Svet by mohol skončiť bez elektroniky. Suroviny na ňu sme takmer kompletne vyťažili

  • Vedci z RSC upozorňujú, že na zemi sa môžu vyťažiť dôležité prvky
  • Ovplyvní to výrobu nevyhnutných položiek
  • Experti odporúčajú, ako môže pomôcť každý
zemi dochádzajú zdroje
Wikimedia Commons/Christian Rößler/Own work Unsplash/Pete Wright
  • Vedci z RSC upozorňujú, že na zemi sa môžu vyťažiť dôležité prvky
  • Ovplyvní to výrobu nevyhnutných položiek
  • Experti odporúčajú, ako môže pomôcť každý

Vedci z britskej Kráľovskej chemickej spoločnosti (RSC) upozorňujú, že v najbližších rokoch by sa na Zemi mohli vyčerpať zásoby materiálov používaných na výrobu elektroniky. Navrhujú ich preto extrahovať zo starých elektronických zariadení. TASR správu prevzala od britskej stanice BBC.

RSC odštartovala kampaň zameranú na neudržateľnosť ťažby vzácnych kovov používaných v elektronike. Poukazuje na to, že ich dostupnosť môžu negatívne ovplyvniť aj svetové konflikty vrátane vojny na Ukrajine. Tá spôsobila napríklad nárast cien niklu, ktorý je hlavnou surovinou pri výrobe autobatérií. Vzrástla aj cena lítia, v porovnaní s vlaňajškom až o 500 percent.

Odhaduje sa, že v roku 2021 sa vyhodilo až 57 miliónov ton elektroniky. „Naše spotrebiteľské správanie v súvislosti s elektronikou je neudržateľné a môže sa stať, že sa jednoducho minú surové zdroje, ktoré potrebujeme,“ upozornil predseda RSC Tom Welton. Dodal, že tieto návyky ničia aj životné prostredie.

Zem môže prísť o dôležité prvky

V nasledujúcom storočí by sa na Zemi mohli kompletne vyťažiť prvky ako gálium, arzén, striebro, indium, ytrium a tantal. Tieto materiály sa používajú pri výrobe LED osvetlenia, teplomerov, kardiostimulátorov, teleskopov, zrkadiel, turbínových lopatiek, mikročipov, antibakteriálnych povrchov či kontaktných šošoviek.

Logo

Podľa BBC množstvo elektronického odpadu každoročne narastie o dva milióny ton. Len 20 percent z tohto počtu sa však cielene zbiera a recykluje.

Ľudia by prešli aj ku konkurencii

Z prieskumu realizovaného RSC, do ktorého sa zapojilo 10 000 respondentov v desiatich krajinách, vyplýva, že spotrebitelia majú záujem o udržateľnejšie technológie – až 60 percent opýtaných by prešlo ku konkurenčnej značke, ak by mali istotu, že produkty vyrába šetrnejším spôsobom.

Prieskum tiež odhalil, že väčšina ľudí netuší, ako treba zaobchádzať s vlastným elektronickým odpadom. Respondenti sa obávali environmentálneho dopadu nepoužívaných elektronických zariadení alebo si neboli istí bezpečnosťou recyklačného procesu.

Vedci navrhujú, aby výrobcovia či predajcovia elektroniky umožnili spotrebiteľom vrátiť staré elektronické zariadenia a zabezpečili ich recykláciu. Rovnako nabádajú ľudí, aby starú elektroniku neskladovali doma, ale aby nepoužívané mobily či iné zariadenia posunuli príbuzným alebo predali.

fili-santillan-unsplash
zdroj: Unsplash/Fili Santillan

Nekupujme zbytočnú elektroniku

Fontech uvádza, že podľa TASR Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) ľudí vyzýva, aby si nekupovali elektroniku, ktorú vyslovene nepotrebujú. Tvorí sa tak zbytočný elektrický odpad a ak si vstúpime do svedomia, náklady na recykláciu aj ťažbu nerastných surovín sa znížia.

SAŽP taktiež odporúča šetriť batérie mobilných telefónov. Dosiahnuť sa to dá pomocou vypínania funkcií Wi-Fi, Bluetooth či sledovania polohy.

„Niektoré aplikácie zbytočne zaberajú pamäť telefónu a spotrebúvajú batériu, aj keď ich nepoužívate, napríklad aktualizácie a prístup k internetu, prebúdzanie telefónu z režimu spánku, posielanie notifikácií,“ uvádza SAŽP.

Nielen zákazníci musia byť zodpovední

BBC uvádza, že zodpovední musia byť aj výrobcovia či maloobchodníci. Vysvetľuje to predstaviteľka Royal Society of Chemistry (RSC) Elizabeth Ratcliffová.

Podľa odborníčky môžu zodpovednosť preukázať napríklad „vratnými schémami. Ľuďom by bolo umožnené vrátiť svoju elektroniku do obchodov a mali by záruku, že ju recyklujú“.

„Naša ľahkomyseľnosť potvrdzuje fakt, že potrebujeme zelenú ekonomiku v oblasti týchto materiálov. Momentálne ich len neustále ťažíme zo zeme,“ dodáva Ratcliffová.

Spoločnosť ťa tak vyzýva, aby si svoje staré nepoužívané zariadenia nenechával len tak „ležať“ doma v skrini. Naopak, zanes ju do zberov a pridaj tak ruku k dielu. Nechaj si svoje zariadenie, telefón, dlhšie a ten starý napríklad predaj. Spoločnosť musí spolupracovať.

Zdroje: TASR, Fontech, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá