Švédska štúdia ukázala, že štvornohí spoločníci predlžujú svojim pánom život

  • Vraví sa že pes je najlepším priateľom človeka a zdá sa, že na tom bude naozaj niečo pravdy. Dvanásťročný výskum vplyvu psov na ľudí prišiel s prekvapivými výsledkami.
justin-veenema-132473
unsplash.com/justin veenema
  • Vraví sa že pes je najlepším priateľom človeka a zdá sa, že na tom bude naozaj niečo pravdy. Dvanásťročný výskum vplyvu psov na ľudí prišiel s prekvapivými výsledkami.

Keď sa povie slovné spojenie domáci miláčik, veľa ľudí si predstaví práve psy. Skoro každý z nás si v detstve želal mať vlastného psa, o ktorého by sa mohol starať. Psy patria medzi našich najbližších spoločníkov už veľmi dlho a za ten čas sa vyformovali až do pozície členov rodiny. A zdá sa, že ich prítomnosť má na ľudí nie len psychologický efekt.

Istému švédskemu tímu výskumníkov sa po dlhej dobe výskumu podarilo prísť so zaujímavými výsledkami. Dvanásť rokov sledovali až 3.4 milióna Švédov, vo veku od 40 do 80 rokov. Kedže je registrácia majiteľov psov vo Švédsku povinná, výskumníci tak presne vedeli, kto zo sledovaných ľudí vlastní psa a kto nie.

Po 12 rokoch tak prišli s výsledkami, ktoré niektorých ľudí určite prekvapia. Výskumný tím zistil, že majitelia psov sú menej náchylní na srdcovo-cievne ochorenia. Vo viac-početných domácnostiach sa riziko úmrtia znížilo o 11 %, pričom riziko srdcovo-cievnych ochorení sa znížilo až o 15 %. U ľudí žijúcich osamote sú výsledky dokonca výraznejšie.

„Ukazuje sa, pes je dôležitým článkom v rodine,“ povedala Mwenya Mubanga, vedúca výskumu a doktorandka na Katedre lekárskych vied tamojšej univerzity Uppsala. „Výsledky dokazujú, že ľudia žijúci v domácnosti so psom sú menej náchylnejší na infarkt myokardu, ako ľudia, ktorí nemajú psa vôbec,“ dodala Mubanga.

Výskum teda potvrdil, že prítomnosť psov v živote ľudí má priaznivé účinky na ich zdravie. Čím to však je? Jednou z možností je, že majitelia psov majú aktívnejší životný štýl než tí bez psa. Ďalším dôvodom môže byť fakt, že hlavne lovecké psy a aktívnejšie psie plemená vyžadujú viac pohybu a súčasne sa s nimi viac hýbu ich majitelia.

Aktivita ľudí v každom veku je dôležitým faktorom pre zdravú kondíciu a štvornohý miláčik môže túto inak nepríjemnú pohybovú činnosť príjemne obohatiť.

zdroj: iflscience.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK