Svet bohatých: Tento rok si môže vizionár zarobiť viac ako 700 miliónov

  • Elon Musk si tento rok môže zarobiť takmer 700 miliónov dolárov
  • Jeho Tesla zaznamenala nárast hodnoty svojich akcií a Muskove dvojročné opcie držia cenu jeho akcií na polovičnej cene súčasnej hodnoty
  • Ich predaj tak môže pre Muska znamenať obrovský balík peňazí
BeFunky-collage
Elon Musk/TASR/AP Photo/Mark Schiefelbein
  • Elon Musk si tento rok môže zarobiť takmer 700 miliónov dolárov
  • Jeho Tesla zaznamenala nárast hodnoty svojich akcií a Muskove dvojročné opcie držia cenu jeho akcií na polovičnej cene súčasnej hodnoty
  • Ich predaj tak môže pre Muska znamenať obrovský balík peňazí

Asi nikto z nás nie je taký vizionár ako Elon Musk so svojou Teslou alebo SpaceX. Práve tento podnikateľ v hľadáčiku svetových médií simôže zarobiť takmer 750 miliónov dolárov. Informuje o tom agentúra Reuters

Podariť sa mu to môže vďaka svojej Tesle, ktorá môže dosiahnuť trhovú hodnotu takmer 100 miliárd amerických dolárov. Elon Musk má možnosť predať svojich 1,69 milióna akcií. Akcie Tesly posledné dni posilňovali a zatváracia cena bola naposledy na úrovni 769 dolárov za akciu. 

Dvojročná opcia Elona Muska predstavuje spomínaných 1,69 milióna akcií za vopred dohodnutú cenu 350 dolárov za jednu. Rozdiel predstavuje 419 dolárov, ktoré Musk za každú akciu zarobil. Ak by sa teda rozhodol predať svojich 1,69 milióna akcií, zarobil by tak viac ako 700 miliónov dolárov. 

Akcie spoločnosti Tesla vzrástli v pondelok o 10% pred štvrťročnou správou spoločnosti o jej hospodárení a čoskoro by mohla znovu otvoriť svoju továreň v Fremonte v Kalifornii po tom, čo bola kvôli pandémii zatvorená.

zdroj: Google
Predaj Tesly stúpol

Predaj čoraz viac obľúbených elektromobilov Tesla sa v prvom kvartáli zrýchlil, hoci firma musela spolu s ostatnými automobilkami minulý mesiac prerušiť produkciu v rámci celosvetovej snahy o zastavenie najhoršej pandémie za storočie. Tesla v prvom štvrťroku podľa predbežných údajov na trh dodala 88 400 vozidiel.

V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to bol rast o 40 percent. Na základe terajších obmedzení v oblasti San Francisca spoločnosť Tesla nebude automobily vyrábať prinajmenšom do začiatku mája.

Niektorí experti už však vyslovili predpovede, že zákaz výroby, pre ktorý závod Tesly Fremont neprodukuje, by sa mohol predĺžiť až do júna.

Čína robí Tesle komplikácie

Elon Musk ešte minulý rok oznámil, že časť výroby presunul do Číny, kde chce svoje modely vyrábať.

Čína v súvislosti s pandémiou koronavírusu sľúbila viac subvencií na podporu predaja elektrických áut, ale stanovila limit, ktorý znamená, že dotovať sa nebude čínsky model americkej automobilky Tesla.

Subvencie a daňové úľavy, ktoré sa mali skončiť v tomto roku, sa predĺžia o dva roky v reakcii na „nahromadenie nepriaznivých faktorov“ vrátane koronavírusu, uviedlo čínske ministerstvo financií. Subvencie budú obmedzené na vozidlá s cenou pod 300 000 jüanov (CNY), informoval čínsky rezort financií.

Tento limit z vládnej podpory vylučuje Model 3 firmy Tesla vyrábaný v závode v Šanghaji, ktorého cena je od 324 000 CNY. Rozhodnutie o predĺžení subvencií sa všeobecne očakávalo. Čínske ministerstvo financií však nezverejnilo podrobnosti o výške vyplácaných dotácií.

Zdroje: Reuters, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK