Švédsko šokuje svet. Krajina budúcnosti recykluje natoľko, že už nemá takmer žiadny odpad

  • Vieš si predstaviť, že recykluješ natoľko, že na skládku odvezieš len 1% celkového množstva komunálneho odpadu? Vo Švédsku to nie je ničím výnimočným.
stockholm-stedentrip1_zpsf50fazyc
  • Vieš si predstaviť, že recykluješ natoľko, že na skládku odvezieš len 1% celkového množstva komunálneho odpadu? Vo Švédsku to nie je ničím výnimočným.

Vedel si, že recyklovať sa dá až natoľko, že každoročne odveziete na skládku menej ako 1% z celkového množstva komunálneho odpadu? Švédi už vedia, ako na to. Dokonca do svojej krajiny dovážajú odpad z okolitých krajín, aby ich stroje stále premieňali odpad na užitočnú vec. A čo si pre tento svet urobil dnes ty?

independent.co.uk
independent.co.uk

Ďalšia škandinávska krajina šokuje svet napredovaním. Minule sme vám priniesli skvelé informácie o recyklácii jedla v Dánsku, či ochraňovaní životného prostredia v jeho hlavnom meste. Kodaňskí cyklisti ale nie sú jediní, ktorí sa snažia ochrániť túto planétu. Švédsko patrí k popredným krajinám celého sveta, ktoré sa usilujú o čo najmenšie množstvo odpadu, ktoré sa vynáša na hromadné skládky. Konkurovať mu nedokáže len tak hocikto. Napríklad Veľká Británia dovŕšila v roku 2014 množstvo recyklovaného odpadu na 45%. Európska únia chce do roku 2030 zvýšiť celkový počet recyklovaného komunálneho odpadu aspoň na 65%.

suez-environnement.com
suez-environnement.com

Mnoho krajín posiela odpad do Švédska práve kvôli tomu, že švédske technológie sú už ďaleko popredu od ostatných, ale rovnako preto, aby sa vyhli zbytočným poplatkom za odpad. Ľudia v tejto krajine sú naozaj ohľaduplní ku svojej krajine. Zastávajú dokonca názor, že napríklad drevné vlákno, potrebné k výrobe papiera, môže byť použité až šesťkrát pred tým, ako sa z neho stane prach.

Švédsko v roku 1991 zaviedlo daň z fosílnych palív. Približne polovica elektrickej energie je zásobovaná z obnoviteľných zdrojov.

interez

zdroj: interez.sk zdroj titulnej fotografie: mooistestedentrips.nl

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK