Svet nám ich môže závidieť. Týchto 6 slovenských miest premení sneh každý rok na rozprávku

  • Na Slovensku sa nachádza mnoho lyžiarskych stredísk, ktoré vyhľadávajú aj turisti
  • Ak aj nepatríš medzi fanúšikov zimných športov, nezúfaj
  • Vybrali sme 6 slovenských miest, ktoré si užiješ aj bez lyží
spania dolina zuberec
Instagram/makbedrik | Instagram/viastreetview
  • Na Slovensku sa nachádza mnoho lyžiarskych stredísk, ktoré vyhľadávajú aj turisti
  • Ak aj nepatríš medzi fanúšikov zimných športov, nezúfaj
  • Vybrali sme 6 slovenských miest, ktoré si užiješ aj bez lyží

Aj napriek tomu, že hlavná turistická sezóna na Slovensku je počas leta, nestratíš sa tu ani v zime. Počas zimy krajinu zahalí snehová prikrývka, ktoré jej dodá čaro. Na Slovensko vtedy chodia aj turisti, ktorí tu vyhľadávajú najmä kvalitné lyžiarske strediská.

Slovensko v zime však nie je len o lyžovaní a zimných športoch. Vybrali sme 7 miest, ktoré by si mal počas zimy navštíviť.

zdroj: Unsplash/Ostap Senyuk

1. Poprad

Poprad, nazývaný aj Brána do Tatier, sa v zime môže pochváliť jednoznačne najkrajšou výzdobou. Užiť si ju môžeš od konca novembra až do Troch kráľov. Na kruhový objazd priletí každoročne anjel, ktorí zaháji zimu v meste. Po anjelovi do mesta začnú pribúdať ďalšie ozdoby, ktoré mestu dodajú vianočnú atmosféru.

Výzdoba v Poprade je každým rokom pompéznejšia, takže sme veľmi zvedaví, s čím príde primátor tento rok. Ak sa rozhodneš Poprad navštíviť, dobre sa obleč, pretože v meste je každý rok veľa snehu. 

Poprad
zdroj: TASR/Oliver Ondráš

2. Termálny prameň Kalameny

Tento prameň sa nachádza pri Lúčkach a vznikol v roku 2000. Vďaka teplote vody 33 stupňov je tu kúpanie sa možné aj počas zimy. Prameň je prístupný celoročne pre každého. V jeho okolí nie sú žiadne ploty ani zábrany, takže prístup do jazierka je voľný.

Výhodou je posedenie vedľa jazierka, dostupné parkovisko a fakt, že návšteva prameňa je zadarmo. Cesta k tomuto miestu nie je náročná, je viditeľné priamo z cesty. Ísť sa zohriať do termálneho prameňa Kalameny je lepšie ráno alebo večer, pretože počas dňa tam určite narazíš na mnoho ľudí.

3. Park tmavej oblohy

Tento park sa nachádza na území Národného parku Poloniny, ktorý je najmenej navštevovaným parkom Slovenska – preto je tu vplyv človeka na životné prostredie minimálny. Na tomto mieste máš možnosť zažiť najkrajšiu tmu a zároveň vidieť oblohu najjasnejšie. 

Park tmavej oblohy bol založený so zámerom informovať verejnosť o zachovanej oblasti a vzdelávať o problematike ochrany nočného životného prostredia. 

4. Zuberec

V obci sa nachádza skanzen, ktorý bol verejnosti sprístupnený v roku 1975. Zaujímavosťou je, že na miestne dnešného múzea v minulosti nestál ani jeden dom. Všetky boli odkúpené od predošlých majiteľov a prevezené na miesto.

Areál skanzenu je rozdelený na niekoľko častí: Dolnooravský rínok, Zamagurská ulica, Goralské lazy, Kostol s cintorínom a Mlynisko. Dominantou skanzenu je drevený kostol sv. Alžbety zo Zábreže z 15.storočia.

V prípade, že by si chcel svoj čas v Zuberci využiť aktívnejšie, dostaneš sa z neho napríklad k Ťatliakovej chate, na Roháčske plesá či na sedlo Pálenica.

5. Špania dolina

Svoje čaro má v zime aj obec Špania dolina, ktorá sa nachádza neďaleko Banskej Bystrice. V minulosti bola obec známa pre svoje bohaté náleziská medenej rudy, no dnes je skvelou oblasťou pre cestovný ruch.

Nádherný panoramatický výhľad na okolité hory si môžeš užiť z haldy šachty Maximilián. V blízkosti obce sa nachádzajú aj horské zvážnice, ktoré môžeš počas zimy využiť na bežkovanie. 

6. Prielom Hornádu

Na tento úkaz si budeš musieť ešte počkať, no určite to stojí za to. 12 kilometrov dlhá rieka každoročne zamrzne natoľko, že sa po nej dá chodiť a korčuľovať.

Táto lokalita je teda vhodná pre športovcov, no aj pre rodiny s deťmi. Aj napriek tomu, že ide o nebezpečnú zábavu, každý rok sem prídu stovky ľudí. 

Zdroje: Turisticky, Poloniny, Zuberec

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK