Susedná krajina zavádza vodičmi vysnívaný typ diaľničnej známky

  • Ceny diaľničných známok sa zvýšia na Slovensku, no aj v zahraničí
  • Suma jednodňovej diaľničnej známky v Rakúsku mnohých šokuje
Pohľad na rakúsky diaľničný úsek A6
Ilustračný obrázok, TASR/Pavel Neubauer
  • Ceny diaľničných známok sa zvýšia na Slovensku, no aj v zahraničí
  • Suma jednodňovej diaľničnej známky v Rakúsku mnohých šokuje

Jednodňová diaľničná známka v Rakúsku sa od budúceho roka stane realitou. Vodiči si tak nebudú musieť kupovať desaťdňové, dvojmesačné a ročné. Pre vozidlá do 3,5 tony bude podľa webu oe24.at stáť 8,60 eura.

Cenu možno označiť za pomerne vysokú, keďže desaťdňová diaľničná známka stojí v súčasnosti 9,90 eura. Od januára 2024 sa jej cena zvýši na 11,50 eura.

Čo sa týka celoročnej diaľničnej známky v Rakúsku, jej cena sa nezmení. Aj naďalej bude stáť 96,40 eura. Pokles však budú vodiči evidovať pri dvojmesačnej diaľničnej známke, ktorej cena sa z 29 eur zmení na 28,90 eura.

Nákup diaľničnej známky je maličkosťou, ktorú si šoféri radi nechávajú na poslednú chvíľu. V prípade Rakúska sa však môžu takto popáliť. 

Ceny digitálnych a nalepovacích diaľničných známok sú v Rakúsku rovnaké. Šoféri by si však mali uvedomiť, že digitálna diaľničná známka je platná až 18. deň po jej vydaní. Ide o akúsi skúšobnú dobu, počas ktorej môže šofér odstúpiť od zmluvy pri nákupe tovaru cez internet.

„Ak však pri objednávke uvediete, že známku kupujete ako živnostník či firma, vzdávate sa tým ochranného spotrebiteľského obdobia a známka platí okamžite. Digitálnu diaľničnú známku pre Rakúsko je možné zakúpiť aj ,offline‘ na rôznych predajných miestach a automatoch s okamžitou platnosťou,“ píše Moje Rakúsko

Digitálnu diaľničnú známku je možné kúpiť si napríklad v internetovom obchode ASFINAG, u ÖAMTC, ARBÖ a ADAC. Dobrou správou je, že sa dá získať aj na Slovensku. Konkrétne ju majú v ponuke slovenské čerpacie stanice v blízkosti hraníc. Celkom určite ju zoženieš v sieti čerpacích staníc Slovnaft.

Ak sa šofér rozhodne svoju cestu absolvovať bez diaľničnej známky, pri kontrole bude musieť zaplatiť náhradné mýto vo výške 120 eur. Môže sa však stať aj to, že pokuta bude dosahovať výšku 3 000 eur.

Moje Rakúsko uvádza, že pokuta 120 eur hrozí aj vodičovi, ktorý nalepovanie známky odflákne a nalepí ju napríklad príliš blízko okraja okna.

Zároveň platí, že použitie bezpečnostných pásov je povinné na všetkých sedadlách. Pri ignorovaní tohto predpisu hrozí vodičovi pokuta od 35 eur do 72 eur.

Ceny sa zvyšujú aj v Česku

Na Slovensku sa ceny diaľničných známok zvyšovali na začiatku roka, susedov z Česka čakajú veľké zmeny na začiatku roka 2024. Informuje o tom portál Tospeed s tým, že minister dopravy Martin Kupka prišiel s kompletným cenníkom diaľničných známok na rok 2024. 

Podľa cenníka je zrejmé, že cena ročnej diaľničnej známky sa zvýši na 2 300 českých korún, čo je približne 100 eur. V cenníku nechýba ani jednodňová diaľničná známka, na ktorú mnohí čakajú už dlhé roky. Jej cena bude približne 200 českých korún, čo je necelých 9 eur. Cena jednodňovej diaľničnej známky na Slovensku zatiaľ známa nie je, no je zrejmé, že jej tvorba bude podobná ako v Česku.

Po novom si Česi budú musieť tiež zvyknúť na postupné každoročné zdražovanie známok podľa valorizácie. Ako uviedol Kupka, ceny známok od roku 2025 bude stanovovať automatická valorizácia, ktorá bude pracovať podľa kritérií spotrebiteľských cien a rozširovania diaľničnej siete.

„Vodiči tak budú presne vedieť, za čo platia,“ dodal s tým, že elektrické autá ostanú aj naďalej od poplatku za používanie diaľnic kompletne oslobodené.

Slováci sa dočkali

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: oe24.at, Topseed, Topspeed, Axa, Moje Rakúsko

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá