, že založil práve obchodnú spoločnosť Valaliky Industrial Park. 

Politická atmosféra je v posledných mesiacoch turbulentná

V trestnom oznámení sa píše, že vyššie uvedené zločiny Sulík spáchal „bez súhlasu Vlády SR a ministra financií so základným imaním 85 385 299 eur a svojvoľne, bez súhlasu Vlády SR a Ministra financií a v rozpore s Uznesením vlády SR. č. 135/2022, mal tieto finančné prostriedky použiť na iný účel, a to na založenie a peňažný vklad do základného imania spoločnosti Valaliky Industrial Park, s.r.o.“.

Priestory pre automobilku

Šéf SaS už spätne tvrdil, že pri zakladaní firmy na vytvorenie priemyselného parku vo Valalikoch, konal v súlade s rozhodnutím vlády. Uviedol to v utorok v reakcii na medializované informácie o podaní trestného oznámenia na jeho osobu. Trestné oznámenie mal podľa neho podať údajne jeden z vlastníkov časti územia, na ktorom má vyrásť priemyselný park.

Sulík
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Sulík tvrdí, že nepochopil, v čom má spočívať trestné oznámenie. „Vo Valalikoch je veľké územie, ktoré sa pripravuje pre Volvo, vyše 300 hektárov, má to stovky vlastníkov. Niekoľko málo vlastníkov, približne jedno percento, odmietli predať štátu pôdu za znalecký posudok, ktorý bol veľmi veľkorysý. Teraz údajne jeden z tých pánov, ktorí idú byť vyvlastnení, podal trestné oznámenie, že tých 85 miliónov, ktoré sa používa na tzv. hrubé terénne úpravy, malo byť prevedených v rozpore s neviem akým pravidlom,“ reagoval na utorkovej tlačovej konferencii.

Vláda podľa Sulíka rozhodla, že 85 miliónov eur sa použije na hrubé terénne úpravy. „Údajne je v trestnom oznámení uvedené, že to šlo bez súhlasu vlády, ale vláda rozhodla,“ dodal s tým, že ide o štátnu firmu, ktorá bola založená na základe rozhodnutia vlády.

Zdroje: Facebook/Richard Sulík, Topky, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá