Švajčiarsko je úplne inde ako Slovensko: V referende si dnes chceli navýšiť dane

  • Voliči v referende odmietli zákon podporujúci boj s klimatickou krízou
  • Švajčiari mali možnosť vyjadriť sa aj k ďalším otázkam
švajčiarsko, peniaze
Unsplash/Lilzidesigns/Marco Pregnolato
  • Voliči v referende odmietli zákon podporujúci boj s klimatickou krízou
  • Švajčiari mali možnosť vyjadriť sa aj k ďalším otázkam

Švajčiarski voliči podľa exit pollov len veľmi tesne zamietli návrh zákona o oxide uhličitom. Ten navrhuje zvýšiť dane a poplatky z palív, ktoré produkujú skleníkové plyny.

Tamojšia vláda tvrdí, že krajina čelí vysokému nárastu teplôt, ktorý je dokonca dvakrát rýchlejší ako svetový priemer. Ako hlavného vinníka vidí práve oxid uhličitý. Zmena by posilnila existujúci zákon zameraný na zníženie emisií oxidu uhličitého do roku 2030.

Návrh podľa verejnoprávnej televízie SRF odmietlo 51% voličov. Niektoré médiá tvrdia, že zatiaľ nespočítali všetky hlasy a konečné výsledky by mohli vedieť v nedeľu večer alebo v pondelok.

Okrem toho sa Švajčiari mali možnosť vyjadriť aj k ďalším otázkam. Súhlasili s vládnym zákonom spojeným s pandémiou COVID-19, ktorý vygeneruje vyššie štátne výdavky.

Voliči odmietli iniciatívu týkajúcu sa kvality pitnej vody. Pre poľnohospodárov by bolo náročnejšie dostať štátne dotácie, ak by používali niektoré typy pesticídov a antibiotík. Odmietli tiež zákaz používania pesticídov.

Väčšina voličov podporila iniciatívu udeliť polícii väčšie právomoci v oblasti dohľadu a prijímaní preventívnych krokov v rámci boja proti terorizmu.

Hlasoval by si za vyššie dane?

Peniaze by putovali do „klimatického fondu“, vďaka ktorému by sa podporovali aktivity, ako napríklad elektrické autobusy či financovanie švajčiarskych spoločností zameraných na inovatívne ekologické technológie. Takisto by prispievali na nové vykurovacie systémy či pomoc oblastiam najviac ohrozených klimatickou zmenou.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK