Šutaj Eštok prehovoril: „Stav premiéra je vážny, rozhodnú nasledujúce hodiny.“ Kaliňák potvrdil ďalšiu operáciu Fica

  • Roberta Fica zasiahli 4 guľky
  • Naďalej ostáva na jednotke intenzívnej starostlivosti
  • Šutaj Eštok hovorí, že rozhodnú nasledujúce hodiny
Šutaj Eštok Kaliňák
Ilustračná fotografia TASR/Pavel Neubauer
  • Roberta Fica zasiahli 4 guľky
  • Naďalej ostáva na jednotke intenzívnej starostlivosti
  • Šutaj Eštok hovorí, že rozhodnú nasledujúce hodiny

O zdravotnom stave Roberta Fica rozprával v piatok (17. mája) popoludní v televízii Ta3 minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Povedal, že informácie o zdravotnom stave bude komunikovať len úrad vlády. 

„Stav premiéra je vážny, ale stabilizovaný, rozhodnú nasledujúce hodiny,“ povedal Eštok. Zároveň informoval, že ľudia v handlovskej nemocnici urobili pri prvotnom zákroku maximum.

„Ďakujem im za obetavú starostlivosť. Môžem potvrdiť, že dnes prebiehala domová prehliadka v obydliach obvineného. Prvotná výpoveď operatívneho charakteru bola taká, že motív je jasný, že ide o politický motív, pretože obvinený nesúhlasí s politikou vlády.V princípe nesúhlasí s ničím, čo táto vláda robí. Môžeme vzájomne nesúhlasiť, ale kde sme sa ako spoločnosť dostali, keď to niekto rozhodne riešiť násilnou cestou. Treba si uvedomiť, vďaka komu dnes v takej dobe žijeme,“ povedal Eštok.

„Polícia prešetruje 40 prípadov šírenia nenávisti na sociálnych sieťach. Budeme tvrdo a nekompromisne postupovať voči tým, ktorí velebia útok a mal byť dokonaný. NAKA zasahovala v piatich prípadoch, ľudia boli predvedení na policajnú stanicu, nejde o žiadnu srandu, keď niekto napíše, že atentátnik mal dokončiť vraždu premiéra.“

Prehovoril aj Robert Kaliňák

„Dnes absolvoval chirurgický zákrok. Je to približne dvojhodinová operácia, lekársky tím sa snažil, aby sme dokázali posunúť stav pacienta bližšie k pozitívnej prognóze. Jeho stav je naďalej veľmi vážny, ale aj tento zákrok umožnil, aby mohla prebehnúť aj kontrola, aj zlepšenie hojenia strelných poranení. Myslím si, že ešte bude niekoľko dní trvať, aby sme mohli definitívne vedieť smer vývoja. Všetkých prosím o trpezlivosť a chcem sa poďakovať za všetky slová podpory, ktoré sa nám dostávajú,“ povedal Kaliňák. 

Dodal, že je na sile organizmu Roberta Fica, aby tie komplikácie boli buď menšie, alebo zvládnuteľné. 

„Bolo realizované kontrolné CT. Na základe výsledkov rozhodlo lekárske konzílium o revízii pacienta. Je to štandardný postup. Na základe tohto výstupu bolo odstránené nekrotické tkanivo, ktoré ostalo po strelnej rane. Pacient je pri vedomí, stabilizovaný, ale umiestnený na ARO, jeho stav je naďalej vážny,“ povedala riaditeľka banskobystrickej nemocnice Miriam Lapuníková. 

Vyhrážky smrťou pre Michala Šimečku 

„Dnes som bol vypovedať v NAKA a podal som trestné oznámenie kvôli vyhrážkam smrťou. Prišli mne, mojej dcére, mojej partnerke. Bolo ich viacero, konkrétnych a drastických, od konkrétnych ľudí. A žiaľ, nie je to nič nové. Podobným vyhrážkam čelila roky prezidentka, odkedy na ňu začali politické útoky, podobným dnes čelí, žiaľ, asi väčšina političiek, politikov, novinárov a verejne činných osôb, ktoré vyjadrujú svoje názory. Nenávisť plodí nenávisť,“ informuje na sociálnej sieti Michal Šimečka. 

Ostáva na jednotke intenzívnej starostlivosti 

Ako potvrdila agentúra TASR, Robert Fico naďalej zostáva na jednotke intenzívnej starostlivosti, ďalšie informácie týkajúce sa jeho zdravotného stavu budú verejnosti poskytnuté, keď to situácia umožní, informoval úrad vlády.

„Úrad vlády SR opätovne dôrazne žiada médiá, politikov, ale aj širokú verejnosť, aby pri uvádzaní svojich stanovísk vychádzali z oficiálne komunikovaných informácií a overovali si fakty, nakoľko aj po včerajšej tlačovej konferencii členov vlády SR a bezpečnostných zložiek sa v mediálnom priestore objavili nesprávne a zavádzajúce informácie,“ informuje úrad vlády. 

Zároveň vysvetľuje, že nesprávne, zavádzajúce či klamlivé stanoviská alebo špekulácie obzvlášť z relevantných médií nepomáhajú k upokojeniu situácie na Slovensku.

„Práve naopak. Zbytočne prispievajú k napätiu a ďalšiemu rozdeľovaniu spoločnosti. Rovnako žiadame médiá, aby obmedzili diskusie na stránkach a sociálnych sieťach a upustili od relácií s konfrontačným či konfliktným obsahom týkajúcich sa atentátu na predsedu vlády SR Roberta Fica.“

S Ficom sa stretol Pellegrini 

Zdravotný stav Roberta Fica vo štvrtok (16. mája) večer naznačil v relácii Téma dňa v televízii Ta3 aj novozvolený prezident Peter Pellegrini. Uviedol, že premiér bol bezprostredne po atentáte pri vedomí a na všetko si pamätá. 

Pellegrini sa už s premiérom Ficom stretol. V relácii povedal, že to bolo ľudsky veľmi emotívne. „Naozaj mu držím palce, pretože teraz prichádza tá hlavná časť,“ pripomenul zvolený prezident. „Jeho stav je naďalej veľmi vážny,“ dodal. 

„Vnímal komplet všetko – svoju evakuáciu z miesta streľby do handlovskej nemocnice, prvotné zachraňovanie jeho života tam, prevoz vrtuľníkom do Banskej Bystrice, príjem na urgente. Všetko pri plnom vedomí zvládal. Človek si to ani nevie predstaviť, že čo to muselo byť, keď ste pri vedomí a viete, že ste vážne zranený, neviete, ako sa to nakoniec skončí a všetko to ešte aj vnímate. Ukazuje to aj silu človeka, že čo všetko je schopný zvládnuť,“ povedal Pellegrini pre denník Pravda

Prehľadávali byť strelca 

Národná kriminálna agentúra (NAKA) prehľadávala byt atentátnika, ktorý postrelil premiéra Roberta Fica. Informujú o tom tvnoviny.sk

Elitní policajti prišli v piatok (17. mája) skoro ráno do bytovky v Leviciach, kde Juraj Cintula (71) býval spolu s manželkou. Lynx komando priviezlo na miesto aj samotného strelca z Handlovej. Zdržali sa tam niekoľko hodín. Podľa informácií televízie Markíza vykonávali vyšetrovatelia domovú prehliadku a kriminalistickí technici zaisťovali stopy.

„Pri zisťovaní motívu bude dôležité, kde ten človek žil, aké veci má pri sebe, budú sa hľadať možno aj ďalšie zbrane,“ uviedol pre tvnoviny.sk bývalý vyšetrovateľ a advokát Peter Vačok.

Zdroje: TA3, Pravda, TASR, tvnoviny.sk, Facebook/Michal Šimečka

Najnovšie videá

Trendové videá