Svetová veľmoc rieši rekordne nízku pôrodnosť „AI zoznamkou“. Ľuďom pomôže nájsť vysnívanú polovičku

  • Japonská vláda sa rozhodla riešiť nízku pôrodnosť
  • Pomôcť má AI „zoznamka“
pôrodnosť, aplikácia
Ilustračné foto Canva/vernonwiley, Canva/studioroman
  • Japonská vláda sa rozhodla riešiť nízku pôrodnosť
  • Pomôcť má AI „zoznamka“

Miera pôrodnosti v Japonsku, ktorá už mnoho rokov prudko klesá, dosiahla ďalšie rekordné minimum. Vláda tak zintenzívnila úsilie povzbudiť mladých ľudí, aby sa oženili a zakladali rodiny. Rozhodla sa založiť vlastnú zoznamovaciu aplikáciu.

Podľa nových údajov, ktoré v piatok zverejnilo ministerstvo zdravotníctva, národ so 123,9 miliónmi ľudí zaznamenal v minulom roku len 727 277 pôrodov. Miera pôrodnosti – definovaná ako celkový počet pôrodov, ktoré žena počas svojho života porodí – klesla z 1,26 na 1,20, informuje CNN. Krajina, ktorá má 123,9 milióna obyvateľov, tiež vlani zaznamenala 1,57 milióna úmrtí, čo je viac ako dvojnásobok pôrodov.

Aby populácia zostala stabilná, potrebuje pôrodnosť 2,1. Akákoľvek vyššia hranica zaznamená rozšírenie populácie s veľkým podielom detí a mladých dospelých, ako je to v Indii a mnohých afrických krajinách. V Japonsku je však miera pôrodnosti už pol storočia hlboko pod stabilným ukazovateľom 2,1, hovoria odborníci – klesla pod túto úroveň po tom, čo globálna ropná kríza v roku 1973 zatlačila ekonomiky do recesie a už sa nikdy nezotavila.

Netradičné riešenie

Metropolitná vláda v Tokiu sa tento problém rozhodla riešiť netradičným spôsobom, a to aplikáciou na zoznamovanie. Má sa takto podporiť vznik manželstiev a tvorba rodín, pričom by podľa vlády mala poslúžiť ako „prvý krok“ pri hľadaní niekoho, koho si budú ľudia chcieť vziať. 

Zatiaľ je aplikácia v štúdiu len skorého testovania a plne funkčná by mala byť koncom tohto roka. Systém tejto „zoznamky“ je založený na umelej inteligencii (AI). Užívatelia aplikácie musia vykonať hodnotový diagnostický test, ale existuje aj možnosť vložiť požadované vlastnosti budúceho partnera.

„Na základe vašich hodnôt a hodnôt, ktoré hľadáte u partnera a ktoré je možné určiť vykonaním diagnostického testu, vás AI predstaví kompatibilnej osobe,“ uvádza sa na webstránke aplikácie. 

Podmienky používania

Každý, kto bude chcieť aplikáciu používať, bude musieť mať viac ako 18 rokov, byť slobodný a mať túžbu zosobášiť sa. Podmienkou je tiež, aby používatelia žili alebo pracovali v Tokiu. Ďalšími opatreniami vlády na podporu párov sú poskytovanie informácií o rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom, starostlivosti o deti a podpore bývania, účasti mužov na domácich prácach a výchove detí a kariérnom poradenstve.

Problémom v Japonsku nie je len nízka pôrodnosť, ale aj pokles uzatvorených manželstiev. Vlani to bolo len 30 000. Vládu trápi tiež stúpajúci počet rozvodov. 

V súčasnosti sa preto japonská centrálna vláda snaží zmierniť vplyv týchto problémov na spoločnosť a spúšťa nové vládne orgány, ktoré sa zamerajú konkrétne na tento problém. Spustila iniciatívy, ako je rozširovanie zariadení starostlivosti o deti, poskytovanie dotácií na bývanie rodičom a v niektorých mestách dokonca platenie párom za to, aby mali deti.

Zdroje: CNN, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá