Svet spoznal top destináciu roka. Zaletíš si tam aj z Bratislavy a za cenu obeda

  • Experti na cestovanie zverejnili tipy na miesta, ktoré musíš v novom roku vidieť
  • Patrí medzi ne neopozerané britské veľkomesto
Na snímke je lietadlo Ryanair.
TASR/Milan Kapusta
  • Experti na cestovanie zverejnili tipy na miesta, ktoré musíš v novom roku vidieť
  • Patrí medzi ne neopozerané britské veľkomesto

Koniec roka považujeme za čas bilancovania a očakávaní. Z každej strany na nás „útočia“ rebríčky toho najlepšieho, na čo sa môžeme tešiť v oblasti hudby, filmu aj cestovania. Až s 30 hitmi nového roka, 30 perfektnými destináciami, prišli cestovateľskí experti z portálu Lonely Planet.

To najlepšie z miest, krajín a regiónov sveta tentoraz vyberali v piatich kategóriách – kulinárske zážitky, oddych, výlety krajinou, kontakt s miestnymi a poznanie.

Práve v poslednej menovanej kategórii sa jednou z top destinácií stalo mesto, kam sa za dve a pol hodiny dostaneš aj z Bratislavy. 

Do mesta od 10 eur, po meste zadarmo 

Top destinácia leží na území Veľkej Británie, na severozápade Anglicka, a je ňou Manchester. Do mesta, ktorému svedčí priemyselné dedičstvo, ťa z našej metropoly dopraví spoločnosť Ryanair. Linka už premáva dlhšie a bude v prevádzke minimálne do konca októbra roka 2023.

Teraz v zime sa lieta 2-krát do týždňa, neskôr, na jar, pribudne i tretie spojenie. Ceny leteniek sú poriadne rozmanité. V januári a februári, kedy je v Manchestri najmrazivejšie počasie, si tam zaletíš už od 10 eur jednosmerne.

Jarné a letné mesiace sú na návštevu mesta lepšie, no počítaj s tým, že s rastúcou teplotou a pribúdajúcimi slnečnými dňami rastú aj ceny. Letenku do Manchestru na leto kúpiš, ak s nákupom nezaváhaš, už od 56 eur.

Na druhej strane, v každom ročnom období sa lacno a rýchlo dostaneš z letiska. Na rozdiel od londýnskych letísk nemusíš trvanie cesty rátať v hodinách. Do centra mesta, na stanicu Manchester Piccadilly, ťa 7 dní v týždni za 20 minút dostane vlak.

Lístok stojí od 3,40 eura a jeho cena býva výhodnejšia, ak si ho kúpiš online. Premáva aj autobus, na ktorého lístky stoja už od 1 libry, no stráviť v ňom môžeš aj viac ako hodinu.

Manchester však patrí k drahším destináciám. Potvrdzujú to i portály Numbeo a HikersBay. Za ubytovanie v 2-hviezdičkovom hoteli zaplatíš od 79 eur, za jedlo v lacnej reštaurácii 17 eur a za pol liter lokálneho piva 5,20 eura.

Isto ťa preto poteší, že doprava po meste ťa môže stáť presne 0 eur. Centrom Manchestru totiž premávajú až tri bezplatné autobusové linky. Ako píše stránka Transport for Greater Manchester, kde nájdeš aj cestovný poriadok, autobusy začínajú na stanici Manchester Piccadilly.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Lonely Planet, Manchester Airport, Ryanair, The Train Line, Numbeo , HikersBay, Transport for Greater Manchester, Factory International, OMA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá