Na rok sa vzdala nakupovania. Suma, ktorú si našetrila, ťa určite motivuje vyskúšať to tiež

  • Niekto preferuje veľký nákup raz za týždeň, iní zas chodia do obchodov takmer každý druhý deň
  • Isté však je, že bez nakupovania sa väčšina z nás nezaobíde
  • Zoznám sa však so ženou, ktorej sa to podarilo
  • Nakupovania sa vzdala na celý rok, vďaka čomu sa jej podarilo ušetriť nemalú čiastku
Bez názvu
Instagram/caitflanders
  • Niekto preferuje veľký nákup raz za týždeň, iní zas chodia do obchodov takmer každý druhý deň
  • Isté však je, že bez nakupovania sa väčšina z nás nezaobíde
  • Zoznám sa však so ženou, ktorej sa to podarilo
  • Nakupovania sa vzdala na celý rok, vďaka čomu sa jej podarilo ušetriť nemalú čiastku

Koľko percent výplaty miniete?

Sú to už štyri roky, čo Cait Flandersová obrátila svoj život hore nohami. Stalo sa tak po jednom rozhovore s jej sestrou. Jej sestra bola totiž študentkou na vysokej škole a napriek tomu dokázala každý mesiac ušetriť až 20 percent zo svojich príjmov. Cait zas bola rada, keď sa jej mesačne podarilo odložiť bokom 5 percent. Vtedy sa zamyslela nad tým, či skutočne musí minúť každý mesiac až 95 percent svojej výplaty.

Narodeninové predsavzatie

Cait mala v tom čase 28 rokov a práve sa jej podarilo splatiť študentskú pôžičku, ktorá ju dlhé roky ťažila. Keď mala pocit, že ju už žiadne splácanie pôžičky neviaže, začala míňať bez toho, aby sa nad tým viac zamýšľala. Na konci mesiaca však so sebou nikdy nebola spokojná, netešila sa z vecí, na ktoré minula ani z toho, že sa nikam v živote neposúva. Zasekla sa v začarovanom kruhu. Na svoje 29. narodeniny však urobila zásadné rozhodnutie. Zakázala si akékoľvek nákupy na celý najbližší rok.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Cait Flanders (@caitflanders),

Pravidlá

Samozrejme, do predsavzatia bolo nutné pustiť sa s rozumom, najbližších 365 dní preto nekupovala žiadne oblečenie, knihy, elektroniku ani kávu so sebou. Kúpiť niečo mohla len v situácii, ak sa napríklad niečo pokazilo a Cait to nevyhnutne musela nahradiť. Pokiaľ niečo naozaj nepotrebovala, jednoducho to nekúpila. Samozrejme, vytýčila si pravidlá, kedy nakupovať môže. Napríklad, v ten rok bola pozvaná na 5 svadieb, nemala však vhodné oblečenie. Nekúpila si však iné šaty na každú svadbu, na každej z nich mala oblečené rovnaké.

Prekážky

Ďalším pravidlom bolo, že občas môže zájsť s priateľmi na večeru či posedenie, musela sa však vzdať kupovania rannej kávy v kaviarňach. Cait sa vyjadrila, že najťažšie bolo vzdať sa nakupovania kávy a kníh, pretože hneď, ako počula o dobrej knihe, chcela si ju kúpiť, teraz však nemohla.  Uvedomila si však, že vlastní až 55 kníh, ktoré doteraz nikdy neprečítala a okrem toho, mohla chodiť do knižnice.

Nátlak zo strany priateľov

Aby bola situácia o niečo ľahšia, urobila si prehľad všetkého, čo vlastní. O niečo ľahšie tak odolávala impulzom kúpiť si niečo náhodne v obchode. Cait hovorí, že je celkom ľahké zabudnúť na to, čo všetko vlastne doma máte a zahltiť sa ďalšími vecami. Koľko z toho, čo máte doma, však reálne pravidelne využívate? Neraz je to len zlomok. Cait si okrem toho uvedomila, že neraz nakupovala preto, že podľahla tlaku priateľov. Napríklad, keď čelila nepríjemnému rozchodu, priatelia ju nahovárali, aby si kúpila niečo pekné, že jej to pomôže uľaviť si od negatívnych pocitov.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Cait Flanders (@caitflanders),

Splnený cieľ

Cait hovorí, že neraz kupovala veci preto, lebo by ich mohlo nosiť jej zaujímavejšie „ja“, potom si ich však nikdy neobliekla, pretože ich v skutočnosti nosiť nechcela. Práve toto jej pomohlo uvedomiť si, kým vlastne je a akceptovať to. Keď sa rok bez nakupovania chýlil ku koncu, Cait si uvedomila, že je oveľa spokojnejšia ako pred rokom a o svojej skúsenosti sa rozhodla napísať blog aj knihu. Počas jediného roka sa jej podarilo ušetriť až 13 300 dolárov a dala výpoveď v práci, kde dovtedy pracovala, aby sa mohla venovať písaniu.

Dnes má Cait už 33 rokov, no aj 4 roky po tom, čo svoje predsavzatie začala, sa ho ešte stále drží. Ba čo viac, baví ju to a tvrdí, že takýto životný štýl by malo za svoj prijať viac ľudí. Čo myslíte, zvládli by ste to?

Zdroje: caitflanders, Interez.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech