Svet už pozná účet za výpadok Facebooku: Každú hodinu prišla firma o 13 miliónov dolárov

  • Pondelok sa niesol v znamení niekoľkohodinového výpadku najpoužívanejších sociálnych sietí
  • Kým niektorí sa tešili z detoxu, spoločnosť Facebook utrpela
  • Značne sa znížil aj majetok Marka Zuckerberga
Facebook výpadok Mark Zuckerberg
TASR/AP
  • Pondelok sa niesol v znamení niekoľkohodinového výpadku najpoužívanejších sociálnych sietí
  • Kým niektorí sa tešili z detoxu, spoločnosť Facebook utrpela
  • Značne sa znížil aj majetok Marka Zuckerberga

Včera sa s výpadkom Facebooku, Instagramu a WhatsAppu na niekoľko hodín zastavil svet. Problémom sa však nevyhol ani Snapchat, YouTube a služba Speedtest.net.

Aj napriek tomu, že v niektorých oblastiach bol problém s používaním daných sociálnych sietí už v skorších hodinách, masívny výpadok v Európe a v Spojených štátoch nastal približne o 17:45 stredoeurópskeho letného času.

Kým niektorí ľudia sa potešili detoxu a od života na sociálnych sieťach si oddýchli, väčšie spoločnosti to stálo peniaze. Najviac však utrpel majetok generálneho riaditeľa Marka Zuckerberga.

Facebook
zdroj: TASR/AP Photo/Matt Rourke

Najväčší výpadok v histórii

Výpadky týchto sietí nie sú zriedkavé, avšak k problémom takýchto rozmerov dochádza málokedy. Spravodajská agentúra Reuters uviedla, že pravdepodobne išlo o chybu systému Domain Name System. Vylúčená však nebola ani interná sabotáž.

Podľa informácií Forbes, Facebook naposledy zažil výpadok v roku 2019, keď sa sieť na 14 hodín vypla. O 11 rokov skôr, v roku 2008, sa sociálnej sieti zotmelo až na celý jeden deň.

Tohto týždňový výpadok však nastal v masívnej forme. Okrem všetkého zasiahol aj interné systémy, čo znemožnilo zamestnancom prístup k e-mailom. Niektorí zamestnanci sa údajne nemohli dostať ani do budovy svojho pracoviska.

Na Twitteri o tom informovala novinárka Sheera Frenkel, ktorá je autorkou nedávno vydanej knihy o Facebooku. Zamestnancom podľa nej nefungovali preukazy.

Zuckerbergov majetok utrpel

Pondelkovým výpadkom sa oslabila dôvera investorov voči Facebooku. Ako uvádza Forbes, akcie klesli o 4,8 %. Spolu s akciami klesol aj majetok Marka Zuckerberga, generálneho riaditeľa Facebooku.

Nejde o malú sumu. Jeho majetok sa znížil až o 5,9 miliardy dolárov. Zuckerbergove bohatstvo je momentálne na úrovni 117 miliárd dolárov, pričom teraz je šiestym najbohatším človekom na svete.

Mark Zuckerberg Facebook výpadok
zdroj: Fast Company

Fortune vyčíslil presnú čiastku straty Facebooku na 99,75 milióna dolárov. Vyplýva to z tržieb Facebooku za druhý štvrťrok vo výške 29,08 miliardy dolárov za 91-dňové obdobie, čo v priemere predstavuje 319,6 milióna dolárov denne alebo 13,3 milióna dolárov za hodinu.

Možno prekvapivo, no spoločnosť by ani vplyvom týchto čísel nemala pocítiť bolestivú stratu, pretože takmer 100 miliónov dolárov zarobí za pol dňa. Tržby Facebooku v druhom štvrťroku predstavovali 56 % nárast oproti predchádzajúcemu roku, pričom jeho zisky sa za štvrťrok zdvojnásobili.

Facebook ako synonymum internetu

Akcie Facebooku sa týmto problémom dostali pod tlak. Podľa informácií NY Times má neobvykle dlhý výpadok niekoľkých platforiem spoločnosť stáť desiatky miliónov dolárov.

Spolu s ňou utrpeli aj firmy, značky a spoločnosti, ktoré Facebook používajú v rámci predaja a propagácie.

V niektorých krajinách, ako je Mjanmarsko a India, je Facebook synonymom internetu. Naprieč celým svetom ho, spolu s príbuznými platformami, používa viac ako 3,5 miliárd ľudí.

Facebook sa okrem toho používa aj na prihlasovanie do mnohých ďalších aplikácií a služieb, čo vedie k neočakávaným dominovým efektom. Znamená to napríklad to, že sa ľudia nemohli prihlásiť na nákupné webové stránky, nemali prístup k televízorom či ďalším zariadeniam.

Ako si vnímal výpadok Facebooku?

Twitter získal pár hodín slávy

Facebook oznámil, že na vine sú zmeny v internetovej infraštruktúre, ktorá koordinuje prenos medzi jeho dátovými centrami. Po tom, čo sa aplikácie začali opäť spúšťať, sa Facebook ospravedlnil.

Urobil tak prostredníctvom Twitteru. Práve táto platforma zaznamenala počas výpadku najpoužívanejších sociálnych sietí nárast používateľov a stala sa centrom pozornosti. Hlavný účet spoločnosti pridal príspevok, ktorým privítal používateľov: „Ahoj, doslova všetci.“

Ako uvádza NY Times, v priebehu štyroch hodín príspevok získal 2,4 milióna likes. Situáciu vystihol aj profil Netflixu, ktorý tweetoval obrázok z nového seriálu Squid Game. Súťažiaci, ktorý je označený ako „Twitter“ v ňom zachraňuje život súťažiacemu s označením „Všetci“.

Niekoľkohodinový výpadok ukázal, do akej miery je svet závislý od používania sociálnych sietí. Či už ide o komunikáciu a nadväzovanie kontaktov s blízkymi, ale najmä z hľadiska biznisu a podnikania.

Zdroje: Twitter, NY Times, Fortune, Reuters

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie