Svedok opísal masívny výbuch v Tonge. Aby prežili, pijú balenú vodu, úroda je zničená

  • Muž pre CGTN opísal erupciu sopky
  • Hovorí, že je potrebné obnoviť mobilné a internetové služby
erupcia
TASR/AP/NICT, Japan Meteorology Agency
  • Muž pre CGTN opísal erupciu sopky
  • Hovorí, že je potrebné obnoviť mobilné a internetové služby

Čínsky zamestnanec, ktorý v súčasnosti pracuje v Tonge, opísal v stredu v exkluzívnom rozhovore pre CGTN cez satelitný telefón vzácnu erupciu sopky a svoj súčasný stav a uviedol, že on a jeho kolegovia sa spoliehajú na balenú vodu kupovanú v supermarketoch, aby prežili.

Myslím si, že všetci ľudia sú v bezpečí,“ povedal pre CGTN Zhao Yongming, zamestnanec spoločnosti China Civil Engineering Construction Corporation v Tonge. „Nie sme si však istí, či voda nie je kontaminovaná padajúcim popolom.“

Povedal, že najnaliehavejšia vec, ktorú treba teraz urobiť, je obnoviť mobilné a internetové služby.

Zhao opísal, čo zažil po erupcii sopky Hunga Tonga-Hunga Ha’apai, ktorú niektorí prezývajú udalosťou tisícročia. „K erupcii došlo okolo 17.00 hod,“ povedal. „O pol hodiny neskôr som videl okolo padajúci popol.“

Ľudia sa obávajú toho, čo bude ďalej

„(Popol) zakryl aj oblohu. Celá obloha je dosť tmavá,“ povedal. Podľa slov Zhaoa padajúci popol zablokoval dopravu a poškodil úrodu. Povedal, že tiež videl popol „visieť na stromoch“.

Zhao pre CGTN povedal, že miestni ľudia majú „veľké obavy“ z toho, čo nastane po erupcii. „Väčšina miest funguje v obmedzenom režime,“ povedal pre CGTN.

A komunikácia stále nefunguje, takže nie sme schopní zastihnúť ostatných.“ Miestna vláda „robí, čo môže“, aby to zmiernila, povedal. „Vyčlenili nejaké stroje na uvoľnenie cesty.“ Zhao povedal, že niektorí jeho kolegovia a niektorí miestni obyvatelia sa tiež snažia uvoľniť cestu.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá