Sulíkov veľký sen o vodíkovom Slovensku sa začína napĺňať. Výstavba dôležitého prvku však mešká

  • Akčný plán Národnej vodíkovej stratégie je už takmer hotový
  • Mešká však výstavba prvých vodíkových čerpacích staníc
vodík autobus expo dubaj
Na snímke slovenský autobus na vodíkový pohon vystavený pred Bránou mobility na Svetovej výstave Expo Dubaj 2020 v Dubaji., TASR/Jakub Kotian
  • Akčný plán Národnej vodíkovej stratégie je už takmer hotový
  • Mešká však výstavba prvých vodíkových čerpacích staníc

Ministerstvo hospodárstva SR pokračuje v prípravách výraznejšieho zapojenia Slovenska pri využívaní vodíka. V lete minulého roka vláda schválila Národnú vodíkovú stratégiu, aktuálne rezort hospodárstva dokončuje na ňu nadväzujúci akčný plán. Ten by už mal obsahovať konkrétne úlohy jednotlivých ústredných orgánov štátnej správy v súvislosti s vodíkom.

Robota je urobená

Kabinet mal podľa schválenej stratégie rokovať o materiáli koncom vlaňajšieho roka. Napokon sa však dokument na stoly ministrov nedostal.

Akčný plán je už takmer hotový. Mesiac hore-dole nehrá rolu. Plán už iba dolaďujeme, robota je urobená,“ uviedol minister hospodárstva Richard Sulík v rozhovore pre agentúru SITA.

Samotná stratégia pritom rozoberá vodík zo štyroch oblastí, a to výroba, preprava, skladovanie a spotreba a definuje, pre akú oblasť existujú aké podmienky uplatnenia.

Napríklad v hutníctve sa dá vodík využívať pri redukcii železa, ale to by vyvolalo takú obrovskú spotrebu, že je to hudba budúcnosti. Oproti tomu spustiť vodíkový vlak na pilotnej trati Prievidza – Nové Zámky je stokrát jednoduchšie a lacnejšie,“ načrtol Sulík.

Meškanie minister priznal aj pri výstavbe prvých vodíkových čerpacích staníc. Tie mali podľa jeho pôvodných vyjadrení stáť už na jeseň uplynulého roka.

Áno, tu meškáme. Sú tam neuveriteľné ťažkosti s verejným obstarávaním, ale bojujeme na tomto poli ďalej. Nebudem už hovoriť ďalšie termíny, ale verím, že už čoskoro bude prvá vodíková čerpačka,“ povedal.

Národnú vodíkovú stratégiu schválila vláda v lete 2021. Definuje strategickú úlohu štátu pri využití vodíkových technológií. Jej cieľom je zvýšiť konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky a zároveň prispieť k uhlíkovo neutrálnej spoločnosti v súlade s Parížskou klimatickou dohodou. Prostredníctvom stratégie má štát vytvoriť rámec pre využitie vodíka v celom jeho reťazci.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie