Svet dnes spoznal nový Defender. Land Rover ho predstavil v Nitre

  • Zoznám sa s najnovším modelom Defender
  • Je ikonou, ktorá je aktualizovaná pre 21. storočie
dik
Jaguar Land Rover
  • Zoznám sa s najnovším modelom Defender
  • Je ikonou, ktorá je aktualizovaná pre 21. storočie

Model Defender 110 je pritom len prvým z rodiny najschopnejších a najodolnejších áut s pohonom 4×4 na svete. Rýchlo ho bude nasledovať model Defender 90 s krátkym rázvorom kolies a v roku 2020 sa k sérii pripojí niekoľko praktických úžitkových modelov.

Vďaka výraznej siluete je nový Defender okamžite rozpoznateľný. Veľmi krátke predné a zadné previsy poskytujú vynikajúci predný a zadný nájazdový uhol.

zdroj: Jaguar Land Rover

Dizajnéri značky Land Rover nanovo definovali známe ochranné známky modelu Defender pre 21. storočie, čím dávali novému vozidlu s pohonom 4×4 účelný vzpriamený postoj a strešné okno Alpine, pričom zachovali zadné dvere s bočným zavesením a zvonku namontované rezervné koleso, vďaka ktorému je originál tak ľahko identifikovateľný.

zdroj: Jaguar Land Rover

Interiér si zachoval asketickú osobnosť pôvodného modelu Defender odhalením konštrukčných prvkov a uchytení, ktoré zvyčajne zostávajú skryté. Medzi inovatívne prvky patrí radiaca páka upevnená na palubnú dosku, vďaka čomu vznikol priestor pre voliteľné sklápateľné stredné predné sedadlo, ktoré poskytuje trojsedadlové sedenie vpredu.

zdroj: Jaguar Land Rover

Výsledkom je, že Defender 110 ponúka tri konfigurácie sedenia: päťmiestnu, šesťmiestnu, alebo 5 + 2. Objem úložného priestoru za druhým radom sedadiel dosahuje 1 075 litrov, po ich sklopení až 3 380 litrov. Defender 90 bude schopný poskytnúť miesto šiestim pasažierom vo vozidle dĺžky kompaktného rodinného hatchbacku.

zdroj: Jaguar Land Rover

Odolná pogumovaná podlaha sa ľahko zbaví napríklad blata z off-roadu. Stačí kefa alebo handra a interiér je zase čistý. Voliteľná sklopná textilná strecha poskytuje zážitok otvoreného interiéru a umožňuje cestujúcim v druhom rade sedadiel modelu Defender 110, aby sa po zaparkovaní mohli postaviť a zažiť takzvané safari.

zdroj: Jaguar Land Rover

Definícia odolnosti

Nová karoséria D7x (pre extrémne použitie) značky Land Rover je na 95 percent nová a založená na ľahkej hliníkovej samonosnej konštrukcii, ktorá vytvára najpevnejšiu štruktúru karosérie, akú kedy Land Rover vyrobil. Je trikrát tuhšia ako tradičné konštrukcie karosérie na ráme a poskytuje základy pre úplne nezávislé zavesenie kolies so vzduchovými, alebo vinutými pružinami.

zdroj: Jaguar Land Rover

Nový Defender prešiel viac ako 62 000 technickými testami, pričom architektúra podvozku a karosérie boli navrhnuté tak, aby zvládli Extreme Event Test vyvinutý značkou Land Rover. Ten spočíva v sérii opakovaných nárazov rovnakej sily a ide nad rámec bežného štandardu pre SUV a osobné automobily.

zdroj: Jaguar Land Rover

Počas testovania vývoja prešli prototypové modely viac ako 1,2 milióna kilometrov v niektorých z najdrsnejších prostredí na Zemi, od 50 °C horúčavy púšte a -40 °C v Arktíde až do výšok 3 000 metrov nad morom v Skalistých horách Colorada.

Expert svetovej triedy v teréne aj na cestách

Nová architektúra karosérie poskytuje svetlú výšku 291 mm a terénnu geometriu svetovej triedy, ktorá poskytuje modelu Defender 110 predný nájazdový uhol 38 stupňov, prejazdový uhol 28 stupňov a zadný nájazdový uhol 40 stupňov. Jeho maximálna hĺbka brodenia 900 mm je podporovaná novým programom Wade (brod) v systéme Terrain Response 2, ktorý dáva vodičom istotu, že môžu s úplnou dôverou prebrodiť aj hlbokú vodu.

zdroj: Jaguar Land Rover

Vďaka technológii Land Rover ClearSight Ground View sa ti na centrálnom dotykovom displeji zobrazuje oblasť priamo pred prednými kolesami, ktorá je zvyčajne vodičovi skrytá kapotou motora.

Výkon a účinnosť 

Výber moderných benzínových a čistejších dieselových motorov zabezpečuje, že nový Defender má výkon, kontrolu a účinnosť v akomkoľvek prostredí. Pohonná jednotka Plug-in Hybrid Electric Vehicle, ide o predskokana s čisto elektrickým pohonom. 

zdroj: Jaguar Land Rover

Pri uvedení na trh obsahuje benzínová zostava štvorvalec P300 a výkonný šesťvalec P400, ktoré využívajú efektívnu technológiu Mild Hybrid Electric Vehicle. Alternatívne si môžu zákazníci vybrať z dvoch štvorvalcových dieselových motorov – D200 a silný D240. Obidva ponúkajú spotrebu paliva len 37,2mpg (7,6 l / 100 km) a emisie CO2 v objeme 199g / km.

zdroj: Jaguar Land Rover

Technológia 21. storočia 

Ako vôbec prvý model spoločnosti Jaguar Land Rover tiež uvádza nový „infotainment“ systém Pivi Pro. Dotykový displej novej generácie je intuitívnejší a užívateľsky priateľskejší, vyžaduje menej vstupov na vykonávanie často používaných funkcií, pričom jeho dizajn zaručuje, že je stale zapnutý a vďaka tomu dokáže takmer okamžite reagovať.

zdroj: Jaguar Land Rover 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech