Sulíkovi v parlamente prešlo druhé Kilečko. Podnikateľov čaká takmer 200 noviniek

  • Parlament schválil druhé Kilečko, podnikateľom pomôže takmer 200 nových opatrení
  • Za odvolávaním Sulíka vidí Heger len snahu opozície vrátiť štát do rúk mafie
sulík, gastro
TASR/Jaroslav Novák, Unsplash/Brooke Cagle
  • Parlament schválil druhé Kilečko, podnikateľom pomôže takmer 200 nových opatrení
  • Za odvolávaním Sulíka vidí Heger len snahu opozície vrátiť štát do rúk mafie

Slovenský parlament schválil balík opatrení, ktorý má za úlohu zlepšiť podnikateľské prostredie. Nesie názov Kilečko 2 a obsahuje 198 opatrení.

Niektoré opatrenia sa týkajú všetkých

„Kúsok po kúsku sa nám darí zefektívňovať a skvalitňovať podnikateľské prostredie, z čoho mám veľkú radosť. Ubudli ďalšie stovky byrokratických zbytočností či duplicít. A keďže nič nie je staršie ako práve schválené Kilečko, intenzívne pracujeme na treťom balíku na zlepšenie podnikateľského prostredia na Slovensku,“ uviedol minister hospodárstva Richard Sulík.

Štátny tajomník rezortu hospodárstva Ján Oravec zdôraznil, že v Kilečku 2 sa nachádzajú opatrenia, ktoré sa týkajú všetkých podnikateľov, ale aj také, ktoré pomôžu iba určitým segmentom, napríklad gastro prevádzkam.

Prichádzame prakticky s dvojnásobkom zmien oproti tomu, čo bolo v prvom kilečku. Máme pozitívnu odozvu od podnikateľov a to nás motivuje, aby sme v tejto práci pokračovali,“ doplnil Oravec.

Podnikateľov čaká viacero zmien

Jedným z opatrení zo schváleného balíka je napríklad, aby dokumenty z elektronickej schránky boli použiteľné na právne úkony bez zaručenej konverzie. Zjednoduší sa aj povinnosť hlásenia pobytu zahraničných hostí.

K ďalším schváleným zmenám patrí napríklad zavedenie možnosti pre autoškoly vyučovať prostredníctvom e-learningu či liberalizácia hygienických požiadaviek v gastroprevádzkach stanovením nižšieho počtu umývadiel.

sulík
zdroj: TASR/Ján Krošlák

Súčasťou opatrení je aj zníženie počtu dní uskladnenia elektromera po výmene (z pôvodne 60 dní na 30 dní), zrušenie predkladania evidencie sťažností podľa zákona o energetike či zníženie administratívnej záťaže týkajúcej sa povinného zverejňovania cenových návrhov u regulovaných subjektov.

Ďalej sa zavádza právo dodávateľa elektriny či plynu započítať vzniknutý preplatok voči ostatným pohľadávkam podľa zmluvy.

Zdobrovoľnilo sa tiež zostavenie účtovnej závierky podľa IFRS a zrušila podmienka zamestnávania minimálne 10 zamestnancov v stálom pracovnom pomere potrebná na vydanie oprávnenia na distribúciu alkoholických nápojov v spotrebiteľskom balení.

Pre Obchodný register sa zaviedla povinnosť do piatich pracovných dní opraviť alebo zosúladiť údaje, ktoré sú v ňom uvedené. Z dvoch rokov na štyri sa napríklad predlžuje lehota, po uplynutí ktorej môže živnostenský úrad zrušiť živnosť, ak ju podnikateľ nezačal prevádzkovať po vzniku živnostenského oprávnenia, alebo ak túto živnosť bez pozastavenia prevádzkovania živnosti prestal prevádzkovať.

Sulík čelil odvolávaniu

Kilečko prešlo, no nie je to jediný návrh, ktorý sa Richarda Sulíka bezprostredne týka. Poslanci sa dnes zúčastnili mimoriadnej schôdze, kde rokujú o odvolaní Richarda Sulíka z funkcie ministra hospodárstva.

Návrh iniciovala opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) a skupina okolo nezaradeného poslanca Tomáša Tarabu. Na odvolanie ministra je potrebných aspoň 76 hlasov zo 150-členného parlamentu. 

Sulík, Fico
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Za rozhodujúci moment návrhu na odvolanie považoval Smer-SD „absolútnu ignoranciu“ slovenských ekonomických záujmov na ostatnom zasadnutí Európskej rady, na ktorej lídri členských štátov EÚ prijali ďalšie sankcie proti Ruskej federácii v oblasti dovozu a spracovania ruskej ropy.

Podľa Smeru-SD bude hrubé podcenenie návrhov sankcií viesť k nedostatku produktov vyrábaných z ruskej ropy, čo povedie k ďalšiemu nekontrolovanému nárastu ich cien, „o škodách spôsobených monopolnému spracovateľovi Slovnaft, a. s. nehovoriac“.

Predseda strany Smer-SD Robert Fico len straší Slovensko. Povedal v parlamente odvolávaný minister hospodárstva Richard Sulík na margo Ficových vyjadrení o možnom kupovaní pohonných látok na prídel už na jeseň.

Slovnaft nebude odstavený a slovenský trh bude zo strany bratislavskej rafinérie uprednostnený,“ zdôraznil Sulík s tým, že v prípade potreby má Slovensko zásoby ropy a ropných produktov na 127 dní.

Minister priznal, že by vláda mala robiť viac v otázke cien benzínov a nafty. Problémom je podľa Sulíka blokovanie vymenovanie nového šéfa Protimonopolného úradu SR zo strany ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO).

Ak bude mať protimonopolný úrad nové vedenie, dalo by sa niečo robiť aj s cenami pohonných látok. Podrobnosti uvádzať nebudem,“ dodal Sulík.

Za odvolávaním ministra hospodárstva vidí predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) len snahu opozície vrátiť štát do rúk mafie. „Pán Fico, už dva roky sa snažíte o rozvrat a prinášate do tejto spoločnosti zlobu. Chcete sa silou mocou vrátiť k moci a každý súdny človek to vidí a rozumie tomu, ale naša vláda oslobodila tento štát od mafie, ktorú ste tu dlhé roky chovali,“ konštatoval premiér Eduard Heger.

K samotnému hlasovaniu sa dnes s najvyššou pravdepodobnosťou nedostanú „ak nie je Smer ochotný ostať aj po siedmej“, povedal v Národnej rade Boris Kollár. Pokračovať preto budú v piatok alebo v utorok.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá