Švajčiarsko plánuje odstrániť kávu zo zoznamu núdzových zásob. Vraj nie je nevyhnutná pre život

  • Káva patrí medzi najobľúbenejšie nápoje na svete
  • Vo Švajčiarsku ju považujú za tak dôležitú, že uchovávali jej zásoby v prípade vojny, krízy alebo epidémie
  • Vláda však svoj názor zmenila a pravdepodobne dôjde k zrušeniu povinného skladovania kávy v krajine
pixabay,com/@pixel2013-pexels.com/@thepoorphotographer
  • Káva patrí medzi najobľúbenejšie nápoje na svete
  • Vo Švajčiarsku ju považujú za tak dôležitú, že uchovávali jej zásoby v prípade vojny, krízy alebo epidémie
  • Vláda však svoj názor zmenila a pravdepodobne dôjde k zrušeniu povinného skladovania kávy v krajine

Švajčiarska vláda oznámila, že plánuje zrušiť núdzové zásoby kávového zrna, ktoré boli súčasťou „balíka“ životne dôležitých surovín desiatky rokov. K tomuto kroku sa vláda uchýlila po tom, čo Federálny úrad pre Národnú ekonomickú podporu rozhodol, že káva už viac nie je nevyhnutná pre život. Informuje o tom Reuters.

Podľa informácií švajčiarskeho Federálneho úradu pre Národnú ekonomickú podporu (BWL) si krajina vytvára zásoby určitých potravín a tovarov, ako preventívne opatrenie na zabezpečenie dodávky týchto surovín v prípade krízy. Hlavným dôvodom je vysoká závislosť krajiny na importe, čo ju núti vytvárať si zásoby, ako ochranu pred problémami, ktoré by bránili trhu uspokojiť dopyt obyvateľov po životne dôležitom tovare.

zdroj: pexels.com/@kokilsh

Tento systém núdzových rezerv vznikol medzi 1. svetovou a 2. svetovou vojnou, keďže sa Švajčiarsko pripravovalo na prípadné nedostatky v prípade vojny, prírodnej katastrofy alebo epidémie. Trvácnosť zásob je podľa BWL v takom množstve, ktoré by malo vystačiť na 2, 3 alebo 4 mesiace v závislosti od typu a druhu potraviny.

Základné potraviny, z ktorých si Švajčiarsko vytvára zásoby sú napr. ryža, olej na varenie, tuky, cukor a samozrejme aj káva. Je minimálne zvláštne, že medzi základnými potravinami je práve káva, no väčší zmysel to začne dávať, keď sa pozrieme na štatistiku ročnej spotreby kávy, kde je Švajčiarsko podľa portálu Worldatlas.com za rok 2018 na 7. mieste na svete, kde sa umiestnilo s priemernou spotrebou kávy 7,9 kg na jedného obyvateľa.

zdroj: pexels.com/@juanpphotoandvideo

Avšak podľa najnovších informácií a zmeny názorov švajčiarskej vlády už nie je káva považovaná za tak nevyhnutnú surovinu.

Podľa návrhu vlády, ktorý bol zverejnený a prístupný pripomienkovaniu verejnosti, by mala povinnosť pre kávové spoločnosti skladovať kávu skončiť v roku 2022. Celkovo až 15 kávovych spoločnosti malo povinnosť kávu skladovať, no po novom by mohli nahromadené zásoby používať podľa vlastného uváženia.

Podľa informácií Reuters však až 12 z nich plánuje v skladovaní čiastočne pokračovať, pretože to posilňuje kvalitu dodávateľského reťazca. Niektorí z nich argumentujú, že sa príliš málo hovorilo o výhodách kávy na zdravie človeka, ako sú antioxidanty alebo vitamíny.

Termín na konečné rozhodnutie a vyslovenie názoru, do akej miery je káva životne dôležitou surovinou, je podľa portálu stuff.co.nz do novembra tohto roka.

zdroje: uk.reuters.com; stuff.co.nz; worldatlas.com; bwl.ch; bwl.ch

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech