Susedná krajina zvyšuje ceny diaľničných známok. Za ročnú po novom zaplatíš takmer 150 eur

  • Naši susedia prichádzajú s nepopulárnym krokom
  • Za diaľničnú známku si výrazne priplatíš
Úsek diaľnice M30, spájajúcu Miškovec s maďarsko-slovenským hraničným priechodom v Tornyosnémeti a peniaze.
Ilustračné foto, TASR/František Iván, Freepik/8photo
  • Naši susedia prichádzajú s nepopulárnym krokom
  • Za diaľničnú známku si výrazne priplatíš

Naši južní susedia prichádzajú s nie veľmi populárnym krokom. Ako informuje portál topspeed.sk, cena diaľničnej známky v Maďarsku môže byť záťažou pre rozpočet mnohých domácností.

Od slovenského ekvivalentu, ktorý stojí na tento rok 60 eur (o prípadnej úprave nie sú informácie), cena známky u našich susedov výrazne „uskočí“.

Slovenský „trik“ 

Ak si kupuješ ročnú diaľničnú známku pre maďarské diaľnice, priprav sa na výrazné zdražovanie. Od budúceho roka v kategórii D1, ktorá zahŕňa vozidlá s maximálnou povolenou hmotnosťou do 3,5 tony, zaplatíš za 10-dňovú diaľničnú známku 6 400 forintov (16,5 eura). Cena tak v tomto prípade stúpne o približne dve eurá.

Mesačná diaľničná známka bude po novom stáť 10 360 forintov (necelých 27 eur) a cena ročnej diaľničnej známky stúpne na 57 260 forintov (viac ako 147 eur). Ide tak o navýšenie ceny o 8 070 forintov (takmer 21 eur).

Župná diaľničná známka bude po novom stáť 6 600 forintov (17 eur), pričom v tomto prípade ide oproti dnešku o rozdiel 880 forintov (2 eurá). 

Práve tento druh diaľničnej známky môže byť pre mnohých motoristov „trikom“, ako na cestách ušetriť a neplatiť zbytočne vysoký poplatok za ročnú diaľničnú známku v Maďarsku.

Slováci si variant tejto známky zvyčajne kupujú pod označením „Győr-Moson-Sopron“.

Denná diaľničná známka

EÚ prijala nové pravidlo, ktoré od konca marca 2024 stanovuje povinnosť predávať denné diaľničné známky. Avšak na oficiálnej maďarskej stránke ešte neexistujú detailné informácie k tomuto nariadeniu. Cena takejto dennej známky by ale nemala presiahnuť 9 % hodnoty ročnej známky, čo v prípade Maďarska znamená maximálne okolo 13 eur.

Aktuálne je v Maďarsku dostupná známka, ktorá platí pre všetky platené cesty v priebehu desiatich súvislých dní.

diaľnica
zdroj: TASR/Michal Svítok

Kompletný zoznam cien maďarských diaľničných známok pre rok 2024 nájdete na tejto webovej stránke. Je tiež dôležité poznamenať, že elektrické a hybridné autá môžu v Maďarsku získať zľavy na poplatkoch za rýchlostné cesty, ako informuje web Hungarytoday.hu.

Nový možný výdavok pre slovenské domácnosti

Ako sme ťa v našom článku informovali, Slovensko má dlh, ktorý stále rastie. Vládni politici pre záchranu verejných financií hľadajú dostupné riešenia. Medzi vybranými návrhmi padla aj daň z motorových vozidiel pre všetkých alebo zvýšenie cestovného vo vlakoch.

Ide len o niekoľko návrhov zo širokého vládneho zoznamu opatrení, ktorým sa bude zaoberať budúca vláda. 

V zozname pre budúcu vládu sa okrem iného nachádza napríklad aj návrh pozrieť sa na emisie CO2 a zdaniť prísnejšie autá, ktoré sú menej ekologické a majú vyššiu hmotnosť. Tento návrh by platil pre tzv. registračný poplatok aj daň z motorových vozidiel.

Zatiaľ čo spomínanú daň z motorových vozidiel platia v súčasnosti iba podnikatelia, v zmysle vládneho návrhu by sa po novom rozšírila táto povinnosť aj na fyzické osoby. 

To znamená, že by viacerým slovenským domácnostiam s aspoň jedným autom tak pribudol nový výdavok.

Ďalší návrh úradníckej vlády

Zvýšenie ceny ročnej diaľničnej známky zo súčasných 60 na 70 eur je tiež súčasťou návrhu takmer stovky opatrení na ozdravenie verejných financií. Ministerstvo financií SR to zdôvodňuje tým, že cena diaľničných známok na Slovensku je v regióne najnižšia a aj po samotnom zvýšení bude jednou z najnižších.

Po navrhovanom zvýšení by cena ročnej známky dosiahla úroveň v Česku, kde už stojí 70 eur. Príjmy Národnej diaľničnej spoločnosti v rokoch 2024 až 2026 by sa tak mohli zvýšiť o 27 až 30 miliónov eur.

„Cena diaľničných známok sa menila minimálne v porovnaní s rastom cenovej hladiny a zväčšovaním sa diaľničnej siete. V porovnaní s daňami ide o adresný poplatok, ktorý ma kryť náklady Národnej diaľničnej spoločnosti na výstavbu a údržbu diaľnic,“ uvádza rezort financií v dokumente, ktorý má byť pre novú vládu odborným podkladom k príprave rozpočtu.

Zdroje: topspeed.sk, Hungarytoday.hu, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá