Svet má nového druhého najbohatšieho človeka. Indický miliardár predbehol Jeffa Bezosa

  • Indický miliardár porazil kráľa maloobchodu Jeffa Bezosa
  • Gautam Adani sa stal novým druhým najbohatším človekom na svete
bezos, adani
Jeff Bezos, Gautam Adani, Wikimedia Commons/Steve Jurvetson, FB/Gautam Shantilal Adani Foundation
  • Indický miliardár porazil kráľa maloobchodu Jeffa Bezosa
  • Gautam Adani sa stal novým druhým najbohatším človekom na svete

Ako sa zdá, slávny Jeff Bezos prišiel o svoj status druhého najbohatšieho človeka na svete. Jeho miesto zabral indický obchodný magnát Gautam Adani, ktorému sa v rebríčku Bloomberg Billionaires Index mimoriadne darí. 

Podľa portálu CNN je možné, že Elon Musk, ktorý si stále drží svoje prvé miesto s 260 miliardami dolárov, si bude musieť dávať dobrý pozor. Adanimu to trvalo menej ako 10 mesiacov, pokým obsadil v rebríčku druhé miesto. Na začiatku roka tento indický magnát začínal až na 14. mieste.

Sila indického magnáta

Adani sa stal prvou osobou z Ázie, ktorá sa prebojovala do prvej trojky v indexe. Ako informuje portál CBS News, hodnota jeho čistého majetku v súčasnosti dosahuje 147 miliárd dolárov. 

Majetok indického magnáta je z väčšej časti viazaný v držbe jeho rozsiahleho konglomerátu Adani Group. Jeho skupina prevádzkuje celý rad podnikov, a to vrátane prístavov či uhlia, ktorému sa počas posledných rokov mimoriadne darilo. 

Od júna 2020 vyskočili akcie viacerých spoločností Adani Group o viac ako 1 000 %. Sila konglomerátu indického magnáta spočíva najmä v oblastiach, akými sú obnoviteľná energia či infraštruktúra. Práve v roku 2022 mu kvôli tomu vzrástli akcie jeho vlajkovej lode Adani Enterprises, a to o viac než 115 %.

Úspešní podnikatelia a startupisti, na ktorých môžu byť Slováci hrdí

Producent zelenej energie

Indický magnát Adani sám uviedol, že chce byť tým „najväčším svetovým producentom zelenej energie“. Podľa portálu Business Standard plánuje investovať do projektov obnoviteľnej energie celkom 70 miliárd dolárov. 

V súčasnosti Adani vlastní 75 % akcií v Adani Enterprises, Adani Transmissions a Adani Power. Okrem toho mu patrí aj 37 % v Adani Total Gas, 65 % v Adani Ports & Special Economic Zone a nakoniec 61 % v Adani Green Energy. 

Adani Enterprises počas posledných päť rokov výrazne investovala do nových rastúcich sektorov. Zamerala sa prevažne na letiská, rafinácie medi, cement, dátové centrá, petrochemickú rafináciu, zelený vodík, cesty a výrobu solárnych článkov. 

V budúcnosti chce podľa plánov preniknúť, okrem oblasti zeleného vodíka či letísk, aj do telekomunikačného priestoru. Jeff Bezos sa tak v rebríčku zosunul na v poradí tretie miesto, a to najmä pre pokles akcií spoločnosti Amazon v dôsledku inflácie.

Rebríček miliardárov

Ako sme už spomenuli, na vrchole rebríčka miliardárov sa nachádza Elon Musk, ktorý je spoluzakladateľom šiestich spoločností. Azda tou najznámejšou je výrobca elektromobilov Tesla či raketová spoločnosť Space X.

Elon Musk sedí pred mikrofónom so zloženými rukami
zdroj: Wikimedia/AP Daniel Oberhaus

V rebríčku najbohatších ľudí sveta sa v top 10 nachádza aj Arnault, ktorý je spoluzakladateľom a výkonným riaditeľom svetoznámeho impéria krásy, módy a luxusného tovaru LVMH. Medzi značky, ktoré spadajú pod jeho konglomerát patria Louis Vuitton, Sephora, Christian Dior, Fenty Beauty či Dom Pérignon.

Rebríček miliardárov uzatvárajú Bill Gates s majetkom v hodnote 104,6 miliardy dolárov, Larry Ellison – 96,8 miliardy dolárov, Warren Buffet – 95,9 miliardy dolárov, Mukesh Ambani – 91,4 miliardy dolárov, Larry Page – 88,8 miliardy dolárov a Sergey Brin – 85,2 miliardy dolárov. 

Zdroje: CBS News, CNN, Business Standart

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá