Svet spoznal najziskovejšie filmy roku 2019. Vieš, komu dali slovenskí diváci zarobiť najviac?

  • Ktoré filmy zarábali počas roka 2019 najviac? A koľko tomu prispeli slovenskí diváci?
  • Prinášame prehľad najzaujímavejších filmov, ktoré sa dostali do prvej sedmičky najviac zarábajúcich
  • Slováci si obľúbili filmy od Marvela a Walt Disney
BeFunky-collage (3)
TASR/Unsplash
  • Ktoré filmy zarábali počas roka 2019 najviac? A koľko tomu prispeli slovenskí diváci?
  • Prinášame prehľad najzaujímavejších filmov, ktoré sa dostali do prvej sedmičky najviac zarábajúcich
  • Slováci si obľúbili filmy od Marvela a Walt Disney

Rok 2019 priniesol niekoľko zaujímavých filmov, ktoré stoja za povšimnutie a dnes už poznáme nie len ich úžasné príbehy, ale aj finančné hospodárenie. Portál The Economist priniesol informácie o jednotlivých filmoch a o zárobkoch informoval aj portál The-numbers.

K celkovým tržbám jednotlivým filmom prispeli aj slovenskí diváci. Prinášame prehľad o tom, koľko filmy zarobili a koľko im zarobili Slováci. Roku 2019 vládol Marvel a Walt Disney.

Marvel získal prvenstvo

V roku 2019 sa najviac darilo filmu z dielne Marvel Studios The Avengers Endgame. Jeho celosvetové tržby dosiahli za rok 2019 takmer 2,8 miliardy amerických dolárov. Film sa stretol s úspechom aj na Slovensku. Premiéru mal presne 26. apríla a na Slovensku zarobil takmer 2 milióny dolárov. 

V susednom Česku film zarobil viac ako 6,6 milióna dolárov. Marvelovka zaznemanala enormný úspech v Číne, kde sa tržby za film vyšplhali na takmer 630 miliónov dolárov.

The Avengers Endgame zarobil počas prvého týždňa po celom svete takmer polovicu svojich celkových tržieb, v hodnote viac ako 357 miliónov dolárov. V USA mal film úspech v podobe 858 miliónov dolárov. Podľa jedného z najväčších portálov o filmoch v Česku a na Slovensku ČSFD získal film hodnotenie 84%.

Marvelovka si na konto pripísala tri ceny od MTV Movie & TV Awards, vrátane tej za najlepší film. Robert Downey Jr., ktorý v nej stvárnil Iron Mana, si vyslúžil cenu pre najlepšieho hrdinu, zatiaľ čo Josh Brolin – predstaviteľ jeho protivníka Thanosa – získal trofej pre najlepšieho zloducha.

zdroj: Na snímke americký herec Robert Downey Jr. (Iron Man) pózuje fotografom počas tlačovej konferencie k dobrodružnému sci-fi filmu štúdia Marvel Avengers

Walt Disney tento rok druhý

Na druhom mieste skončil Leví kráľ (2019) od Walt Disney, ktorý hospodáril s celosvetovými tržbami viac ako 1,6 miliardy dolárov. Príbeh o levom kráľovi sa samozrejme premietal aj slovenským divákom a do rozpočtu mu diváci prispeli 1,2 miliónmi dolárov.

Pre porovnanie, v Česku film zarobil takmer 2,8 milióna dolárov. Čína je opäť lídrom za hranicami a film tu zarobil viac ako 120 miliónov dolárov. Domáci diváci v Spojených štátoch dali filmu na tržbách viac ako pol miliardy dolárov. Film prišiel aj do slovenských kín v júli 2019. Podľa ČSFD získal Leví kráľ (2019) hodnotenie 78 percent.

Walt Disney si pripísal aj tretiu pozíciu s filmom Frozen 2. Animovaný film zarobil celosvetovo 1,2 miliardy dolárov a na Slovensku sa premiéra filmu konala 21. októbra 2019.

Za krátky čas si teda na konto pripísala nemalé množstvo peňazí a Slováci prispeli 1,4 miliónmi dolárov. Tento fakt radí rozprávku ešte pred Levieho kráľa.

V Česku film zarobil 4,3 milióna dolárov, v Číne 119 miliónov a v USA 435 miliónov. Slováci a Česi ohodnotili film na ČSFD na 76%.

zdroj: Na snímke fanúšikovia čakajú na svetovú premiéru animovanej rodinnej komédie Ľadové kráľovstvo 2 (Frozen 2)

Pavúčí muž a dve veľké produckie

Columbia Pictures spolu s Marvel Studios vytvorili štvrtý najviac zarábajúci film roku 2019. Snímka Spider-man: Ďaleko od domova zarobila celosvetovo 1,1 miliardy dolárov. 

Na Slovensku mal film zárobok 900 tisíc dolárov a prvýrkát sa predstavil slovenskej verejnosti v júli 2019. V susednom Česku si film odniesol 2,8 milióna dolárov, v Číne 205 miliónov a v USA 390-miliónov.

V hodnotení ČSFD získal film 77%. Za prvý týždeň snímka zarobila takmer 92 miliónov dolárov.

S Marvelom sa nelúčíme ani v ďalšom, piatom najviac zarábajúcom filme v roku 2019. V USA sa v marci 2019 predstavila snímka Captain Marvel a hneď prvý týždeň film zarobil viac ako 153 miliónov dolárov. Po celom svete sa jeho zárobok vyšplhal na 1,1 miliardy dolárov. 

Na Slovensku sa film predstavil v marci a zarobil 875 tisíc dolárov v 68 kinách po celom Slovensku. V Česku to bolo 2,9 milióna, v Číne 153 miliónov a v USA 426 miliónov dolárov. Českí a slovenskí diváci film ohodnotili na ČSFD na celkových 71%.

Disney-Pixar v prvej desiatke

Na šiestom mieste máme opäť animovaný film z dielne Disney-Pixar, ktorý si pripravil pokračovanie úspešnej rozprávky o hračkách Toy story 4. Film sa v USA predstavil v júni 2019 a za prvý týždeň zarobil 120-miliónov dolárov. Za celé obdobie si zatiaľ film na účet pripísal viac ako miliardy dolárov.

Na Slovensku prišiel animovaný trhák do kín v auguste 2019 a snímka v slovenských kinách zarobila viac ako 456-tisíc dolárov. V Česku sa jej darilo lepšie so zárobkom 1,3 milióna dolárov, v Číne 29-miliónov a v USA 434-miliónov dolárov.  Príbehu hračiek dali diváci na ČSFD hodnotenie 80%.

zdroj: Joker/TASR

Joker ako vyrastajúca hviezda

V prvej desiatke nemôže chýbať nič iné ako trhák Joker, ktorý je pravdepodobne na siedmom mieste len kvôli tomu, že sa do kín dostal až 4. októbra minulého roka.

Za prvý týždeň od premiéry zarobil Joker 96 miliónov dolárov a celosvetovo si zatiaľ pripísal na konto viac ako miliardu. Podotýkame, že za necelé tri mesiace. 

Na Slovensku sa film dostal do kín taktiež v októbri a za celé obdobie zarobil u nás viac ako 1,3 milióna dolárov. V Českej republike film zarobil 3,7 milióna dolárov a v USA 333-miliónov. Joker získal od Čechov a Slovákov na portáli ČSFD 87%.

Režisér novej snímky Joker Todd Phillips uviedol, že nikdy nezverejní žiadne vymazané scény alebo rozšírenú verziu filmu. Informovala o tom agentúra SITA.

Pôvodne bol film o 30 minút dlhší ako výsledná verzia, ktorá sa dostala do kín. Phillips aj predstaviteľ hlavnej postavy Joaquin Phoenix nedávno hovorili o tom, ktoré boli ich najobľúbenejšie vymazané scény. Zdá sa však, že žiadna z nich už neuzrie svetlo sveta.

„Film, ktorý existuje, je presne taký, aký ho chcem mať a nikdy neukážem vymazané scény,“ vyjadril sa Phillips pre portál Collider.com. Ako vysvetlil, na ich vymazanie mal svoje dôvody. Vo filme o zlosynovi Jokerovi, úhlavnom nepriateľovi Batmana, sa okrem Phoenixa predstavia tiež Robert De Niro, Zazie Beetz či Marc Maron.

V tomto kontexte môžeme povedať, že Slováci dali najviac peňazí za The Avengers Endgame, nasleduje Frozen 2 a Joker. 

Zdroje: The, Economist, The-numbers.com, ČSFD, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech