Švajčiarsko predstavilo technológiu ako zo sci-fi. Hydro-batéria dokáže zásobovať 900 000 domácností

  • Švajčiarsko sa pýši novou modernou hydro-batériou
  • Jej efektivita nemá konkurenciu
  • Dokáže zásobovať státisíce vozidiel, či domácností
tvar žiarovky vytvorený vodou a výhľad na švajčiarske alpy
Unsplash/Sharon Pittaway, Tehzeeb Kazmi
  • Švajčiarsko sa pýši novou modernou hydro-batériou
  • Jej efektivita nemá konkurenciu
  • Dokáže zásobovať státisíce vozidiel, či domácností

Globálna klimatická zmena je často skloňovanou témou. Potreba ju skutočne začať riešiť sa každým dňom zvyšuje a jedným z riešení sú aj obnoviteľné zdroje energie. Jeden nový a nablýskaný projekt, ktorý má dopomôcť funkčnosti využívania týchto zdrojov, predstavilo nedávno Švajčiarsko.

Vylepšovák

Ide o takzvanú „vodnú batériu“, ktorá princípom svojho fungovania ponúka hneď niekoľko výhod, ktoré pomôžu stabilizovať tradičné formy získavania energie z obnoviteľných zdrojov. Problémom pri solárnych či veterných elektrárňach je ich nespoľahlivosť, píše CNN.

Množstvo energie, ktorú vyprodukujú, totižto závisí hlavne od počasia. Ak je teda náhodou „pod mrakom“, solárne panely nevyprodukujú takmer žiadnu energiu. Naopak, ak slnko poriadne „praží“, je panelmi generované obrovské množstvo energie, ktoré ľudia nedokážu efektívne využiť.

Práve tento problém má vyriešiť batéria s názvom Nant de Drance umiestnená hlboko v podzemí švajčiarskych álp. Projekt stál 2 miliardy eur a jeho kompletizácia trvala 14 rokov. Zdá sa však, že cena, ako aj náročný proces výstavby, v ktorom sa museli vŕtať desiatky kilometrov tunelov, stál za to.

Batéria je totiž pri plnej kapacite, schopná zásobiť energiou okolo 900 000 domácností a poháňať až 400 000 elektrických áut, píše The Independent. V prepočte ide o neuveriteľných 20 000 000 kWh elektrickej energie.

Postačí obyčajná voda

Princíp je pritom aspoň na prvý pohľad relatívne jednoduchý. Hlavná časť tejto batérie pozostáva z dvoch nádob na vodu. Jedna z nich je nižšie, druhá zase o niekoľko desiatok metrov vyššie. Energia, ktorá je generovaná obnoviteľnými zdrojmi, je spočiatku využitá priamo na miestach, kde je potrebná. Akonáhle však nastane prebytok tejto energie, začne ju batéria, laicky povedané, ukladať do vody.

V praxi to znamená toľko, že prebytočná energia je využitá na prenos vody na „horné poschodie“, čím sa jednoducho zachová pre prípady, kedy nie je generované dostatočné množstvo elektriny, ako napríklad počas spomínaného zlého počasia, vysvetľuje CNN. Ak náhodou nastane nedostatok energie, voda z vrchnej nádoby začne padať na turbíny uložené v tomto podzemnom komplexe.

solarne panely na streche domu
zdroj: Pixabay/schropferoval

Týchto turbín je dokopy 6 a sú, podľa slov staviteľov batérie, veľmi „flexibilné“ a „agilné“, píše The Independent. Ich výhoda spočíva aj v tom, že nemajú žiadnu predpísanú rýchlosť, v ktorej by sa museli točiť, aby vyrábali elektrickú energiu. Fungujú takmer pri hocijakej intenzite toku vody.

Výstavbou hydro-batérie sa znížilo celkové riziko výpadkov elektriny, či závažnosť udalostí, akými sú napríklad vlny horúčav, keďže sa Švajčiarsko môže spoliehať na množstvá uloženej energie, informuje portál Euronews.

Minimum mínusov

Ďalšou výhodou je aj skutočnosť, že batéria je v podstate kompletne uzavretý systém a na rozdiel od tradičných vodných elektrární nevyžaduje žiadne zásahy do ekosystémov a vodných tokov. V minulosti sa pre podobné účely budovali priehrady, ktoré narúšali prirodzené procesy v riekach a zadržiavali vodu na jednom mieste.

S touto  technológiou uzavretého systému však, podľa slov profesora inžinierstva Andrewa Blakersa z Austrálskej národnej univerzity, prichádza „koniec éry výstavby priehrad“. Profesor taktiež vypočítal, že na zásobovanie miliónového mesta po dobu 24 hodín by bolo potrebné zaplaviť až 2 kilometre štvorcové zemského povrchu.

tečúca voda vo vodnej elektrárni
zdroj: Unsplash/American Public Power Association

Hydro-batérie však ponúkajú omnoho vyššiu efektivitu, ako z hľadiska priestoru, tak aj z hľadiska využitia samotnej elektriny. „Takéto systémy sú schopné využiť až 80 % z celkovej uloženej energie,“ tvrdí podľa CNN profesor.

Ďalšou fascinujúcou štatistikou, je aj počet takýchto zariadení, ktoré by boli schopné pokryť celkovú globálnu spotrebu elektrickej energie. Blakersov tím identifikoval až 600 000 vhodných miest pre výstavbu hydro-batérií. Svetu by však v súčasnosti stačilo len približne 1 % z nich.

Zdroje: CNN, Euronews, The Independent

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá