Kotleba na súde spochybnil kompetentnosť znalca. Ten označil šeky na 1488 eur za nacistický symbol

  • Dnes pokračoval súdny proces s predsedom parlamentnej strany ĽSNS
  • Samotný Marian Kotleba žiadal sudkyňu, aby mu vysvetlila, za čo je vlastne súdený
Marian Kotleba
TASR/Pavol Zachar
  • Dnes pokračoval súdny proces s predsedom parlamentnej strany ĽSNS
  • Samotný Marian Kotleba žiadal sudkyňu, aby mu vysvetlila, za čo je vlastne súdený

Šéf opozičnej parlamentnej strany ĽSNS sa dnes opäť postavil pred súd. Pokračovalo pojednávanie kvôli šekom na 1 488 eur, ktoré rozdával ako banskobystrický župan. Súd rozhodne, či šlo o neonacistickú symboliku.

Na súde sa poobede čítal posudok odborníka na extrémizmus, ktorý stranu ĽSNS spojil s neonacizmom. Znalec Matej Medvecký neskôr na súde aj vypovedal.

Aktualizované 17:00

Marian Kotleba spochybnil posudok znalca a aj jeho kompetenciu. „Odovzdanie šekov 1488 eur nebolo v znaleckom posudku nijako bližšie vysvetlené ani rozpracované,“ hovorí Kotleba. Dodal, že znalec nepreukázal, že v jeho prípade ide skutočne o extrémizmus a že priznal, že medzi legitímnym nacionalizmom a totalitnými ideológiami je tenká hranica.

Spochybnil aj vedomosti znalca o jeho bývalej strane Slovenská pospolitosť, alebo o hymne Slovenského štátu Hej, Slováci!, keďže podľa Kotlebu pieseň stále používajú aj iné inštitúcie či strany.

Aktualizované 16:20

Na lavici svedkov vypovedá odborník na extrémizmus, ktorému kládol otázky prokurátor a neskôr aj sám Marian Kotleba. Prokurátora zaujímalo, či si vo videu z protestu proti utečencom všimol znaky extrémizmu. Ide o známe video, v ktorom členovia ĽSNS na čele s poslancom Milanom Mazurekom pokrikujú na rodinu zo Saudskej Arábie a hádžu po nich predmety. Znalec vypovedal, že sa tam hovorí o „genocíde bielych“ a „chazaroch a sionistoch, ktorí ovládajú svet“. Dodáva, že ide o rétoriku pravicových extrémistov.

Šéf ĽSNS na posudok znalca zareagoval, že na akcii, kde sa rozdávali predmetné šeky nevidí nič extrémistické, šlo totiž podľa neho o charitatívne a kultúrne podujatie. „Zaznel tam odkaz k národu, lásky k vlasti. Žiaden hnev či popieranie práv ľudí,“ povedal Kotleba. 

Aktualizované 15:00

Na súde sa číta posudok znalca a odborníka na extrémizmus Mateja Medveckého. Podľa posudku je strana ĽSNS programovo blízka k neonacistickým hnutiam v Európe. Ako príklad uvádza grécky Zlatý úsvit, taliansku Forza Nuova alebo známe maďarské hnutie Jobbik. Program ĽSNS tiež v minulosti mala program s názvom 14 krokov pre budúcnosť Slovenska, čo tiež predstavuje podobnosť so známymi 14 slovami neonacistu a teroristu Davida Lanea.

Dodal, že na Slovensku je neonacistickým symbolom aj rovnoramenný dvojkríž, aký používala Hlinkova garda v období vojnovej Slovenskej republiky. Tento symbol používala aj Slovenská pospolitosť, hnutie, ktoré kedysi Marian Kotleba viedol. V logu ho mala aj ĽSNS, až neskôr ho zmenila na slovenský dvojkríž.

Čísla 14 a 88 sú podľa znalca jednoznačným neonacistickým symbolom. Vo svete sa takto neonacistické hnutia maskujú, aby ostali pod radarom zákona. Svoje ideologické odkazy bežne vysielajú pomocou takýchto skrytých odkazov. „Rozšírenosť čísla 88 je v rámci pravicového extrémenho spektra úplne univerzálna,“ uviedol Medvecký, s tým, že symbol pre nacistický pozdrav „Heil Hitler“ sa používa aj v krajinách, kde majú azbuku, ktorá ani nepozná písmeno H.

Znalec z videozáznamu akcie, kde sa rozdávali šeky na 1 488 eur usúdil, že „táto cifra má jednoznačný a špecifický význam.“ Okrem toho si všimol ďalšie symboly, ako rovnoramenný dvojkríž a pieseň „Hej, Slováci“, ktorá na podujatí odznela. Táto skladba bola hymnou Slovenského štátu počas druhej svetovej vojny.

Vypovedal farár aj speváci

Dnes súd vypočúva nielen Mariana Kotlebu, ale aj speváka Jaroslava Pagáča, známeho ako Reborn, alebo Ondreja Ďuricu, poslanca, hovorcu ĽSNS a v minulosti speváka neonacistickej kapely Biely odpor.

Hudobníci vystupovali na podujatiach, kde Kotleba odovzdával spomínané šeky rodinám v núdzi. Obaja potvrdili, že v tom žiadnu nacistickú symboliku nevideli. „O tom, že tam boli prezentované nejaké čísla, som nevedel, dozvedel som sa to až z internetu,“ uviedol na súde Jaroslav Pagáč.

Na lavicu svedkov sa posadil aj farár Jozef Kemp, ktorý sa na akcii so šekmi nezúčastnil, no je v kruhoch známy ako farár, ktorý sa chodí pravidelne modliť na hrob Jozefa Tisa, predovšetkým počas spomienkových akcií.

Samotný Marian Kotleba žiadal sudkyňu, aby mu vysvetlila, za čo je vlastne súdený. „Keď tu mám sedieť na spravodlivom súde, chcel by som vedieť, voči čomu sa mám brániť,“ povedal obvinený Kotleba.

Pojednávanie prebieha bez prítomnosti verejnosti, ale RTVS vysiela zvukový prenos.

Kauza šeky

Marian Kotleba sa pred súd postavil aj včera. Stále tvrdil, že sumy na šekoch, ktoré odovzdávala župa, žiadnu nacistickú symboliku neobsahujú. Na včerajšom pojednávaní sa však ukázalo, že župan dával až zvláštne často dotácie v sumách 1 488, 777 a 2028 eur. 

Číslo 1488 je aj podľa znalcov, ktorí vypovedali na súde s Kotlebom, jasný neonacistický symbol. Číslo 14 je v nacistických kruhoch veľmi známe, symbolizuje totiž štrnásť slov amerického neonacistického teroristu Davida Lanea: „We must secure the existence of our people and a future for white children. – Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť pre naše biele deti.“

Číslo 88 je symbolika pozdravu z čias nacistického Nemecka a znamená „Heil Hitler“. Zaužívaný symbol je kvôli tomu, že písmeno H je ôsme v abecede.

Číslo 777 patrí tiež medzi skryté neonacistické symboly, predstavuje trojramenný hákový kríž, ktorý používalo neonacistické hnutie z Juhoafrickej Republiky. Číslo 28 zase predstavuje písmená B a H, čo je skratka hesla Hitlerjugend v modernej podobe (Blood and Honour).

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech