Švajčiarski klimatickí aktivisti si z banky spravili tenisový kurt. Protestnú akciu už rieší súd

  • Tucet obžalovaných zastupuje trinásť právnikov, ktorí sa ich obhajobu ujali bez nároku na honorár
  • Banka Credit Suisse útoky na svoje pobočky označila za neprijateľné
BeFunky-collage-2
TASR
  • Tucet obžalovaných zastupuje trinásť právnikov, ktorí sa ich obhajobu ujali bez nároku na honorár
  • Banka Credit Suisse útoky na svoje pobočky označila za neprijateľné

Dvanásť ekologických aktivistov stálo dnes vo Švajčiarsku pred súdom kvôli protestnej akcii z roku 2018, pri ktorej vošli do banky a začali tam hrať tenis. Svojráznu akciu chceli bojovníci za lepšiu ochranu klímy vyjadriť protestom proti investíciám banky Credit Suisse do fosílnych palív, informovala agentúra DPA. Rozsudok by mal byť k dispozícii v pondelok.

Obžalovaní vošli v novembri 2018 do pobočky švajčiarskej banky v Lausanne oblečení v tenisových dresoch, zobrali rakety a loptičky a začali hrať tenis.

Za problém považujú ničenie životného prostredia

Klimatickí aktivisti banke vyčítajú, že vo svojich reklamných kampaniach využíva pozitívny obraz tenistu Rogera Federera a zároveň masívne investuje do fosílnych palív, a podieľa sa tak na ničení životného prostredia a klimatických zmenách.

K súdu na predmestí Renens dnes dvanásť obžalovaných vo veku 21 až 34 rokov prišlo v sprievode asi piatich desiatok priaznivcov. Zodpovedať sa budú okrem iného z trestného činu porušovania domovej slobody. Podľa švajčiarskeho trestného zákonníka im za neho hrozia až tri roky väzenia alebo pokuta.

Už v prípravnom konaní dostali aktivisti pokuty, ktoré sa pohybovali v stovkách frankov, u niektorých z nich boli dokonca len podmienečné tresty. Aktivisti ale tento trest odmietli, a dnes preto začal súdny proces. Ten chcú obžalovaní podľa agentúry DPA využiť na to, aby ďalej pranierovali švajčiarsku banku za správanie, ktoré je podľa nich nezodpovedné k životnému prostrediu.

Tucet obžalovaných zastupuje trinásť právnikov, ktorí sa ich obhajobu ujali bez nároku na honorár. Podľa právnych zástupcov aktivisti rokovali v núdzi, a malo by sa preto na ne pozerať ako na niekoho, kto varoval verejnosť pred nebezpečenstvom.

Banka Credit Suisse vo vyhlásení k začiatku procesu upozornila na svoju aktuálnu klimatickú stratégiu, v ktorej sa okrem iného zaviazala k tomu, že nebude investovať do nových uhoľných elektrární. Útoky na svoje pobočky označila za neprijateľné.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech