Svet sa konečne dočká ďalšieho obrovského kroku pre ľudstvo, po Mesiaci bude kráčať žena

  • Ženy v programoch NASA ušli dlhú cestu, spočiatku ich odmietali
  • Sovieti poslali prvú ženu do vesmíru ešte v roku 1963, Američania až o dvadsať rokov neskôr, v roku 1983
  • Dnes sú ženy trvalou súčasťou vesmírnych programov. Prvá žena má kráčať po Mesiaci v roku 2024 v rámci programu Artemis
Mesiac
TASR/AP/NASA
  • Ženy v programoch NASA ušli dlhú cestu, spočiatku ich odmietali
  • Sovieti poslali prvú ženu do vesmíru ešte v roku 1963, Američania až o dvadsať rokov neskôr, v roku 1983
  • Dnes sú ženy trvalou súčasťou vesmírnych programov. Prvá žena má kráčať po Mesiaci v roku 2024 v rámci programu Artemis

„Prepáč, malé dievčatko, ženy neprijímajme do vesmírneho programu,“ tak znela odpoveď, ktorá prišla ôsmačke Hillary Rodham (dnes Clinton), keď napísala do NASA, že by chcela byť astronautkou.

Odvtedy ušli ženy astronautky dlhú cestu. Ako prví do vesmíru vyslali ženu Sovieti. Písal sa rok 1963 a prvou vyvolenou bola Valentina Těreškovová, po nej nasledovala Světlana Savická v roku 1982- Napokon sa dočkali aj ženy v programe Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), keď v roku 1983 vyslali prvú Američanku Sally Ride.

Ženy sa postupne stali stálou súčasťou vesmírnych programov a mohli sme sledovať ženy astronautky vo vesmíre rôznych národností, ženy na vedúcich postoch alebo čisto ženskú misiu.

Teraz má dôjsť aj k ďalšiemu prelomu. NASA plánuje vyslať prvú ženu na Mesiac v roku 2024. Spolu s ňou má na Mesiac zavítať aj mužský kolega. „Posledná osoba kráčala po Mesiaci v roku 1972,“ uviedla riaditeľka komunikácie NASA Bettina Inclán pre CNN. „Žiadna žena nikdy nešla po mesačnom povrchu.“

Misia nesie symbolický názov Artemis 

Prvá misia NASA, ktorá úspešne pristála na Mesiaci, bola misia Apolla 11 z  20. júla 1969. Celkovo sa po Mesiaci prechádzalo 12 ľudí, všetci muži a všetci boli Američania, uviedla Bettina Inclán.

Nová misia, ktorá má na Mesiac vyslať zmiešanú žensko-mužskú posádku, nesie názov Artemis podľa gréckej bohyne Mesiaca a dvojčaťa Apolla.

zdroj: TASR/AP/NASA

Smernicu s plánom vyslať znovu ľudí na mesiac podpísal v  decembri 2017 prezident USA Donald Trump.

„Vraciame sa na Mesiac kvôli vedeckým objavom, ekonomickým výhodám a inšpirácii pre novú generáciu prieskumníkov. Tým si budujeme udržateľnú prítomnosť, a taktiež budujeme hybnú silu smerom k prvým ľudským krokom na Červenej planéte,“ uviedol NASA administrátor Jim Bridenstine v tlačovej správe.

Letu NASA budú predchádzať testovacie lety novej výkonnej rakety Space Launch System a kozmickej lode Orion z Kennedyho vesmírneho strediska v roku 2021 na dva testovacie lety okolo Mesiaca.

Meno ženy, ktorá poletí na Mesiac, ešte nie je známe 

„Mám dcéru. Má 11 rokov a chcem, aby sa videla v rovnakom postavení, v akom sa momentálne vidí náš súčasný veľmi rozmanitý zbor astronautov, ktorý má možnosť ísť na Mesiac,“ uviedol Jim Bridenstine.

V júli 2019 Bridenstine pre CNN uviedol, že prvou astronautkou, ktorá bude kráčať po Mesiaci v roku 2024, bude žena „ktorá, je otestovaná, ktorá letela, ktorá už bola na Medzinárodnej vesmírnej stanici“. Tiež uviedol, že ňou bude niekto, kto už je v astronautickom zbore.

zdroj: TASR/AP/NASA
Zdroje: CNN, NASA, CNN, NASA, Space 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech