Svet futbalu v odpore: Messi navlečený v arabskom bishte spustil vlnu kritiky

  • Messi konečne v nedeľu obdržal nepolapiteľnú trofej
  • Katarský emir mu pri jej odovzdaní nasadil čierny plášť
  • Tento krok spustil vlnu kritiky
Lionel Messi
Lionel Messi, TASR/AP Photo/Manu Fernandez, TASR/AP Photo/Martin Meissner
  • Messi konečne v nedeľu obdržal nepolapiteľnú trofej
  • Katarský emir mu pri jej odovzdaní nasadil čierny plášť
  • Tento krok spustil vlnu kritiky

V nedeľu vyhrala Argentína futbalové majstrovstvá sveta po napínavom finále proti Francúzsku. Lionel Messi podal v zápase neuveriteľný výkon, za čo si vyslúžil nepolapiteľnú trofej. Pri jej odovzdávaní ale nastal zvláštny moment. 

Ako uvádza portál The Guardian, katarský emir nasadil kapitánovi Argentíny čierny plášť (bisht). Tento moment sa šíri sociálnymi sieťami a priniesol so sebou vlnu kritiky zo Západu. V regióne sa však stretol s obrovskou chválou.

Bizarný ceremoniál

V nedeľu vyvrcholili futbalové majstrovstvá sveta v Katare a Argentína vyhrala prvé miesto. Odovzdanie trofeje Lionelovi Messimu bolo veľkým momentom návratnosti katarskej investície vo výške 220 miliárd dolárov. 

Zábery z odovzdania trofeje sa šíria sociálnymi sieťami a prinášajú so sebou veľkú vlnu kritiky. Futbalová hviezda Messi je na snímkach zahalený do čierneho bishtu – tradičného mužského plášťa v arabskom svete. 

Bisht nasadil Messimu katarský emir Tamim bin Hamad al-Thanim. Počas celej ceremónie tak čierny plášť zakrýval časť dresu kapitána Argentíny vrátane národného znaku. Prezident FIFA Gianni Infantino celú ceremóniu s úsmevom sledoval.

Ako uvádza portál Sky News, gesto katarského emira vzbudilo na sociálnych sieťach chválu v celom regióne. Podľa domácich išlo o prejav rešpektu zo strany Kataru. Na druhej strane vyvolala celá ceremónia aj množstvo sťažností. 

2. Lionel Messi - argentínsky útočník.
zdroj: TASR/AP/Eduardo Munoz Alvarez

Znalec portálu BBC Pablo Zbaleta netušil, čo sa deje. „Prečo? Nie je dôvod to robiť,“ uviedol Zbaleta počas ceremónie. Zahalenie Messiho do bishtu nepochopil ani moderátor BBC Gary lineker, ktorý povedal, že je veľká „škoda, že mu zakryli dres“ počas tohto „magického momentu“.

Historický moment

Futbalisti Argentíny sa v nedeľu tretíkrát v histórii stali majstrami sveta, po rokoch 1978 a 1986 získali titul aj v roku 2022 na šampionáte v Katare. Zverenci trénera Lionela Scaloniho v nedeľňajšom finálovom súboji XXII. majstrovstiev sveta zdolali obhajcov prvenstva Francúzov.

V riadnom hracom čase za Argentínčanov skórovali v prvom polčase Lionel Messi a Ángel di María, za Francúzov v druhej štyridsaťpäťminútovke skóroval dvakrát Kylian Mbappé. V predĺžení poslal juhoamerickým tím do vedenia Messi, ale vyrovnanie zariadil Mbappé.

V rozstrele uspeli všetci štyri exekútori na argentínskej strane, no na francúzskej dvaja zlyhali. Nedeľňajší úspech Argentínčanov na štadióne v Lusaile znamená, že „Les Bleus“ v play-off MS našli premožiteľa po siedmich úspechoch bez prerušenia.

Viac titulov ako Argentínčania majú na svojom konte už len Brazílčania (5) a Nemci s Talianmi (po 4). Francúzi zostali s výberom Uruguaja na dvoch tituloch. Francúzi z rozhodujúceho súboja svetového šampionátu odišli druhýkrát so sklonenými hlavami, predtým aj v roku 2006.

Argentínčania a Francúzi proti sebe absolvovali štvrtý duel na fóre MS, pričom juhoamerický tím predtým dvakrát uspel v skupinovej časti a európsky na predchádzajúcom šampionáte v osemfinále na ceste za titulom. V trinástom vzájomnom súboji sa v nedeľu zrodil siedmy úspech Argentínčanov.

Zdroje: The Guardian, Sky Sports, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá