Svet spoznal slovo roka 2021. Výraz bol stredobodom vášnivých debát aj na Slovensku

  • Ktoré slovo si použil počas roka 2021 najčastejšie?
  • Merriam-Webster vyhodnotilo oficiálne najvyhľadávanejšie slovo
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, unsplash/Matteo Jorjoson, Felix Braas
  • Ktoré slovo si použil počas roka 2021 najčastejšie?
  • Merriam-Webster vyhodnotilo oficiálne najvyhľadávanejšie slovo

Slovo roka azda netreba ani predstavovať. Každý z nás tuší, ktorý výraz bol počas roka 2021 najviac skloňovaným.

Dva rôzne príbehy

Renomovaná americká spoločnosť Merriam-Webster za víťaza označila slovo „vakcína“. NY Post informuje, že v internetovom výkladovom slovníku spoločnosti Merriam-Webster vzrástol počet vyhľadávaní slova „vakcína“ v porovnaní s rokom 2020 o 601 %.

Ešte zaujímavejšie je porovnanie s rokom 2019. Spoločnosť Merriam-Webster v porovnaní s rokom 2019 zaznamenala v tomto roku nárast počtu hľadaní o 1 048 %.

Slovo vakcína v skutočnosti predstavuje dva rôzne príbehy. Jedným z nich je vedecký príbeh. Ide o pozoruhodnú rýchlosť, s akou boli vakcíny vyvinuté. Druhým rozmerom je politika a debata o vakcínach,“ povedal Sokolowski, lexikograf spoločnosti.

Merriam-Webster na svojej stránke objasnili, že vyhľadávania slova vakcína, ktoré už boli počas celého roka veľmi vysoké, v auguste vyskočili o 535 %. Vyššia miera vyhľadávaní od augusta vraj zostala stabilnou aj počas neskorej jesene.

zdroj: unsplash/Steven Cornfield

Jediné slovo, milióny postojov

Sokolowski ďalej poukázal na to, že aj napriek tomu, že slovo sa stalo výraznejšie používaným až v poslednom období, jeho výskyt a prvé známe použitie siaha až do roku 1882. Merriam-Webster objasňuje, že pre mnohých slovo vakcína symbolizovalo možný návrat k životu, ktorý sme žili pred pandémiou.

Nezabúdajú však ani na fakt, že práve tento výraz bol aj stredobodom vášnivých debát o osobnej voľbe, politickej príslušnosti, bezpečnosti v školách a mnohých ďalších. Práve preto uvádzajú, že len málo slov dokáže vyjadriť tak veľa o jedinom časovom údaji.

Ak sa na záver pýtaš, na základe čoho bolo slovo roka vyhodnotené, odpoveď je viac než jednoduchá – výber sa zakladá na počte vyhľadávaní od reálnych používateľov.

Zdroje: nypost.com, merriam webster.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie