Susedné krajiny zažívajú „povodňovú vlnu“, môže zasiahnuť aj Slovensko. V mnohých okresoch platia výstrahy

  • Topiaci sa sneh aj naďalej výrazne ovplyvňuje hydrologickú situáciu na Slovensku
  • Pre viaceré okresy platia výstrahy pred povodňami
Ľudia kráčajú popri zaplavenej ulici a pohľad na vysokú hladinu rieky Dunaj na Tyršovom nábreží v Bratislave.
Ilustračné foto, TASR/Dano Veselský
  • Topiaci sa sneh aj naďalej výrazne ovplyvňuje hydrologickú situáciu na Slovensku
  • Pre viaceré okresy platia výstrahy pred povodňami

Včera sme zažili oteplenie, ktoré postihlo nielen naše územie, ale aj susedné krajiny. Topiaci sa sneh aj naďalej ovplyvňuje hydrologickú situáciu na Slovensku.

V susedných krajinách topiaci sa sneh zvyšuje úroveň vodných hladín rovnako ako u nás. Situácia je najvážnejšia v Česku, kde viac ako 40 riek zaznamenáva tretí stupeň povodňovej aktivity. Prahu tiež postihuje veľká voda a povodňová vlna sa z Česka môže rozšíriť aj k nám.

Česko zažíva tretí stupeň povodňovej aktivity

V súčasnosti je v Česku na viac ako 40 miestach vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity, zatiaľ čo v mnohých ďalších oblastiach dosahujú vodné hladiny prvý a druhý stupeň povodňového ohrozenia.

Ako informuje portál iMeteo.sk, hasiči za posledné dva dni absolvovali takmer 10-tisíc výjazdov pre počasie, pričom teraz najviac pomáhajú v oblastiach s rastúcimi hladinami. Tieto zvyšujúce sa vodné hladiny si vyžiadali aj prijatie určitých opatrení.

V Prahe napríklad museli uzavrieť protipovodňové dvere na Čertovce pre stúpajúcu Vltavu. V súčasnosti má Vltava v Prahe prietok, ktorý zodpovedá prvému povodňovému stupňu.

Hasiči zaznamenali doteraz najväčšie ohrozenie na Vysočine. V Mrákotíne v okrese Jihlava evakuovali 49 obyvateľov žijúcich blízko hrádze miestneho rybníka. Táto hrádza utrpela poškodenie od vody a hasiči ju museli následne spevniť.

Opatrenia prijímajú aj v Maďarsku

Dunaj začína stúpať aj v Maďarsku. V Budapešti už prijímajú opatrenia na ochranu pred možnými záplavami. Miestne úrady uzavreli obyvateľom prístupové cesty k nábrežiam. 

Predpokladá sa, že hladina Dunaja dosiahne svoje maximum vo štvrtok a môže stúpnuť až na šesť metrov, čím by došlo k zaplaveniu väčšiny mestských nábreží.

Miestne úrady v Budapešti vyzvali obyvateľov, aby presunuli svoje autá zaparkované v oblastiach ohrozených záplavami.

Ak by hladina vody dosiahla sedem metrov, vyhlásia druhý stupeň povodňovej pohotovosti. Napriek tomu dúfajú, že takýto krok nebude potrebný.

Pre ktoré okresy na Slovensku platia výstrahy pred povodňami?

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahy pred povodňami pre viaceré okresy, informuje o tom na sociálnej sieti.

„Kvapalné zrážky v spojitosti s topiacou sa snehovou pokrývkou a vzhľadom na dátum nezvyčajne vysokou teplotou vzduchu výrazne skomplikovali hydrologickú situáciu predovšetkým v povodiach západnej polovice Slovenska,“ uviedol SHMÚ.

Ako informuje na svojom webe, výstrahy druhého stupňa platia pre okresy Skalica, Senica, Turčianske Teplice, Nitra a Zlaté Moravce.

Zároveň prvý stupeň je vydaný pre okresy Malacky, Bratislava, Dunajská Streda, Komárno, Nové Zámky, Pezinok, Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Ilava, Púchov, Považská Bystrica, Bytča, Žilina – sever, Martin, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Žilina – Rajčanka, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Topoľčany, Bánovce nad Bebravou, Prievidza, Levice – západ aj východ a Žarnovica.

Na východnom Slovensku platí výstraha pred povodňami v okrese Michalovce. Väčšina hydrologických výstrah platí do stredy (27. 12.).

Zatopené Sebechleby, búrka a povodeň na Slovensku
zdroj: Reprofoto: Facebook/Polícia SR – Banskobystrický kraj

„Vo všeobecnosti platí, že v horných úsekoch menších tokov zaznamenávame poklesy po kulmináciách či ustálenosť pri vysokom vodnom stave. Naopak, na dolných úsekoch väčších tokov sú vzostupy z dotekania. Vzostupný trend prevláda aj na menších tokoch v horských oblastiach,“ ozrejmil ústav.

Na strednom Slovensku treba v utorok počítať aj so silnejším vetrom. Výstraha druhého stupňa pred vetrom na horách platí počas celého dňa pre okresy Banská Bystrica, Brezno, Poprad, Liptovský Mikuláš, Ružomberok a Tvrdošín.

Nad pásmom lesa sa tam môže vyskytnúť silný vietor, ktorý môže dosiahnuť v nárazoch 135 až 160 kilometrov za hodinu, v priemere 90 až 105 kilometrov za hodinu, čo je silná až mohutná víchrica. Prvý stupeň SHMÚ vydal pre okresy Žilina, Turčianske Teplice, Námestovo, Martin a Dolný Kubín.

Meteorológovia upozorňujú počas dňa aj na silný vietor v okresoch Poprad, Liptovský Mikuláš a Tvrdošín. Očakáva sa tam vietor v nárazoch s rýchlosťou 65 až 85 kilometrov za hodinu, s priemernou rýchlosťou 45 kilometrov za hodinu.

Zdroje: TASR, iMeteo.sk, FB/Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá