Švédsko podpísalo oficiálnu žiadosť o členstvo v NATO

  • Zmenu v postoji Švédska vyvolala invázia Ruska na Ukrajinu
  • Veria, že ide o krok, ktorý je pre Švédsko v súčasnosti najlepší
Švédska ministerka zahraničných vecí Ann Lindeová podpisuje švédsku prihlášku o vstup do NATO
TASR/Henrik Montgomery/TT News Agency via AP
  • Zmenu v postoji Švédska vyvolala invázia Ruska na Ukrajinu
  • Veria, že ide o krok, ktorý je pre Švédsko v súčasnosti najlepší

Švédska ministerka zahraničných vecí Ann Lindeová v utorok ráno podpísala žiadosť krajiny o členstvo v Severoatlantickej aliancii (NATO). TASR správu prevzala zo stanice CNN.

Tento akt predstavuje oficiálny krok Štokholmu smerujúci k členstvu vo vojenskej aliancii vedenej Spojenými štátmi a ukončuje desaťročia vojenskej neutrality Švédska. Zmenu v postoji vyvolala invázia Ruska na Ukrajinu, čo spôsobilo celkový dramatický vývoj v európskej bezpečnosti a geopolitike.

Ide o bezpečnosť

„Je to veľmi veľký, veľmi závažný krok a máme pocit, že sme dospeli k záveru, ktorý je pre Švédsko najlepší,“ uviedla Lindeová. „Nevieme, ako dlho to bude trvať, ale počítame, že to potrvá rok,“ dodala. „Žiadosť tento týždeň odovzdáme, spolu s Fínskom, asi tak do jedného dňa, a potom ju bude NATO spracovávať,“ informovala ešte ministerka.

Švédska premiérka Magdalena Anderssonová už v pondelok oznámila, že krajina sa musí pripojiť k NATO spolu so susedným Fínskom, aby sa „zaistila bezpečnosť švédskych obyvateľov“. Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že vstup oboch severských krajín do NATO nebude pre Rusko hrozbou, ale vojenské rozšírenie územia (aliancie) bude „určite príčinou našej reakcie„.

Heger rozhodnutie privítal

Premiér Eduard Heger (OĽANO) víta oznámenie švédskej premiérky Magdaleny Anderssonovej, že jej krajina podá prihlášku do Severoatlantickej aliancie (NATO). Uviedol to na sociálnej sieti. Deklaroval podporu prijatia Švédska aj Fínska do Aliancie.

Hovorí o posilnení ochrany nášho kontinentu. „Napriek tomu, že Švédsko a Fínsko si desaťročia zakladali na neutralite, ruská invázia ich donútila toto rozhodnutie prehodnotiť. Bezpečnosť ich občanov zoči voči hrozbe z Moskvy je totiž na prvom mieste,“ skonštatoval Heger.

Anderssonová v pondelok oznámila, že Švédsko oficiálne požiada o vstup do NATO. Krátko predtým sa za podanie žiadosti Švédska o členstvo v Aliancii v parlamentnej rozprave vyslovila väčšina strán.

Krok krajín podporil Charles Michel aj Emmanuel Macron

Predseda Európskej rady (ER) Charles Michel nazval pondelkové rozhodnutie švédskej vlády podať žiadosť o vstup do Severoatlantickej aliancie „rozhodnutím v prospech kolektívnej bezpečnosti a obrany„. TASR prevzala správu z americkej stanice CNN.

„Tým, že Švédsko – (rovnako) ako jeho strategický partner Fínsko – podajú žiadosť o vstup do NATO, sa naša bezpečnosť ešte viac posilní,“ uviedol šéf ER na sociálnej sieti Twitter. Dodal, že príspevok Európskej únie k budovaniu odstrašujúcich prostriedkov NATO je čoraz dôležitejší.

Oznámenie Štokholmu o podaní prihlášky do NATO plne podporuje aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, uviedol v reakcii Elyzejský palác, na ktorý sa odvolala agentúra Reuters.

Ako píše Reuters, prípadný vstup týchto severských krajín do NATO bude znamenať prekreslenie geopolitickej mapy severnej Európy. Anderssonová podľa agentúry AFP priznala, že Švédsko bude v prechodnom období pred vstupom do NATO zraniteľné.

„Nemôžeme vylúčiť, že Švédsko bude vystavené napríklad dezinformáciám a pokusom zastrašiť a rozdeliť nás,“ komentovala. Zároveň ale dodala, že Štokholm dostal bezpečnostné záruky od viacerých kľúčových partnerov vrátane Spojených štátov, Británie, Nemecka, Francúzska, ako aj severských krajín.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá