Šutaj Eštok: Na prvom mieste je pre mňa bezpečnosť ľudí. Vystúpenie z NATO je pre stranu Hlas-SD červenou čiarou
- Matúš Šutaj Eštok sa bránil po kritike za výrok o ženách
- Vyjadril aj k štátnym sviatkom, žalobe od Migaľa a postoji Hlasu k NATO a obrane

- Matúš Šutaj Eštok sa bránil po kritike za výrok o ženách
- Vyjadril aj k štátnym sviatkom, žalobe od Migaľa a postoji Hlasu k NATO a obrane
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok sa v diskusnej relácii Politika 24 vyjadril ku svojmu sobotňajšiemu vyhláseniu, ktoré povedal na sneme v Poprade. Išlo konkrétne o vyhlásenie, že „byť matkou je to najviac, čo vie žena urobiť“.
Povedal, že tento jeho výrok ľudia nepochopili a bol nesprávne interpretovaný. Podľa vlastných slov ho myslel úplne inak. Chcel tým vyjadrovať postoj rodiča, partnera a politika, ktorý sa usiluje o rovnosť žien v spoločnosti.
Zároveň dodal, že rešpektuje každú ženu, ktorá sa rozhodne dieťa nemať alebo ho z rôznych dôvodov nemôže mať. Porovnal to aj so svojou manželkou, ktorej je vďačný za starostlivosť o rodinu počas toho, ako on vykonáva svoje politické činnosti.
Zároveň zdôraznil, že úlohou politikov je vytvárať podmienky, ktoré ženám, matkám a rodinám reálne pomáhajú. Spomínaný výrok zaznel v kontexte diskusie o tom, ako podporiť ženy s viacerými deťmi – napríklad formou daňových úľav či iných cieľových opatrení.
Štátne a cirkevné sviatky
Minister počas diskusie zdôraznil aj význam pripomínania si štátnych aj cirkevných sviatkov, ako sú výročie Slovenského národného povstania, Sviatok práce či sviatok sv. Cyrila a Metoda. Na otázku, či Slovensko je sekulárnym štátom, však priamu odpoveď neposkytol.
„Sme postavení na cyrilo-metodskej tradícii. Nie sme nejako previazaní na náboženstvo. Ale Cyril a Metod predsa neboli predstavitelia islamu, ale boli predstavitelia kresťanstva,“
„Naše kresťanské hodnoty sú zakotvené v preambule Ústavy Slovenskej republiky,“ uviedol.
Zároveň dodal, že významné historické udalosti, ako je 17. november, by si spoločnosť mala pripomínať dôstojne – najmä v prípade okrúhlych výročí rovnako ako iné dôležité sviatky.
Vyjadrenie k požiadavkám od Migaľa
Matúš Šutaj Eštok reagoval na požiadavky Samuela Migaľa odkazom na čínske príslovie o tom, že „orol muchy nechytá“. Migaľ, ktorý predtým pôsobil v strane Hlas a aktuálne je ministrom investícií, od Šutaja Eštoka požaduje 155-tisíc eur a verejné ospravedlnenie za to, že ho označil za „vydierača“.
„Celé Slovensko vie, ako sa pán Migaľ aj Šalitroš dostali k funkciám. Nemám k tomu ozaj čo povedať,“ dodal v diskusnej relácii.
Minister Migaľ svoju požiadavku opiera o stanovisko polície, ktorá podľa neho nepotvrdila žiadne vydieranie v súvislosti s koaličným konfliktom. Pokiaľ predseda Hlasu nevyhovie, Migaľ pohrozil podaním civilnej žaloby.
Čo hovorí na neutralitu strana Hlas?
Minister Šutaj Eštok sa v relácií vyjadril aj na momentálne preberanú tému neutrality. Povedal, že v jeho strane – Hlas-SD na to majú jasný názor. Európska únia sa podľa jeho slov musí vrátiť ku koreňom a musí mať na prvom mieste presadzovanie mieru a nie konfliktov.
Pri téme obrany pri tom zároveň poukázal na momentálnu situáciu na Blízkom Východe, kedy USA zaútočilo na Irán a kde sa o mieri hovorí, no napriek tomu prevládajú konflikty.
Ďalej uviedol, že medzi politikmi práve preto existuje debata o tom aby sa zvýšili výdavky na obranu. Malo by však podľa neho ísť o vnútornú obranu. Ako príklad povedal, že ak by dnes došlo na Slovensku k nejakej civilnej katastrofe, iba 4% ľudí na Slovensku by mali ochranu.
Na záver dodal, že pre neho ako ministra vnútra je na prvom mieste bezpečnosť ľudí, a preto je pre stranu Hlas-SD vystúpenie z NATO červenou čiarou.
Spojenie so Smerom
Matúš Šutaj Eštok na záver relácie vyhlásil, že momentálne nevidí dôvod, aby sa strana Hlas v nadchádzajúcich voľbách spájala so Smerom. Podľa neho by k takému kroku malo dôjsť len v prípade, že by sa programovo a hodnotovo zblížili natoľko, že by medzi nimi voliči nerozpoznali rozdiel.
Týmto vyjadrením reagoval na nedávne slová prezidenta Petra Pellegriniho, ktorý ako čestný predseda Hlasu uviedol, že rozlíšiteľnosť medzi Smerom a Hlasom závisí od samotných lídrov týchto strán. Šutaj Eštok zároveň dodal, že v súčasnosti nevidí žiadnu reálnu alternatívu k aktuálnej vládnej koalícii.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroj: Politika 24