Svet už pozná najbezpečnejšie krajiny pre turistov na rok 2022. Zoznam je naozaj pestrý

  • Dočkali sme sa nového rebríčka, v ktorom figurujú tie najbezpečnejšie krajiny pre rok 2022
  • Ide o miesta, kde si môžeš aj podľa odborníkov bez obáv oddýchnuť
Unsplash/salas
  • Dočkali sme sa nového rebríčka, v ktorom figurujú tie najbezpečnejšie krajiny pre rok 2022
  • Ide o miesta, kde si môžeš aj podľa odborníkov bez obáv oddýchnuť

Aj keď aktuálna pandemická situácia veľkému cestovaniu priveľmi nepraje, v najbližších týždňoch sa môže veľa zmeniť. Ak rozmýšľaš, kam ísť na predĺžený víkend alebo dlhšiu dovolenku v roku 2022 bez toho, aby si sa príliš vystavoval vírusu a iným nebezpečenstvám, máme pre teba niekoľko užitočných rád. 

Rebríček spoločnosti Travel Pulse vychádzal z dát štyroch inštitúcií, ktoré dlhodobo hodnotia úroveň bezpečnosti vo svete na základe komplexných kritérií. Ide o americké ministerstvo zahraničných vecí, Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), no zahrnuté sú aj odhady celosvetovo známej poisťovne Berkshire Hathaway Travel Protection.

Dobrým ukazovateľom toho, ktoré miesta na mape sveta sú vhodné na bezpečný výlet s rodinou, sú taktiež výsledky z globálneho indexu mieru (Global Peace Index, GPI).

Index GPI každoročne zostavujú špecialisti z Inštitútu pre ekonomiku a mier, ktorí okrem iného spolupracujú s Organizáciou Spojených národov. GPI hodnotí životné podmienky až 97 % obyvateľov Zeme na základe 21 rôznych faktorov, vrátane celkovej úrovne bezpečnosti, rizika konfliktov a úrovne militarizácie.

Experti z Travel Pulse všetky informácie z uznávaných inštitúcií zosumarizovali a vyhodnotili. Výsledkom je zoznam deviatich najbezpečnejších a najzaujímavejších krajín pre tvoj výlet.

Na vrchole rebríčka sa ocitli Spojené arabské emiráty a Dubaj. Podľa CDC je tu miera rizika nákazy Covidom relatívne nízka. Ministerstvo zahraničných vecí USA sa zase domnieva, že celková úroveň ohrozenia tu zostáva na bežnej úrovni. V rámci globálneho indexu mieru sú na 26. pozícii.

zdroj: Pexels/denys gromov

Na druhom mieste sú Britské Panenské ostrovy v Karibiku. Aj tu je úroveň všeobecného a epidemiologického rizika dosť nízka. Táto lokalita je hodnotená aj ako priateľská k turistom a nedávno dokonca uvoľnila pravidlá pre turistov, ktorí sa tu rozhodnú užiť si dovolenku pod palmami.

zdroj: Unsplash/hauser

Pomerne prekvapivo sa do zoznamu zaradila aj Jamajka, ktorej patrí tretia priečka. Problémom tu ale naďalej zostáva zvýšené riziko krádeží a možnosť nakazenia sa koronavírusom. Napriek tomu ostrovný štát láka turistov klímou, jedinečnou kultúrou a reggae.

zdroj: Unsplash/langen

Nekonečný piesok, doslova azúrové more, tropické záhrady a luxusné ubytovanie. To všetko ponúkajú Bahamy, pre ktoré koncom roka 2021 ministerstvo zahraničných vecí a CDC znížili úroveň ohrozenia. To podľa odvetvia cestovného ruchu dáva jasne najavo, že ostrovy sa s pandémiou vyrovnávajú dobre a prijímajú účinné opatrenia.

zdroj: Unsplash/jorge

Na piatom mieste v zozname nájdeš obľúbenú destináciu aj mnohých Slovákov, ktorou je Island. Island sa umiestnil na prvom mieste v indexe globálneho mieru a rebríčku Berkshire Hathaway Travel Protection. Je to pravdepodobne jedna z najbezpečnejších krajín sveta, ktorú preslávili najmä ľadovce a sopky. Je to tiež krajina gejzírov a najmladšia pevnina v Európe.

zdroj: Unsplash/humphries

Ostrov tvoria veľmi hrubé vrstvy vulkanických častí, ktoré vedci považujú na pomerné mladé. Milióny rokov je tu vulkanická činnosť aj aktívna, čím ostrov vzbudzuje neustály záujem zo strany širokej verejnosti. Veď len za posledných desať storočí došlo k 150 výbuchom z viac ako 30 sopiek.

Ak budeme v rebríčku pokračovať ďalej, natrafíme na tichomorský raj Fidži. Ako jedna z mála krajín sa Fidži odvážila koncom roka 2021 otvoriť turistom aj napriek silnejúcej pandémii vo svete.

zdroj: Unsplash/cakacaka

Po Fidži prišla na rad Kanada. Riziko koronavírusu je tu pomerne vysoké, no Kanade sa podarilo dostať na 12. miesto v GPI a na 3. miesto v rebríčku Berkshire Hathaway. Kanada je dlhé roky považovaná za jednu z najbezpečnejších krajín na svete.

Tiež je to krajina neobmedzených možností, ktorá sa tiahne od Atlantického oceána až po brehy Tichého oceána. Vďaka tomu tu nájdeš veľmi rozmanitý reliéf – hory, tundry, skaly či jazerá (Kanada je krajinou s najväčším počtom jazier). Veľká časť Kanady je prakticky nezasiahnutá civilizáciou.

zdroj: Unsplash/redd

Po Kanade je na ôsmom mieste Grenada, malý ostrovný štát v Karibiku. Vzhľadom na všetky uvedené kritéria je tu pomerne bezpečne. Ak sa sem rozhodneš ísť, je potrebné, aby si bol zaočkovaný proti Covidu a tiež je potrebný test.

Chystáš sa tento rok na dovolenku?

Leží tu údajne najkrajšie mesto celého Karibiku – St. George’s s historickými domami a trhmi, kde je dostať voňavý klenot tohto ostrova – muškátový oriešok. Práve na jeho vývoze Grenada inkasuje pekné peniaze. Ekonomiku ťahá samozrejme aj turizmus. O Grenade sa hovorí, že je to posledný raj na Zemi.

zdroj: Unsplash/whyte

Rebríček Travel Pulse uzatvára Nový Zéland. Krajina je považovaná za bezpečnú a priateľskú – patrí jej tretie miesto v rámci indexu GPI a druhé miesto v rebríčku Berkshire Hathaway. 

zdroj: Unsplash/bekdemir

Nízke hodnotenie je spôsobené tým, že krajina má niektoré z najdrakonickejších vstupných zákonov. V súčasnosti je turistický výlet na Nový Zéland prakticky nemožný. Nádej však existuje – úrady ohlásili postupné uvoľňovanie obmedzení. Turistom má byť umožnené navštíviť krajinu v apríli 2022.

Zdroje: Travel Pulse, Travel maps USA, CDC, GPI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie