Súťaž o novú podobu bratislavskej Cvernovky má víťaza! Pozri sa, ako bude ikonický komplex vyzerať

  • Medzinárodnú súťaž vyhlásenú developerom Cvernovky vyhralo slovenské štúdio Compass Architekti.
collage
  • Medzinárodnú súťaž vyhlásenú developerom Cvernovky vyhralo slovenské štúdio Compass Architekti.

Cvernovka má v Bratislave už pomaly legendárny status. Táto bývalá továreň na výrobu nití prežila vyše sto rokov, dve svetové vojny, niekoľko politických režimov a bezohľadné búranie. V posledných rokoch sa stala akýmsi umeleckým srdcom Bratislavy.

Začiatkom decembra vybrala odborná porota víťaza súťaže na budúcu podobu tejto bratislavskej ikony. Slovensko-fínsky developer YIT Slovakia ju vyhlásil v septembri. Spomedzi desiatich štúdií zvíťazil návrh ateliéru Compass Architekti.

cvernovka_kosicka_3

foto: compassatelier.com

„Cvernovka sa nachádza v jednej z najhodnotnejších štvrtí Bratislavy. Nová štruktúra by mala organicky zrásť s okolím a nadviazať na jeho obsahové a priestorové kvality. Transformácia industriálnych zón na východ od Starého centra mesta potrebuje svoj vlajkový projekt a môže sa ním stať práve Cvernovka. Je tu potenciál zachovania pôvodnej industriálnej architektúry, intenzita využitia územia je nastavená primerane, skladba funkcií môže byť živá a pestrá,“ uviedlo štúdio Compass Architekti pre portál TREND Reality.

Ich návrh pozostáva z troch podobne veľkých blokov založených na „rovnováhe, prehľadnosti a otvorenosti“. Tie prepájajú rozdelené zóny po obvode dnešnej Cvernovky a zároveň prirodzene „pohlcujú“ budovy určené na zachovanie.

cvernovka_sutazny-nadhlad_0

foto: compassatelier.com

Cvernovku dnes vnímajú ako bariéru v štruktúre mesta. Vo svojom návrhu sa teda rozhodli prepojiť tri ulice, čím obohatia okolie objektu.

Srdcom komplexu je bezpochyby národná kultúrna pamiatka Pradiareň. Tá je ale dnes natlačená v úzkej Svätoplukovej ulici. Štúdio sa teda rozhodlo využiť naplno jej potenciál z vnútra zóny. Navrhli veľký otvorený priestor, ktorý má tvoriť centrum zóny a poskytnúť prístup ku Pradiarni.

cvernovka_namestie_0

foto: compassatelier.com

Dokopy návrh obsahuje tri bytové bloky s občianskou vybavenosťou a „akcentom administratívy na nároží.

„Navrhujeme aj nadstavbu Pradiarne vo funkcii administratívy. Pôjde o najatraktívnejšie kancelárske priestory v území a sme presvedčení, že citlivá a kvalitná nadstavba môže byť pre Pradiareň pozitívnym prínosom,“ uviedlo štúdio pre portál TREND Reality.

cvernovka_prievozka_0

foto: compassatelier.com

V rámci dopravného riešenia štúdio navrhuje zrušiť zelený pás na Svätoplukovej a rozšíriť chodníky. Po dobudovaní aleje pri Autobusovej stanici Nivy sa zo Svätoplukovej podľa nich môže stať atraktívna mestská trieda.

Víťazný návrh Cvernovky vyzerá ako perfektná kombinácia modernej architektúry a citlivého prístupu ku historickým budovám. Nová zóna má potenciál stať sa vzorom pre ďalšiu výstavbu v bratislavskom centre.

cvernovka_situacia_0

foto: compassatelier.com

cvernovka_retail_0

foto: compassatelier.com

cvernovka_terasa_0

foto: compassatelier.com

zdroj titulnej fotografie: compassatelier.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech